انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

زاینده رود روح و جان مردم اصفهان است/فرهنگ و هنر محور توسعه استان
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٧/۱٢   کلمات کلیدی:

شناسه خبر: 578093

تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۷/۱۲ - ۱۰:۰۳

زاینده رود روح و جان مردم اصفهان است/فرهنگ و هنر محور توسعه استان

 خبرگزاری شبستان: استاندار اصفهان در نشست کمیته برنامه ریزی پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) گفت: با توجه به توصیه رئیس جمهور که اعلام نمودند فرهنگ و هنر باید یکی از محورهای توسعه ی استان باشد احداث موزه بزرگ هنر و شهر هنر در حال طراحی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اصفهان به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در نشست کمیته ی برنامه ریزی پانزدهمین جشنواره ی بین المللی امام رضا(ع) که با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور برگزار گردید، اظهارداشت: اصفهان شهر علم و تدین، فقاهت و معرفت و شهر ذوق و هنر و دانش با مردمانی ولایتمدار و با فرهنگ و سابقه ی ۷ هزار ساله است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه اصفهان در ۴ دوره پایتخت ایران بزرگ بوده است، گفت: در حال حاضر این استان پایتخت فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و شهر جهانی صنایع دستی است.

رسول زرگرپور اضافه کرد: در حوزه ی سیاسی اصفهان میدان مین سیاست است که البته نعمتی برای اصفهان بشمار می رود ولی در برخی موارد این رقابت ها به تنازعات تبدیل می شود که ایجاد مشکل می کند.

وی با اشاره به تدوین منشور وفاق سیاسی استان، گفت: در حال حاضر آرامش سیاسی کم نظیری در استان حاکم است و تاکنون هیچ جلسه ی سیاسی به تنش کشیده نشده است و یا هیچ کنسرتی کنسل نشده است.

زرگرپور به ظرفیت های بالای استان در ایثار و شهادت اشاره کرد و افزود: اصفهان با دارا بودن ۶ درصد از جمعیت کشور ۱۰ درصد شهدا و ۱۱ درصد جانبازان و ایثارگران را تقدیم اسلام و ایران نموده است و در زمان جنگ تحمیلی نیز ۲ لشکر و ۷ تیپ و ۴۰۰ فرمانده ی عالیرتبه از استان اصفهان در جبهه ها حضور داشتند.

وی با بیان اینکه حوزه ی علمیه در استان اصفهان سابقه ی هزار ساله دارد و در تعداد حوزه های علمیه ی خواهران نیز رتبه ی اول کشور را دارد، گفت: وجود حضرت آیت الله مظاهری و آیت الله ناصری و ۷۲۰ امامزاده ی واجب التعظیم در استان اصفهان برکتی برای این استان می باشد.

استانداراصفهان افزود: به دلیل همین ظرفیت های بالای مذهبی و معنوی اصفهان، نرخ ابتلا به مواد مخدر در این استان ۱.۹ درصد و میزان آسیب های اجتماعی نیز از میانگین کشور پایین تر است.

وی اضافه کرد: اصفهان بعد از تهران دومین استان دانشگاهی کشور است و ۶ دانشگاه این استان در رنکینگ بین المللی جای دارند و ۳۳۰ هزار دانشجو و ۷ هزار دانشجو در مقطع دکترا در این استان تحصیل می کنند.

زرگرپور یادآور شد: اصفهان در بخش صنعت، صنعتی ترین استان کشور است و ۱۰ درصد صنایع بزرگ کشور، ۷۰ درصد فولاد، ۵۰ درصد مصالح ساختمانی و سنگ، ۶۰ درصد مصنوعات طلا و ۲۵ درصد فراورده های نفتی کشور در اصفهان تولید می شود.

رسول زرگرپور با اشاره به اینکه گردشگری وجه تمایز این استان است، گفت: ۲۰ هزار جاذبه ی میراثی و طبیعی در استان وجود دارد که از این تعداد ۱۷۶۰ اثر به ثبت ملی و ۸ اثر به ثبت جهانی رسیده است و ۹۶ منطقه ی گردشگری نمونه در استان اصفهان مصوب شده است.

استانداراصفهان با اشاره به حضور ۳۵۰ هزار توریست خارجی در استان در سال ۹۴، گفت: این تعداد نسبت به سال ۹۲، ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تخت اقامتی استان در سال ۹۲، امسال به ۲۰ هزار تخت اقامتی می رسد، گفت: گردشگران از ۸۶ کشور دنیا به اصفهان سفر می کنند و در یکسال گذشته ۸۰ هیئت بلندپایه ی خارجی به اصفهان سفر کرده اند.

زرگرپور افزود: طرح آمایش سرزمین در اصفهان بعنوان اولین استان کشور، تدوین گردید که سه محور علم و فناوری، گردشگری و هنر به عنوان محورهای توسعه ی استان انتخاب شدند.

رسول زرگرپور با بیان اینکه در بخش توسعه ی علم و فناوری، مجوز ایجاد کریدور علم و فناوری از شورای عتف اتخاذ گردید، گفت: شهرک علمی و تحقیقاتی شیخ بهایی با ۴۵۰ شرکت دانش بنیان بعنوان شهرک نمونه ی کشور در حال فعالیت می باشد.

استانداراصفهان افزود: در بخش گردشگری نیز تمهیدات خوبی اندیشیده شده است و با توجه به توصیه ی رئیس جمهور که اعلام نمودند فرهنگ و هنر باید یکی از محورهای توسعه ی استان باشد احداث موزه ی بزرگ هنر و شهر هنر در حال طراحی است.

وی مسائل زیست محیطی را از چالش های این استان برشمرد و گفت: در سال ۹۲، ۷۶ روز هوای سالم در اصفهان به ثبت رسیده بود که در سال ۹۴ به ۲۲۶ روز افزایش یافته است.

رسول زرگرپور با اشاره به خشکی رودخانه ی زاینده رود، گفت: زاینده رود برای مردم اصفهان روح و جان محسوب می شود و طرح ۹ ماده ای احیای حوضه ی آبریز زاینده رود برای رفع این مشکل به تصویب رسیده است و در حال اجرا می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۳۰ درصد خاک استان کویر است، پدیده ی ریزگردها از دیگر مشکلات استان بشمار می رود.

زرگرپور با بیان اینکه نرخ بیکاری استان یک درصد از میانگین کشوری بالاتر است، گفت: نرخ تورم در استان اصفهان ۲ درصد بالاتر از متوسط کشور بود که اکنون اندکی از متوسط کشور پایین تر است.

استانداراصفهان تکمیل ابرطرح های تخت جمشیدی از جمله مترو، مصلی بزرگ امام خمینی اصفهان و ورزشگاه نقش جهان را از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید برشمرد.

رسول زرگرپور در پایان گفت: بیش از ۶۰۰ موسسه خیریه تخصصی در استان فعالیت می کنند و سمن ها نیز جایگاه خوبی را در استان دارند.

 http://shabestan.ir/TextVersionDetail/578093Bottom of Form