فاضلاب‌های شهری حق آبه قانونی کشاورزان است

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

فاضلاب‌های شهری حق آبه قانونی کشاورزان است

دولت از کشت گلخانه ای در شرق حمایت کند

اقتصادی  11:50:57 1392/02/11
922-4091-5 کد خبر

تنوع گیاهی و زراعتی در استان ناشی از شرایط گوناگون اقلیمی است که بخشی از آن‌ را  با سیری  در مسیر زاینده‌رود می‌توان مشاهده نمود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی _ ایسنا منطقه اصفهان، پس از مدتها اعتراض کشاورزان در نیمه اول فروردین ماه تا اواسط تیرماه آب زاینده رود با حفظ شرایط خط قرمز شرب در اختیار کشاورزان قرار گرفت و این در حالی است که کشاورزان غرب که بیشتر به باغداری مشغول هستند باز شدن زاینده رود را زود هنگام و منطقه زراعتی شرق آن‌ را دیر هنگام عنوان کرده‌اند!

 کشاورزان شرق نیز از یک طرف میزان باز شدن موقتیآب را کافی نمی‌دانند و از سوی دیگر این عمل را خارج از زمان کشت این منطقه عنوان می‌کنند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از دیر باز شدن زاینده‌رود، گفت: میزان آب باز شده برای شرق مطابق وعده مسوولان نیست و  کشاورزان را دچار اختلافاتی کرده است. 

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: میزان آبی که برای کشاورزان شرق اصفهان در نیمه فروردین ماه جاری شده است  کمتر از وعده‌ای است که مسوولان داده‌اند.

وی با  ابراز تاسف از اینکه حجم این آب حدود 30  تا 40درصد نیاز شرق اصفهان است، افزود: قرار بر این بود که 20 متر مکعب بر ثانیه آب داده شود، اما این حجم در حال حاضر فقط 13 الی 14 مترمکعب بر ثانیه می‌باشد.

  این کارشناس کشاورزی خاطر نشان کرد: کشاورزان شرق اصفهان به دو گروه حق آبه‌دار و سهم آبه‌دار تقسیم می‌شوند که گروه دوم از بعد از پیروزی انقلاب با خرید سهم آب کشاورزی به وجود آمده‌اند.

 محمدرضایی یاد آور شد که متاسفانه به دلیل کمبود آب ناشی از عدم تحقق صحیح  وعده مسوولان،مشکلاتی برای تقسیم آب بین این دو گروه به وجود است و به عبارت بهتر آب به سهم آبه داران نرسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از دیر باز شدن زاینده رود گفت: نیمه فروردین، بدترین فصل ممکن برای جاری شدن رودخانه بود چرا که در همه محیطی و فصلی هر نوع محصولی را نمی‌توان کاشت.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: کشت عمده شرق اصفهان غلاتی مانند گندم و جو بود که این آب باید در اواخر زمستان به آنان داده می‌شد و در حال حاضر هر نوع کشتی مانند صیفی‌جات کاشته شود با بستن آب در  اوایل تابستان مواجه خواهد شد.

محمدرضایی خاطر نشان کرد: عمدتا در اوایل تابستان و با افزایش دمای هوا همواره میزان برداشت آب از مناطق بالادستی داخل و خارج از استان افزایش می‌یابد که با توجه به حجم کم فعلی آب، باز منطقه شرق دچار مشکل خواهد شد.

وی در خصوص بدهی کشاورزان به بانک‌ها گفت: بدهی کشاورزان به دلیل خشکسالی‌ها و عدم توان برداشت محصول خود به موسسات مالی افزایش یافته است که البته در راستای حمایت از آنان همواره بخشی از آن امهال شده است.

این کارشناس بخش کشاورزی گفت: محصولات گلخانه‌ای به دلیل استفاده از سیستم‌های لوله  کشی نوین آبیاری برای شرق اصفهان مناسب‌تر است اما اجرای آن در شرایط فعلی برای کشاورزان محال است و به طور قطع بدون حمایت دولت عملی نخواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر طرح استفاده صنایع  سنگین استان از فاضلاب‌های شهرستان‌های لنجان و مبارکه اظهار کرد: فاضلاب‌های شهر اصفهان قانونا متعلق به کشاورزان است چرا که طبق تبصره سه از بند "ج" ماده دو هیئت وزیران به شماره 4322که در سال 1333 به تصویب رسیده است فاضلاب شهر اصفهان مخصوص مادی‌های مربوط به جی بوده و شهرداری حق فروش آب یا فاضلاب را به دیگران ندارد، بلکه باید این آب تصفیه شده و به طور قانونی به کشاورزان داده شود.

کد خبرنگار : 13071

/ 0 نظر / 8 بازدید