انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

باید بیش از سه میلیارد مترمکعب آبی که از استان خارج می‌شود را باز گردانیم
ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٤/٢۸   کلمات کلیدی: حسین محمدضائی

خشکی اصفهان، تونل گلاب و بیکاری کشاورزان

رییس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان:

 باید بیش از سه میلیارد مترمکعب آبی که از استان خارج می‌شود را باز گردانیم

اجتماعی  27/4/1390  09:10:53

904-14790-5  کد خبر

رییس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان گفت: سالانه سه میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب از استان اصفهان وارد استان چهار محال و بختیاری می‌شود، در حالی که آب ورودی از استان چهارمحال به اصفهان تنها یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: تمام ارگان‌های مربوطه و مردم باید دست به دست هم دهند تا با کمک سازمان آب منطقه‌ای اصفهان مشکلات ایجاد شده طی چند سال اخیر را رفع و آب را بار دیگر به زاینده رود باز گردانند تا نیاز مردم و به خصوص کشاورزان تامین شود.

وی در ادامه با بیان اینکه کاشت برنج در استان با کاهش همراه بوده است، افزود: زمین‌های منطقه فلاورجان هم که در غرب اصفهان واقع است خشک و رها شده‌اند و در حال حاضر برنج کاری تنها در حاشیه رودخانه است که درصد زیادی از آب مصرفی آن  نیز به رودخانه باز می‌گردد.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ضمن تایید آلودگی این آب ناشی از مصرف کودهای شیمیایی گفت: آموزش استفاده صحیح از کودهای شیمیایی وظیفه سازمان جهاد کشاورزی است .

محمدرضایی در ادامه مشکل را عدم مدیریت استفاده از آب عنوان و تصریح کرد: پس از سد، رودخانه زاینده رود تا 50 کیلومتر از استان چهار محال و بختیاری گذر می‌کند که در طول این مسیر مردم آن استان آب را تا فاصله 15 کیلومتری اطراف رودخانه پمپاژ می‌کنند.

وی در خصوص احداث تونل بهشت آباد گفت: این آب برای تامین آب شرب و صنعت در فلات مرکزی ایران است ولی مزیت آن برای کشاورزی آزاد شدن آب غصب شده آنهاست است.

محمدرضایی آورد طبیعی آب زاینده رود به طور متوسط در سال را 850 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: آورد تونل الحاقی اول کوهرنگ که در سال 1332 با هزینه حق آبه داران به بهره برداری رسید نیز به طور متوسط در سالهای نرمال 300 میلیون متر مکعب است که به طور کلی می‌توان گفت با احداث تونل بهشت آباد این آب نیز آزاد می‌شود.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان از خارج شدن سالانه دو میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان از سمت سمیرم خبر داد و تصریح کرد: یک میلیارد متر مکعب نیز از شهرستان فریدن وارد استان چهار محال و بختیاری می‌شود و مسؤولان استان باید تلاش کنند تا این سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب را برای رفع مشکل خشکسالی به استان باز گردانند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 

وی همچنین گفت: در حالی این  سه میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب وارد استان چهار محال و بختیاری می‌شود که از 11 میلیارد متر مکعب آورد آب این استان سهم استان اصفهان تنها  یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب است که 200 میلیون متر مکعب آن نیز در مسیر چهارمحال با پمپاژ از رودخانه خارج می‌شود.

محمدرضایی در پایان خاطر نشان کرد: مسؤولان استان چهار محال و بختیاری باید توجه داشته باشند که مردم این دو استان از دیر باز با هم و در کنار هم به خوبی زندگی کرده‌اند و بسیاری از مردم این استان نیز اکنون در اصفهان مشغول به کار هستند و بدون هیچ تبعیضی از امتیازات استان اصفهان استفاده می‌کنند و این جای تعمق دارد.

آدرس صفحه موجود: http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=3967