انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

اعتراض تراکتوری برای حقابه پاییزه
ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/۸/۸   کلمات کلیدی:

کشاورزان ورزنه ای چشم انتظار آب هستند

اعتراض تراکتوری برای حقابه پاییزه

کشاورز تراکتور خشکسالی ورزنه
کد خبر : 90758
۱۳۹۵/۰۸/۰۸ - ۱۵:۰۴
قحطی آب به بحرانی کم‌نظیر در تاریخ کشاورزی استان اصفهان تبدیل شده و باز هم فریاد دادخواهی کشاورزان شرق این استان شنیده می شود.
 اصفهان امروز: قحطی آب به بحرانی کم‌نظیر در تاریخ کشاورزی استان اصفهان تبدیل شده و باز هم فریاد دادخواهی کشاورزان شرق این استان شنیده می شود. به گفته اسفندیار امینی، مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان «کشت گندم باید در این مقطع زمانی شروع‌شده باشد و یا در برخی مناطق آغاز شود.» اما چون آبی در کار نیست، خبری هم از کشت پاییزه نیست. این بحران از زمانی تشدید شد که رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو اوایل مهر امسال در یک نشست خبری گفت، «امسال به دلیل کاهش بارندگی‌ها، آبی برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان وجود ندارد.» پس‌ازاین صحبت‌ها، مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان در مصاحبه‌ای با ایمنا گفت: «کشاورزان شرق اصفهان زیر بار نخواهند رفت که آبی برای کشت تحویل آنها داده نشود. کشاورزان رسما به نمایندگان وزارت نیرو و مجلس اعلام کرده‌اند که از حقوق خود نمی‌گذرند.» این اظهار نظر شاید هشداری به وزارت نیرو باشد؛ اکنون این هشدار جامه عمل به خود پوشیده و ورزنه ای های خشمگین بر اساس یک برنامه از قبل پیش‌بینی‌شده قرار است 15 روز با تراکتورهای خود در ورودی شهر ورزنه تجمع کنند.

شرایط دیگر مثل گذشته نیست

تا کنون هفت روز از تجمع کشاورزان ورزنه گذشته است و آنها همچنان بر خواسته خود که همان حقابه پاییزی امسالشان است، پافشاری می‌کنند. اسفندیار امینی در رابطه با اعتراض کشاورزان می‌گوید: «اعتراض‌ها دوباره شروع شده؛ اما نکته‌ مهم این است که شرایط امروز با گذشته تفاوت دارد، در آن زمان فقط شرق اصفهان درگیر موضوع بود؛ اما امروز 8 شهرستان معترض هستند، در گذشته، اعتراض‌ها با 300، 400 نفر انجام می‌‎شد؛ اما اکنون صحبت از 5 تا 6 هزار نفر است. همچنین در گذشته آگاهی مردم از حقوقشان کمتر بود، شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت و صحبتی از مصوبات شورای عالی آب، شورای امنیت ملی و شورای هماهنگی زاینده‌رود نبود.» 

وزارت نیرو یا کشاورزان اصفهانی؟ مسئله این است

کشاورزان اصفهانی مدعی هستند که از زمان تدوین طومار شیخ بهایی به‌صورت منظم از حقابه مشخصی برخوردارند و کسی اجازه سلب این حقابه را ندارد.
از سوی دیگر مقامات وزارت نیرو می‌گویند بارندگی‌ها در استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان به‌شدت کاهش‌یافته و برای ایجاد تعادل در تامین آب شرب و آب صنایع دچار مشکل هستند. وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همچنین مهم‌ترین دلیل نبود کشت پاییزه را کمبود آب در پشت سد می‌دانند؛ ادعایی که کشاورزان اصفهانی از جمله ورزنه ای ها آن را رد می‌کنند. بااین‌حال باید منتظر ماند و دید که پس از پایان اعتراض 15 روزه ورزنه ای ها چه اتفاقی می افتد؛ آیا آب در بستر تشنه زاینده قدم می‌گذارد یا ورزنه ای ها از کشت پاییزه می‌گذرند؟ دراین‌بین مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان تاکید می‌کند که «ما تمام تلاش خود را کردیم تا اوضاع به این سمت نرود، به مسئولان هم گفتیم که وضعیت حاد است.  در این راستا توصیه ما به نهادهای غیردولتی نیز این است که بعد از همه صحبت‌ها به میدان عمل بیایند؛ چراکه به‌کفایت حرف‌ها زده و مصوبات گرفته ‌شده است و اکنون نوبت اجراست.» اما آخرین خبرها حاکی از این است که عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان رسما اعلام کرده است که امسال از حقابه خبری نیست. عبدالحسین میرمیران گفته است که طی دو سال گذشته تنها 40 درصد از حقآبه کشاورزان پرداخت می‌شد؛ اما امسال شرکت آب منطقه‌ای اصفهان رسما اعلام کرده‌ که هیچ‌گونه حقآبه‌ای برای کشاورزان اصفهان باقی نمانده است.