انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

خنده پسته، کشاورزان را می‌گریاند
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۳/۸/۱٥   کلمات کلیدی:

آیا تغییر الگوی کشت با وجود کم‌آبی راهکار مناسبی است؟

خنده پسته، کشاورزان را می‌گریاند

پسته
کد خبر : 57612
۱۳۹۳/۰۸/۱۵ - ۱۲:۵۴
رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان هم با انتقاد از اینکه کشت پسته نمی‌تواند دردی از کشاورز درمان کند می‌گوید: این محصول تا به بار بنشیند نیازمند 5 تا 10 سال زمان دارد ولی کشاورز ما اکنون نیازمند مسکن است.
اصفهان‌امروز: کشاورزی به عنوان یکی از منابعی که می تواند باعث اشتغالزایی شود نقش مهمی در اقتصاد استان اصفهان دارد. این در حالی است که حدود هفت سال است که زاینده رود با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و کشاورزان هر روز در وضعیت بحرانی‌تری قرار می گیرند.
کارشناسان جهاد کشاورزی تنها راهکار برون رفت از این موضوع را تغییر الگوی کشت می دانند، اما برخی اعتقاد دارند حتی با تغییر الگوی کشت هم نمی توان از این معضل بیرون آمد چرا که اقلیم هر استانی برای نوع کشتی که دارد مناسب است.
رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان در این زمینه معتقد است ما خشکسالی نداشته ایم بلکه کم آبی داریم و دلیل خشکی زاینده رود این است که آب زاینده رود به استان های دیگر می رود و سهم اصفهان داده نمی شود؛ بنابراین چنین موضوعی است که کشاورزی اصفهان را دچار مشکل کرده است.
مصطفی حجه‌فروش با بیان اینکه هم‌اکنون با اینکه کشت برخی از محصولات مثل برنج 10 تا 20 درصد سال‌های قبل شده است، می‌گوید: کشاورزان تا آنجا که توانسته‌اند الگوی کشت خود را تغییر داده‌اند اما با تمام اینها محصولات کشاورزی اصفهان به نصف کاهش یافته و 50 هکتار از زمین های کشاورزی کشت نمی شود چون آب و هوای هر جایی برای محصولات خاصی است.
او با اعلام اینکه هم اکنون کشت پسته جایگزین محصولاتی شده که نیاز به آب بیشتر دارند می گوید: کشت زعفران هم به این سبب که آب کمی نیاز دارد از استقبال خوبی برخوردار شده است.

‌ ‌‌ تغییر الگوی کشت = عقب‌نشینی
عضو کانون خبرگان کشاورزی اصفهان هم در این زمینه با اعلام تاسف از اینکه تغییر الگوی کشت نوعی عقب نشینی است، در مورد مطالبات به حق استان می گوید: به نظر من به جای این کار که تغییری در وضعیت کشاورزان ایجاد نمی کند، باید وزارت جهاد کشاورزی در راستای وظایفی که دارد طبق قانون آب کشاورزی استان را تامین کند.
به گفته اسفندیار امینی، کشاورز خودش تغییر الگوی کشت را بلد است و جهاد کشاورزی نمی تواند او را به این مساله الزام کند که چه بکارد و چه کشت نکند؛ البته من منکر این نمی شوم که در این مورد کارهای خوبی شده ولی این جزو اولویت‌ها نیست و همه دستگاه ها باید تمامی فعالیت‌هایشان را در زمینه تامین آب متمرکز کنند.
این عضو کانون کشاورزان استان اصفهان ادامه می دهد: جهاد کشاورزی به خوبی با مقایسه بین مزارعی که تحت پوشش خودش است با مزارعی که در دست کشاورز است متوجه خواهد شد که کشاورز بر اساس تجربیاتش خوب می داند که در این وضعیت چه کشتی را انجام دهد و بهترین الگوی کشت را برای خودش خواهد داشت بنابراین کشاورز اکنون نیاز به چنین الگویی نخواهد داشت بلکه نیازمند آب است.
آبی که در تامین حق‌آبه‌های اصفهان می تواند به آن برسد. وی یادآور می شود: به نظر من مقداری آب به کشاورز بدهند او خودش الگوی کشت را رعایت خواهد کرد.
امینی با اظهار تاسف از اینکه زمانی جهاد کشاورزی کشت کلزا را معرفی کرد، می‌افزاید: این کشت اصلا مناسب نبود و به همین سبب است که معتقدم کشاورزان خودشان پیگیر این موضوع هستند و با انواع بذرها که با منطقه و اقلیم اصفهان سازگار باشد و آب کمتری هم نیاز داشته باشد این کار را می کنند.

‌ ‌‌ به بار نشستن پسته 10 سال زمان می‌خواهد
رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان هم با انتقاد از اینکه کشت پسته نمی‌تواند دردی از کشاورز درمان کند می‌گوید: این محصول تا به بار بنشیند نیازمند 5 تا 10 سال است ولی کشاورز ما اکنون نیازمند مسکن است.
به اعتقاد حسین محمدرضایی تنها چاره و راه حل برای موضوع کم آبی استان این است که جهاد کشاورزی با کمک دولت اقدام به راه اندازی سایت های گلخانه ای کند چرا که محصولاتی که در این مکان ها پرورش می یابند با آب لوله کشی بوده و نیاز به آب بسیار کمی دارند و کشاورز می تواند به راحتی محصولاتش را پرورش دهد و بعد از درآمدزایی کشاورز می تواند اقساطی هزینه ها را تقبل کند.
وی ادامه می دهد: این موضوع در حاشیه زاینده رود یا در شرق اصفهان که کشاورزی دچار بحران شده می تواند بهترین راهکار باشد.
محمدرضایی اضافه می کند: اگر کشاورز چهار هزار متر گلخانه داشته باشد معادل این است که 40 هزار مترزمین را کشت کرده و به این ترتیب یک محیط کوچک می تواند زندگی یک کشاورز را متحول کند.
رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تاکید می کند: دولت باید در حمایت از جهاد کشاورزی زیرساخت های این موضوع را ایجاد کند چون به نظر من این موضوع تنها راهکاری است که در وضعیت فعلی می تواند موثر واقع شود.