انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

در گفتگوی نصف‌جهان با کارشناسان مطرح شد / گندم تـک‌نرخی؛ بایدها و نبایدها
ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/٢/۱۸   کلمات کلیدی:

 این خبر توسط: ‌‌سمیرا خدری در تاریخ: ۱۸/۰۲/۱۳۹۰ در ساعت 47 : 8 ارسال گردیده

در این‌باره حسین محمدرضایی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان اعلام کرد: در سال گذشته تقریباً هرکیلو گندم به‌صورت تضمینی با قیمت 330 تومان از کشاورزان خریداری می‌شد و حالا این رقم به 360 تومان رسیده است که می‌توان گفت درصد ناچیزی به خرید تضمینی گندم از سوی دولت افزوده شده است.در حالی که با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها،‌درصد قابل‌ توجهی بر هزینه‌ های کشاورزان اضافه شده است.


در گفتگوی نصف‌جهان با کارشناسان مطرح شد / گندم تـک‌نرخی؛ بایدها و نبایدها

 این خبر توسط: ‌‌سمیرا خدری در تاریخ: ۱۸/۰۲/۱۳۹۰ در ساعت 47 : 8 ارسال گردیده

گندم گران شد آن هم دربازارهای جهانی. دلیل این امر نیز خشکسالی عنوان شده که در برخی از مناطق دنیا به وقوع پیوسته است. البته دلیل دیگری هم که برای افزایش قیمت گندم طی ماه‌های گذشته در دنیا صورت گرفت عنوان می‌شود، کاهش ارزش دلار می‌باشد. بر همین اساس گفته می شود قیمت گندم هند که دومین تولیدکننده بزرگ این محصول در دنیاست، با افزایش 5/4‌درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است.

در ایران هم برای قیمت تضمینی گندم سه سناریوی 360، 380 و 400 تومانی در دستور کار قرار گرفته بود که بالاخره به گفته معاون وزیر بازرگانی، قیمت 360 تومانی برای هر کیلوگرم در کارگروه تحول اقتصادی به تصویب رسید.

از آنجایی که این محصول استراتژیک در دنیا قیمتش افزایش یافته، رویترز اعلام کرد ایران در حال خریداری گندم از آمریکا و کانادا با قیمت 360‌دلار در برابر هر تن است. ولی آنچه مسلم است اینکه دولت به منظور حمایت از کشاورزان، خرید تضمینی برخی از محصولات کشاورزی را در دستور کار قرار داده است؛ بدین صورت که اصولاً دولت نسبت به سایر خریداران رقم بالاتری را برای خرید محصولات به کشاورزان پیشنهاد می کند و به صورت تضمینی این نوع محصولات را مورد خریداری قرار می‌دهد.

آنچه در این چند سال گذشته در مورد خرید تضمینی گندم مرسوم بوده است بدین شکل بوده که به‌عنوان مثال اگر دولت گندم را با قیمت 250 تومان در هر کیلو از کشاورزان می‌خرید، با قیمت کمتری در اختیار کارخانجات قرار می‌داد تا بدین صورت قیمت تمام شده محصول نهایی که آرد می‌باشد،‌به نوعی کاهش یابد. ولی گویا مقرر گردیده که در سال جاری، دولت با همان قیمتی که گندم را از کشاورزان می‌خرد با همان قیمت تضمینی هم گندم را در اختیار کارخانجات قرار دهد. در این رابطه مهدی غضنفری وزیر بازرگانی اعلام کرد: بنا بر مصوبه دولت، خرید تضمینی گندم در سال 90 براساس هر کیلو 360‌تومان انجام می‌شود و اگر قیمت فروش آن همانند سال گذشته 250‌تومان باشد، این میزان تفاوت قیمت باعث ترغیب برخی سوداگران به خرید و فروش کاذب، کسب پول‌های هنگفت و تباه کردن بیت‌المال می‌شود. چون آنها گندم را 250‌تومان از دولت می‌خرند و مجدداً 360‌تومان می‌فروشند. اما اگرچه وزیر بازرگانی از تک‌نرخی شدن گندم استقبال کرده و معتقد است با این روند، شاهد اصلاح ساختارها درخرید و فروش گندم با هدف رانت‌زدایی و کوتاه شدن دست سوداگران خواهیم بود، ولی برخی از کارشناسان عقیده‌ای خلاف‌نظر وی را عنوان می‌کنند.

غلامحسین احمدزاده یکی از آنهاست: دولت برای اینکه کشاورز به نهایت سود ممکن دست یابد، با قیمت تضمینی محصولات آنها را مورد خریداری قرار می‌داد تا بدین ترتیب کشاورزان راغب شوند به هر صورتی که شده اقدام به کشت محصولات استراتژیک نمایند. اما مسلماً اگر دولت با همان قیمتی که محصولات را از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری می‌کند با همان قیمت هم این نوع محصولات را ارائه دهد، بدون شک مصرف‌کنندگان با افزایش قیمت محصولات نهایی مواجه می‌شوند. وی افزود: به‌عنوان مثال اگر دولت گندم را با همان قیمت 360‌تومان در اختیار کارخانجات آرد قرار دهد بدون شک قیمت هرکیلو آرد افزایش خواهد یافت و در آن شرایط است که مردم ناچار می‌شوند هر قرص نان را با قیمت 200 تومان بخرند.

اما با این همه حیدرعلی هاشمی عضو هیئت‌مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی گندم 360 تومان در هر کیلوگرم است اما ما آن را 250‌تومان می‌فروشیم و همین موضوع مشکلاتی ایجاد کرده است. لذا ما به کارگروه تحول اقتصادی پیشنهادداده‌ایم تا قیمت فروش گندم نیز افزایش پیدا کرده و حداقل به سطح قیمت خرید تضمینی برسد. به هر حال شاید این نظرات که از سوی برخی صاحبنظران عنوان شد، باعث گردید محمدرضا فرزین دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام کند که براساس مصوبه این ستاد،‌قیمت گندم در کشور تک‌نرخی شده است. هر چند حالا که گندم تک‌نرخی شده ولی گویا قرار است قیمت نان در حد محدود و ناچیزی افزایش ‌یابد. ولی گذشته از اینها، این روزها برخی از کشاورزان از قیمتی که دولت برای خرید تضمینی گندم درنظر گرفته است ناراضی به‌نظر می‌رسند و مدعی هستند اگر خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته تاحدودی افزایش یافته، این مسئله بیانگر آن نیست که دولت تمام هزینه‌هایی که کشاورزان برای کشت این محصول پرداخته‌اند را محاسبه کرده باشد.

 

در این‌باره حسین محمدرضایی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان اعلام کرد: در سال گذشته تقریباً هرکیلو گندم به‌صورت تضمینی با قیمت 330 تومان از کشاورزان خریداری می‌شد و حالا این رقم به 360تومان رسیده است که می‌توان گفت درصد ناچیزی به خرید تضمینی گندم از سوی دولت افزوده شده است.در حالی که با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها،‌درصد قابل‌توجهی بر هزینه‌های کشاورزان اضافه شده است.

 

وی با بیان اینکه پس از حذف یارانه حامل‌های انرژی، کشاورزان متحمل هزینه‌های  هنگفتی شده‌اند خاطرنشان ساخت: پس از آنکه قانون هدفمندی یارانه‌ها در دستور کار قرار گرفت، کشاورزان هزینه برق‌شان نسبت به قبل از اجرای این قانون 8 الی 9‌برابر شده است و این در حالی‌است که هزینه سوخت نیمه‌یارانه‌ای هم که پرداخت می‌کنند 9‌برابر افزایش یافت و سوخت آزاد را هم 19‌برابر قیمت قبل از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد خریداری قرار داده‌اند. بنابراین 360‌تومانی که برای خرید تضمینی گندم درنظر گرفته شده است اصلاً با هزینه‌هایی که در این بخش صرف می‌شود همخوانی ندارد. رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اعلام کرد: اگر بخواهیم با احتساب هزینه‌هایی که کشاورزان پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌هابرای تولید گندم متحمل شده‌اند قیمتی درنظر بگیرم که تاحدودی پاسخگوی هزینه‌های کشاورزان باشد، رقمی درحدود 600‌تومان می‌باشد بدین معنا که باید هرکیلو گندم را با قیمت 600‌تومان از کشاورزان به‌صورت تضمینی بخرند تا این کشت‌ها برای کشاورزان مقرون‌به صرفه باشد.

به هر حال معاون وزیر بازرگانی از تصویب خرید تضمینی گندم 360 تومانی در هر کیلو خبر داده است و برخی از کارشناسان، تصویب 360‌تومانی خرید تضمینی گندم در هر کیلو از سوی دولت را به‌نوعی منصفانه نخواندند و معتقدند که دولت به‌خوبی می‌داند برخی از کشاورزان چون چاره‌ای جز کشت گندم ندارند بر همین اساس دولت اعلام می‌کند فقط بابت هرکیلو گندم 360‌تومان می‌پردازد و آنها اگر متقاضی بهتری دارند بهتر است محصولاتشان را به آنها بفروشند.

علی میرزائی در این‌باره می‌گوید: در این چند ساله که کشاورزان با مشکل کمآبی روبرو بوده‌اند به همین دلیل بعضی از کشاورزان چون کشت گندم به آب زیادی نیاز ندارد در هر صورت این کشت را در دستور کار قرار می‌دهند و یکی از کشت‌هایی که آن را درنظر می‌گیرند همین کشت گندم است، چرا که کشت سایر محصولات زراعی همچون ذرت، حبوبات و علوفه به آب بیشتری نیاز دارد. بنابراین می‌طلبد که کشاورز، کشت گندم را علیرغم به‌صرفه نبودن در دستور کار قرار دهد.

محمد نصر اصفهانی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان هم قیمت 360‌تومان برای هر کیلو گندم را تاحدودی واقعی ندانست و اعلام کرد: بهتر است در این رقم اعلام شده تجدید نظر به‌عمل آید چرا که اصولاً همه ساله در آبان‌ماه قیمت تضمینی برخی از محصولات کشاورزی تعیین می‌شود و این 360‌تومانی که برای خرید تضمینی گندم درنظرگرفته شده است در آبان‌ماه سال 89 رقم خورده‌است؛ دقیقاً زمانی که هنوز یارانه‌ها هدفمند نشده بود. ولی حالا که یارانه‌ها هدفمند شده است و هزینه‌های کشاورزان هم افزایش یافته است،‌بهتر است که دولت،‌هر کیلو گندم را کمی بیشتر از 360‌تومان خرید کند.