انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

وضعیت آب اصفهان بحرانی‌تر از کشور
ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٧/٦   کلمات کلیدی:

مشاور شرکت آب منطقه ای در طرح احیا و تعادل بخشی در گفتگو با ایمنا:

وضعیت آب اصفهان بحرانی‌تر از کشور

6 مهر 1395 ساعت 12:24

مقایسه وضعیت آب استان اصفهان با میانگین جهانی نشان می دهد اصفهان با بحران جدی در زمینه مصرف آب مواجه است.

به گزارش ایمنا، مقایسه میانگین بارش بلندمدت برخی از شهرستان های استان اصفهان با میانگین درازمدت آن در کشور و جهان نشان می دهد که میانگین بلندمدت بارش در ایران بسیار کمتر از میانگین بارش جهانی است. بنابراین چاره ای جز بهره برداری از منابع آب زیرزمینی نیست. از طرفی در سال های اخیر به دلیل افزایش جمعیت، بهره برداری از منابع آب زیرزمینی به شکل حفر چاه و قنات افزایش یافته است. این امر منجر شده که اکثر دشت های استان اصفهان به وضعیت ممنوعه بحرانی یا ممنوعه برسند.
افزایش مصرف آب و تخلیه چاه های زیرزمینی از یک سو و کاهش بارندگی و  همچنین خشکسالی های پی در پی از سوی دیگر منجر به کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی شده است که پیامدهای نامطلوبی را به دنبال داشته است. از جمله این پیامدهای نامطلوب می توان به کاهش کیفیت منابع آب زیرزمینی به خصوص افزایش شوری آب، فرونشست زمین و ترک خوردن بخش هایی از زمین،‌ واردشدن خسارت به باغات و مزارع، کاهش اشتغال، مهاجرت ساکنان این مناطق به سایر شهرها و مسائل اقتصادی و سیاسی دیگر اشاره کرد.
به این منظور و برای جلوگیری از بحرانی شدن برداشت آب، متخصصان توصیه هایی دارند که می توان به تغییر الگوی کشت و روی آوردن به کشت محصولات کم نیاز به آب، اجرای روش های نوین آبیاری همچون آبیاری قطره ای، کشت گلخانه ای محصولات کشاورزی و فرهنگ سازی و ارتقای دانش کشاورزان و مردم به استفاده بهینه از آب اشاره کرد.
با توجه به پیامدهای ناگوار بهره برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، گفتگویی با رئیس کارگروه مصرف کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان و مدیر پروژه احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی شرکت آب منطقه ای اصفهان انجام شد.
محمد آزاد در گفتگو با خبرنگار ایمنا به وضعیت بحرانی آب در استان اشاره کرد و بیان داشت: تعدادی از دشت های استان اصفهان به دلیل برداشت بیش از حد آب های زیرزمینی دچار افت زیادی شده و آب آن مناطق شور شده است.
وی با بیان اینکه در برخی از مناطق سطح آب بیش از 20 متر پایین تر رفته و زمین نشست کرده است، تصریح کرد: در شهرهای آران و بیدگل و مهیار حفره هایی در سطح زمین ایجاد شده و در برخوار و دامنه بسیاری از تاسیسات و ساختمان ها ترک خورده اند که علت این مشکلات، برداشت بیش از حد آب از چاه ها است.
مشاور شرکت آب منطقه ای در طرح احیا و تعادل بخشی در ادامه به تشریح فعالیت های این طرح پرداخت و گفت: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از سال 84 آغاز به کار کرد و از بهمن 93 و پس از تصویب شورای عالی آب کشور با شدت بیشتری به فعالیت خود ادامه داد. مهم ترین پروژه های این طرح شامل نصب کنتور هوشمند روی چاه های مجاز و مسدود کردن چاه های غیرمجاز استان با هدف رسیدن به تعادل آبی در استان است.
وی با بیان اینکه در استان اصفهان 57 هزار چاه عمیق و نیمه عمیق داریم که 15 هزار چاه غیرمجاز و 42 هزار چاه مجاز است، گفت: هماهنگی هایی با دادگستری انجام شده که برای مسدود کردن چاه های غیر مجاز اقدام کنیم.
آزاد ادامه داد: با توجه به فتوای مراجع تقلید، آب های غیرمجاز نباید برداشت شوند و برداشت آب در مناطق غبرمجاز از نظر شرعی نیز جای اشکال دارند.
رئیس کارگروه مصرف کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان در مورد برنامه این پروژه تا پایان سال جاری، گفت: سهم استان اصفهان تا پایان سال جاری 2 هزار چاه است که با توجه به پراکندگی چاه های غیرمجاز استان، در هر شهرستان تعدادی از چاه های غیرمجاز مسدود خواهند شد.
آزاد در پاسخ به این سوال که وضعیت آب در استان چگونه است؟، گفت: سهم سرانه آب سالیانه هر نفر در جهان 7600 متر مکعب است که در ایران این سهم معادل 1800 متر مکعب و در استان 900 متر مکعب است.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی ها نشان می دهند در سال 1400 در استان این سهم به 510 متر مکعب برسد، بیان داشت: همچنین طبق برآورد سازمان ملل اگر سهم سرانه هر شخص کمتر از 1000 متر مکعب باشد آن منطقه در شرایط بحرانی به سر می برد.
مشاور شرکت آب منطقه ای در طرح احیا و تعادل بخشی در ادامه گفت: در اصفهان بیشترین مصرف آب یعنی حدود 88 درصد سهم کشاورزی بود که با توجه به خشکی حوضه زاینده رود فعلا بخش های صنعت و شرب بیشترین مصرف را دارند. در سال آبی جدید که از ابتدای مهرماه شروع شده است سهم آب کشاورزی صفر بوده است.
وی مهم ترین راهکارهای کنترل مصرف آب های زیرزمینی را مسدود کردن چاه های غیر مجاز و نصب کنتورهای هوشمند در چاه های مجاز استان دانست و افزود: کشاورزان استان باید متناسب با سهمیه آب خود، کشاورزی کنند.
وی تاکید کرد: ما باید به فکر نسل های آینده باشیم. باید از فرونشست زمین و تخریب تاسیسات و ساختمان ها که اموال همه مردم هستند جلوگیری کنیم و جلوی شورشدن بیش از حد آب های زیرزمینی را بگیریم.
03120/117

کد مطلب: 248933

آدرس مطلب: http://www.imna.ir/fa/doc/interview/248933/