همایش نکوداشت زاینده رود با شعار زاینده رود را همیشه زنده و از سرچشمه تا گاوخونی می خواهیم، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انتخاب خبر، رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان اصفهان در همایش نکوداشت زاینده رود، خطاب به مدیریت بحران استان و مسئولان محیط زیست، از انتظار مردم اصفهان از دولت تدبیر و امید برای رسیدگی به احیای زاینده رود در برنامه ششم توسعه با در نظر گرفتن بودجه ای محسوس و موثر سخن گفت و با تاکید بر نیاز به پشتکار جدی و حرکتی سریع در این راستا، حیات و پایداری اصفهان را وابسته به زاینده رود اعلام کرد.

nekudashtezayanderood1395

سید عبدالوهاب سهل آبادی با بیان اینکه تعلل بیش ازاین در احیای زانده رود تهدیدی جدی برای پایداری این شهر و زندگی مردم است، افزود: ما پیگیر هرآنچه که بر عهده هیات نمایندگان اتاق می باشد، هستیم. وی با اشاره به سابقه دیرینه وجود باغ های فراوان دراصفهان، گفت: امروز این شهر به دلایل متعدد در ورطه نابودی قرار گرفته و گذشت زمان بیشتر، به تشدید فاجعه و از دست دادن فرصت جبران کمک می کند. وی خواستار انتقال این بحران به وزارت کشور شد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان هم با ارائه گزارشی از فعالیت های این کمیسیون در این عرصه، برلزوم بازنگری در رویکرد حل مسئله دریاچه ارومیه از ورودی تا مصارف و مطالعات سدسازی تاکید کرد که مدل برنامه ریزی استراتژیک کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق برای احیای زاینده رود براین اساس است.

سعید بزرگی با استناد به راهکارهای ارائه شده در خصوص احیای دریاچه ارومیه، آن را الگو و مدل مناسبی برای احیای زاینده رود خواند که در این راستا نقش نهادهای مرتبط ازجمله استانداری و شخص استاندار با توجه به تخصص و سابقه فعالیت در شورای عالی آب، مدیریت بحران، پژوهشکده آب دانشگاه صنعتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، شرکت های آبفا و آب منطقه ای، اتاق بازرگانی، محیط زیست و سایر اصناف و نهادها حائز اهمیت است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق افزود: اهداف این برنامه در سه سطح بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم شده است که پیگیری مصوبات 9 ماده ای جزو اهداف کوتاه مدت، ایجاد کارگروه منطقه ای نجات زاینده رود از سراب تا پایاب جزو اهداف میان مدت و ایجاد کارگروه ملی، از اهداف بلند مدت است.

سعید بزرگی در ادامه، جلوگیری از هرگونه بارگزاری جدید در حوزه زاینده رود، مشخص شدن تمام حقابه ها، ابطال مجوزهای خاتمه یافته، ممانعت از برداشت غیر مجاز، اعمال مدیریت مصرف بهینه در کلیه بخش ها، پیگیری اجرای طرح های انتقال آب بین حوزه ای، انتقال آب از منابع خروجی شهر سمیرم، برنامه ریزی برای تشکیل شورای حفاطتی آب و شوراهای محلی و بویژه گاوخونی، پیگیری طرح های توسعه و استحصال آب، ساماندهی رودخانه و کنترل برداشت بی رویه آب را بعنوان راهکارهای احیای زاینده رود برشمرد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان هم در همایش نکوداشت زاینده رود با بیان اینکه زاینده رود شاهرگ حیاتی تمدن در مرکز ایران است، افزود: زمانی که محیط زیست در مقابل بهره برداری بی رویه ایستاد، آن را با بیان اینکه متولی حوزه ریزگردها نهاد دیگری بوده، سرکوب کردند ولی امروز نظرات و دیدگاه های کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.

حمید ظهرابی با اعلام آمادگی محیط زیست استان در اجرای برنامه احیای زاینده رود، بخشی از اقدامات انجام گرفته را مطرح نمود که شامل تعاملات با سازمان های بین المللی برای احیای تالاب های مختلف در سطح کشور بوده است که متاسفانه اصفهان به دلایل نامعین وارد این برنامه نشده و مشارکتی از سوی نمایندگان و مسئولان استان اتفاق نیافتاده است.

وی با اشاره به مدیریت زیست بومی با مشارکت ذینفعان افزود: هدف، حفظ زاینده رود در عین بهره برداری با مدیریت است.

وی از وجود مطالعات فراوان در روش مدیریت زیست بومی تالاب ها در ایران سخن گفت که متاسفانه در بهره برداری، اجرا و تبدیل آنها به برنامه ای کاربردی دچار ضعف بوده ایم. مدیرکل سازمان محیط زیست، با بیان ارزش ها و کارکردهای تالاب گاوخونی، خشکی بیش تالاب را بیش از این، تهدیدی جدی برای منطقه و کل کشور خواند.

در ادامه مراسم، دکتر حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، شرایط فعلی رودخانه زاینده رود را نتیجه سوء مدیریتی خواند که تاکنون بر این رودخانه گذشته و گفت: کسانی عهده دار مسئولیتی بوده اند که از تخصص های لازم برخوردار نبودند و لذا خیانت کرده اند.

وی افزود: با نگاهی به آنچه در سال های اخیر برکشور گذشته است متوجه مشکلات فراوانی ناشی از سوئ مدیریت می شویم. وی با اشاره به مصوبات شورای عالی آب در دولت روحانی، خاطرنشان کرد: تونل اول و منابع طبیعی آن مربوط به کشاورزان استان اصفهان است و لذا تکلیف ما با کسانی که خود را اشتباها صاحب آب می دانند روشن است.

عابدی بیان داشت: آبی که وزارت نیرو می تواند برداشت کند از تونل دوم و سوم، بهشت آباد، چشمه لنگان و خدنگستان بوده است که تونل سوم اجرانشد و بهشت آباد هم تحقق نیافت و آورده وزارت نیرو از تونل دوم، چشمه لنگان و خدنگستان با 350 میلیون متر مکعب آب به زاینده رود است که این حقابه وزارت نیرو می باشد ولی متاسفانه سه برابر این مقدار را برداشت می کند که از ذخیره سد و حقابه اصفهان است.

وی تاکید کرد: پیام ما آزادسازی تونل اول و رفع هرگونه دخل وتصرف در مسیر راه برای رسیدن آب به حقابه داران است. همچنین تالاب نباید خشک شود، زیرا سالها فاضلاب به این منطقه رفته که رسوبات سمی و خطرناک انباشته در تالاب، سلامتی مردم یزد، قم و کل ایران را تهدید می کند و حفظ تالاب گاوخونی بعنوان کنترل منابع آلودگی زیست محیطی است.

نماینده مجلس، مشکل کلی را، مشکل مدیریت منابع آبی و عدم برنامه ریزی مناسب دانست و افزود: ما خواهان اجرای مصوبات شورای عالی آب هستیم.

عابدی با اذعان به اینکه وزارت نیرو نمی تواند از عهده اینکار برآید، از لزوم تشکیل سازمانی با استفاده از متخصصین و ارائه راه حل مناسب سخن راند.

وی تصریح کرد: بعنوان نماینده مردم، قول داده ایم تا مطالبات مردم را با سوال از وزیر که چه طرحی برای نجات تالاب ها و آب های کشور دارد، پیگیری کنیم، زیرا اگر تالاب گاوخونی نجات یابد، شرق اصفهان نیز نجات می یابد.

در حاشیه این همایش، دکتر محمد کوشافر مدرس دانشگاه و عضو تشکل پیام سبز درپاسخ به سوال خبرنگار انتخاب خبر راجع به مفاد تفاهم نامه بین استانداران اصفهان و mohammadkushafarچهارمحال در مورد نحوه نظارت و کنترل بر توزیع آب کشاورزی در حوضه زاینده رود، بیان داشت: در گرو همکاری و همدلی هر دو استان در دو بعد مردم و دولت می توان به تحقق این تفاهم نامه امیدوار بود، هر چند جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

کوشافر در خصوص اجرایی شدن طرح 9 ماده ای و قوانین آن افزود: ما قونین خوبی در مورد آب داریم ولی نکته مهم پایبندی به قوانین و اجرای آنهاست زیرا وقتی پای مصالح پیش می آید براحتی قونین را زیر پا می گذاریم که حاکی از عدم تعهد اجرایی ما است.

عضو تشکل پیام سبز با بیان اینکه اکنون مسائل خشکی، پیامدها و مسیر راه مشخص است ضمن آنکه راهکارها هم روشن و مطالعات زیادی در دسترس است، از طرفی فرصتی برای خطا و اهمال نداریم، افزود: باید تلاش کنیم تا هر چه زودتر راهکارها اجرایی شوند که این راه همکاری همه مردم را می طلبد.

http://entekhabkhabar.ir/%D8%A7%D8%B3%D8