انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

فرونشست زمین‌های مسکونی و بناهای تاریخی در اصفهان
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٧/٢٤   کلمات کلیدی:

تسنیم گزارش می‌دهد

فرونشست زمین‌های مسکونی و بناهای تاریخی در اصفهان

شناسه خبر: 1212359 سرویس: استانها
۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۸
پروژه مردمی نجات ماهی‌های گرفتار در زاینده‌رود

تغییر شغل کشاورزان شرق اصفهان، فرونشست زمین‌های مسکونی و بناهای تاریخی، احیای زاینده‌ رود در برنامه ششم توسعه و عدم حفاری جدید در آسفالت خیابان‌ها، از موضوعات مطرح شده در جلسه علنی امروز شورای شهر اصفهان بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رئیس شورای شهر اصفهان ظهر امروز در جلسه امروز این شورا با اشاره به معضل کم آبی اظهار داشت: کاهش آب و مدیریت غلط سبب شده که کشاورزان شرق اصفهان با مشکلات جدی مواجه شوند و به تغییر شغل روی آورند.

رضا امینی مهاجرت به شهرهای بزرگ را پیامد خشکسالی دانست و افزود: مهاجرت این کشاورزان به شهرهای بزرگ و تغییر شغل یک معضل محسوب می‌شود که کشاورزان شرق اصفهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی بیان کرد: علاوه بر شرایط خدادادی و طبیعی، برداشت بی‌رویه و غیر مجاز از زاینده‌رود سبب خشکی این رودخانه شده است، اما ظاهرا گوش شنوایی برای شنیدن این مطالب وجود ندارد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: همان‌طور که در احیای دریاچه ارومیه همت گذاشته شد و به نتیجه رسید، برای احیای رودخانه تاریخی زاینده رود هم پیگیری لازم است.

وی بیان کرد: احیای رودخانه زاینده رود مطالبه مهم و اصلی مردم اصفهان است و دولتمردان مطمئن باشند که ما همچنان خواستار احیای زاینده رود هستیم و خسته نمی‌شویم زیرا ظاهرا خودشان خسته شده‌اند.

امینی با بیان اینکه مردم از احیای زاینده‌رود دست بردار نیستند، خاطرنشان کرد: مردم اصفهان همان‌گونه که در 8 سال دفاع مقدس با شکوه ظاهر شدند، برای احیای رودخانه زاینده رود هم پشتکار دارند تا به نتیجه برسند. هیچ کس حق ندارد که از حجب و حیا و نزاکت مردم اصفهان سوء استفاده کند و مسئولان منتظر عواقب زیان‌بار این مسئله باشند.

خطر فرونشست زمین‌های مسکونی و بناهای تاریخی

رئیس کمیسیون شهرسازی و عمران شورای شهر اصفهان با حضور در این جلسه اظهار داشت: خطر فرونشست زمین‌های مسکونی و بناهای تاریخی پدیده‌ای بوده که فلات مرکزی ایران را تهدید می‌کند.

عبدالرسول جان‌نثاری با بیان اینکه میراث کشور در حال تهدید است، افزود: آیا مسئولان کشوری و سازمان یونسکو به فکر میرات تاریخی هستند؟ امروز به همه آن‌ها می‌گویم که خطر فرونشست بسیار خطرناک‌تر از این تصورات است.

وی گفت: با توجه به اینکه خطر فرونشست همه پل‌های تاریخی اصفهان از جمله سی‌وسه پل، پل خواجو، پل ورزنه، پل شهرستان و دیگر بناها را تهدید می‌کند، آیا به اندازه دریاچه ارومیه دارای اهمیت نیست تا رئیس جمهور و دولتمردان همان برخورد را با اصفهان هم داشته باشند؟

احیای رودخانه زاینده رود نیازمند نگاه ملی است

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای شهر اصفهان با حضور در این جلسه اظهار داشت: احیای رودخانه زاینده رود نیازمند نگاه ملی بوده و یک تکلیف اصلی برای همه دولتمردان محسوب می‌شود.

غلامحسین صادقیان با اشاره به مطرح بودن برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی ایران، افزود: از مجمع نمایندگان استان اصفهان خواستاریم که در برنامه ششم توسعه کشور با اتحاد و انسجام در راستای زاینده رود تدابیری را اتخاذ کنند.

وی با اشاره به روز عصای سفید گفت: 7 هزار نابینا کم بینا در کشور وجود دارد که مانند هر شهروندی از حقوقی برخوردار هستند که این حقوق بر عهده مسئولان است.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی اصفهان بیان کرد: مناسب نبودن زیرساخت‌ها و مناسب سازی معابر و تسهیل در رفت‌وآمد معلولان باید توسط شهرداری صورت گیرد.

وی با اشاره به افزایش آمار سالمندان در کشور افزود: هر گاه در کشوری آمار سالمندان به 10 درصد برسد، زنگ خطری برای آن کشور محسوب می‌شود، در این راستا مسئولان زیرساخت‌ها را باید فراهم کنند و اگر آمار به 20 درصد برسد و زیر ساخت‌های لازم فرهم نباشد با بحران مواجه می‌شوند.

صادقیان با اشاره به نگاه ملی به مسئله سالمندان گفت: تا پایان سال 2050 میلادی 22.4 جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و در حال حاضر 9 درصد جمعیت استان اصفهان را سالمندان تشکیل می‌دهند.

وی اظهار داشت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در حال بررسی برنامه ششم توسعه هستند انتظار می‌رود که قسمتی از این بودجه را به سالمندان اختصاص دهند.

جلوگیری از اعمال حمایت و تبلیغ از فرد خاص در آستانه انتخابات شوراها

رئیس کمسیون حمل و نقل و محیط زیست شورای شهر اصفهان با حضور در این جلسه از آسفالت معابر شهر اصفهان توسط شهرداری خبر داد و اظهار داشت: آسفالت معابر شهر توسط شهرداری از طریق رسانه‌های شهرداری به مردم اطلاع داده شود و تا 2 سال آینده هیچ اداره و ارگانی اجازه حفاری جدید ندارد.

ابوالفضل قربانی افزود: در صورتی که اداره‌ای اقدام به حفاری جدید و آسیب به آسفالت سطح شهر کند باید علاوه بر ترمیم آسفالت، جریمه هم پرداخت کند.

وی با بیان اینکه انتخابات شورای شهر از جمله مسائل مهم به شمار می‌رود، تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر، باید از اعمال حمایت و تبلیغ از فرد خاصی به شدت جلوگیری شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: حمایت از چهره‌های خاص و تبلیغات زودهنگام از جمله مسائل مهمی است که در انتخابات شورای شهر مطرح است و باید با جلوگیری از این تبلیغات و حمایت‌ها انتخاباتی سالم را رقم بزنیم.

به حقوق اصفهان و زاینده‌رود توجه اساسی شود

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و محیط زیست شورای شهر اصفهان با حضور در این جلسه با اشاره به موضوع آب در اصفهان اظهار داشت: سند ملی آب در دست تدوین است که بر مبنای مطالعات جامع قرار دارد.

علیرضا نصراصفهانی افزود: ما از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم که این سند را مورد مطالعه قرار دهند تا به حق و حقوق اصفهان و زاینده رود توجه اساسی شود.

وی گفت: نمایندگان باید بر اساس سوگندی که یاد کرده‌اند از حق مردم اصفهان درباره موضوع آب حمایت و دفاع کنند.

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و محیط زیست شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: سه راه سیمین اصفهان به سبب تردد بسیار وضعیت مناسبی ندارد و سبب آزردگی خاطر مردم شده است.

وی اظهار داشت: اجرای طرح تقاطع غیر هم سطح در سه راه سیمین اصفهان لازم بوده و باید در بودجه 96 به مناطق 5 و 3 اصفهان توجه شود.

انتهای پیام/

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/07/24/1212359