انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

16 سال گلایه و شعار درباره زاینده رود!
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٧/۱٦   کلمات کلیدی:

کدخبر :14363

   
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۷/۱۶ - ۲۱:۵۹
 
«حمایت» گزارش می‌دهد
16 سال گلایه و شعار درباره زاینده رود!
گروه اجتماعی -الهام صادقی:حسین میرزائیان، نماینده استان اصفهان در شورای‌عالی استان‌ها در حالی در نطق قبل از دستور سی و دومین اجلاس این شورا از وزرای نیرو، مسکن و بهداشت برای خشکسالی زاینده رود گلایه کرده است و مشکلات کم‌آبی اصفهان و سوء مدیریت مسئولان آب کشور را دلیلی برای نواخته شدن زنگ خطر دراین زمینه دانسته که سال‌ها قبل نیز حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر درمجلس مشکلات موجود در حوزه آبی کشور را نتیجه تصمیمات غیر کارشناسانه وزیر نیرو عنوان کرده بود و به این ترتیب دور تسلسل‌وار بی‌سرانجام و تکراری از گلایه‌ها و یافتن متهم برای به خواب رفتن همیشگی زاینده رود همچنان ادامه یافت تا در غیاب متولیان زیست محیطی کشور برای اجرای طرح‌های نجات‌بخش سرنوشت و دورنمایی از تبدیل شدن این رود به مرده رود را رقم زند.
 
تاریخچه بروز خشکسالی در زاینده رود به 16سال قبل یعنی سال79 بازمی‌گردد. 
زمانی که ساکنان نصف جهان انتقال آب رودخانه این رودخانه به استان همجوار از جمله یزد را به نظاره نشستند. این در حالی بود که نبود مدیریت واحد برای عملیاتی کردن برنامه مرود نظر در کنار  برداشت بی‌رویه سرنوشتی تلخ را برای زنده رود به ارمغان آورد و نخستین تجربه خشکسالی برای این رود رقم خورد.

تا به آنجا که 14سال بعد نیز حسین محمد رضایی، رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مواجه به پرسش‌های خبرنگاران در این باره نوک پیکان اتهام را به سمت انتقال آب به استان یزد گرفت و بیان کرد که با این کار نخستین خشکی در زاینده رود شکل گرفت. علاوه بر این پیش از این نیز در سال79 کانون تشکل‌های غیردولتی زیست محیطی استان اصفهان در بیانیه‌ای اعلام کردند که سیاست‌های غلط، تاثیرات خشکسالی را مضاعف کرده است و اگر چاره اندیشی به عمل نیاید منطقه به زودی درگیر بحران‌های اکولوژیکی و اقتصادی جدی خواهد شد.
سرنوشتی که اکنون میرزائیان  آن را دلیلی برای بروز کمبود آب زاینده‌رود، و تبدیل شدنش به مُرده رود می‌داند، ضمن اینکه عنوان می‌کند، کمبود آب مشکلاتی را برای کشاورزان و شهرک‌های اقماری شهر اصفهان ایجاد کرده است.
به این ترتیب در طول 16 سال گذشته سایه خشکسالی بر سر 
زاینده رود جا خوش کرد، اما این تنها بستر زنده رود نبود که دچار بحران شد بلکه کشاورزان اصفهانی که در گذشته نزدیک به 40درصد آب رودخانه را استفاده می‌کردند میزان مصرفشان به کمتر از هفت درصد رسید. تا امروز به گفته نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌های کشور، در کنار آلودگی هوا، وجود پالایشگاه، صنایع فولاد، ذوب‌آهن، کارخانجات سیمان و قطب‌های صنعتی در نزدیکی شهر اصفهان و شهرستان‌های اقماری سلامت مردم اصفهان را تهدید ‌کند.
 
 طوماری که بی‌پاسخ ماند
به هرحال 9سال بعد از نخستین خشکسالی زنده رود،  در سال88 مردم اصفهان طوماری یک و نیم کیلومتری برای ارسال به رییس جمهور وقت ارسال کردند که در آن اعتراض خود را عنوان و خواستار چاره‌اندیشی شده بودند. اما درست بعد از این اقدام موضوع تغییر مرز آبی زاینده رود توسط برخی از مسئولان استان چهارمحال و بختیاری مطرح شد و مجید نادرالاصلی، معاون وقت سیاسی استانداری اصفهان بیان کرد؛ تعیین مرزهای تقسیماتی استان‌ها مقوله مهمی است که از دیرباز همواره مورد بازبینی مدیریت استان‌ها قرار گرفته و در این حوزه نیز استان اصفهان در چهار نقطه دچار مشکلاتی است که البته شاخص آن در نقاط مرزی اصفهان و چهارمحال و بختیاری به چشم می خورد. دوسال بعد  نوبت به اجرای طرح تونل گلاب رسید ، طرحی که هدف آن تامین آب شرب اصفهان بود زیرا این منطقه از کشور از نظر تامین آب در حالت بحرانی قرار داشت، اما کارشناسان چهار محال و بختیاری به شدت نسبت به ان انتقاد کردند.
زیرا آن را موجب خشکی یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌‌ها و همچنین نابود شدن حیات تالاب بین‌المللی گاوخونی می‌دانستند.تونل بهشت آباد هم طرح دیگری بود که اگر چه مدتی مسکوت ماند اما از سال 92 از سر گرفته شد. در آن زمان استاندار چهار محال و بختیاری حفرتونل گلاب مرگ زاینده رود و حفر تونل بهشت آباد نابودی اقلیم چهارمحال و بختیاری را در پی دارد.
در همان زمان حمیدرضا عزیزی،  نماینده وقت مردم شهرستان‌های فارسان، اردل، کوهرنگ و کیار در مجلس بیان کرد که چنانچه حق آبه کشاورزان و شیلات و ... در این استان داده شود مازاد آب می تواند انتقال داده شود.
در این زمان موضوع تونل گلاب دو هم مطرح شد تونلی که هدفش تامین آب شرب برای اصفهان بود و علی‌رضا صالح درکسوت معاون امور هماهنگی استان‌های معاونت راهبردی و برنامه ریزی رییس جمهور نیز آن را قانونی دانست و بیان کرد؛ مطالعات اجرای آن براساس ماده 62 قانون انجام شده است، اما در این روند حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر درمجلس مشکلات موجود در حوزه آبی کشور را نتیجه تصمیمات غیر کارشناسانه وزیر نیرو دانست.شرایطی که اکنون میزرائیان حل آنها را منوط به مدیریت وزارت نیرو با همکاری شورای عالی آب کشور می‎داند. نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌های کشور این را هم می‌گوید که چند سالی است زاینده‌رود تبدیل به مُرده رود شده است و علاوه بر خسارات به کشاورزان حاشیه رودخانه و شرق اصفهان باعث قطعی آب شرب شهرک‌های اقماری شهر اصفهان شده است. به عنوان مثال شهرستان نطنز به عنوان پایتخت هسته‌ای ایران قریب به یک سال است دچار بحران آب بوده و حتی بعضی از شهرها روزانه پنج ساعت قطعی آب دارند که لازم است مسئولان وزارت نیرو چاره‌اندیشی کنند.
 
 رهاسازی فصلی آب، مسکنی مقطعی
در این میان اما در طول سال‌های گذشته بارها شاهد رها شدن آب در زاینده رود بوده‌ایم، مسکنی مقطعی که شاید هر بار بعد از به اتمام رسیدن این دوره دل ساکنان نصف جهان را بیشتر از گذشته سوزانده و روزهای پرآبی این رود را به خاطره‌ای دور و دورتر تبدیل کرده است. به عبارتی اگر چه این رودخانه از سال93 به صورت غیر متناوب کم آب و پر آب شد، ولی همه این‌ها سرنوشتی در قالب رودخانه‌ای فصلی را برای زاینده رود رقم زد.
به طور نمونه اگر چه صرفه جویی در مصرف آب امسال جدی‌تر شد، زیرا میزان بارش های سال 94 در مناطق مختلف استان نسبت به یکسال قبل آن از 20 تا 80درصد به نسبت متوسط بارش سالانه کاهش داشت، زاینده رود پس از ماه ها جریان و افزایش حجم آب رها شده برای کشت بهاره کشاورزان، با پایان بهار دوباره بر گل نشست. این درحالی است کهبراساس طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود که در سال 93 با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در بخش منابع، مصارف و حقابه‌ها به تصویب شورای آب کشور رسید و به اجرا گذاشته شد .وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.

همچنین  باید میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی را نیز تعیین کرده تا براین اساس ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه نیز اعمال شود.ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، همچنین فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهادکشاورزی در منطقه  نیز موارد دیگری است که برآنها تاکید شده است.ضمن اینکه وزارت نیرو باید در باره طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفاً به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است، بررسی دقیق انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی، طرح را به اجرا در آورد. مواردی که به نظر می‌رسد در سایه بی‎توجهی اصلی‌ترین متولی حفاظت از محیط زیست کشور چندان رنگی از اجرا به خود نگرفته است

http://www.hemayatonline.ir/detail/News/14363