انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

حضور نماینده انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در جلسه ستاد بحران آب
ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳۸٧/۱٠/۳٠   کلمات کلیدی:

حضور نمایندگان کشاورزان و نماینده انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در جلسه ستاد بحران آب و خشکسالی در شامگاه پنحشنبه مورخ 26/10/87 با اتفاق معاون وزیر نیرو درامور آب و آبفا آقای محمدرضا عطازاده، در استانداری اصفهان برگزار شد.

معاون وزیر نیرو افزود: استان اصفهان یکی از مراکز مهم منابع آبی کشور به حساب می‌آید. وی همچنین اتمام و به سرانجام رساندن پروژه‌های نیمه تمام آب را در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: دراین میان پروژه بزرگ کوهرنگ از مهمترین پروژه‌های آبرسانی است که جهت به اتمام رساندن آن بسیار مصمم هستیم. وی خاطرنشان کرد: برای اتمام این پروژه تاریخ دقیقی نمی‌توان عنوان کرد زیرا دراجرای آن با مشکلات فنی مواجه هستیم.

استاندار اصفهان نیز دراین جلسه خواستار تخصیص اعتبارات ویژه‌ای برای جبران خسارت خشکسالی به کشاورزان به ویژه کشاورزان تک شغله شد.

سیدمرتضی بختیاری گفت: در این استان ۱۵۷هزار کشاورز تک شغله فعالیت می‌کنند که در صورت ادامه بحران خشکسالی هیچ گونه منبع درآمدی نخواهند داشت.

وی همچنین خواستار تمدید دوساله مهلت اعطای وام خشکسالی به کشاورزان شد و افزود: در حال حاضر در این استان برنامه آبیاری تحت فشار با هدف پوشش ۹۰ هزار هکتار در دست اجراست.

بختیاری، اختصاص اعتبارات ویژه جهت اتمام پروژه چشمه لنگان و همچنین خلنگستان را موجب افزودن سالیانه ۷۰ میلیون مترمکعب آب به زاینده رود عنوان کرد.

استاندار اصفهان تاکیدکرد: کوهرنگ متعلق به استان اصفهان است و باید مدیریت آن نیز به عهده این استان واگذار شود.

نماینده کشاورزان و تشکلهای کشاورزی تأکیدشان بر حقآبه کشاورزان و ثابت کردن آن به مسئولین زیربط بود، که مسئولین بر این که حقآبه 33 سهم اصلی رودخانه به علاوه آب تونل اول کوهرنگ متعلق به کشاورزان است، اقرار کردند.

آنها تصریح کردند کمبود آب و عدم مدیریت آب منطقه ای در توزیع آدلانه آن موجب خشک شدن زمینها زراعی، خشک شدن درختان، از بین رفتن دامها به دلیل مصرف شرب دام از آبهای زیر سطحی بد کیفیت، بیکار شدن کشاورزان و حجوم به کلان شهرها و ...

مدیرکل حوادث غیرمترقبه افزود: در بخش منابع آب، امسال تاکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش ورودی آب به منابع آبی استان داشتیم که در مقایسه با سال گذشته ۴۰ درصد ورودی آب به سد زاینده رود کاهش یافته است.