40 درصد از مزارع گندم در حوزه آبگیری زاینده‌رود از بین رفت

شماره : 8901290053

89/01/29 - 13:50

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

40 درصد از مزارع گندم در حوزه آبگیری زاینده‌رود از بین رفت

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: حدود 40 درصد از مزارع گندم و جو شهرستان اصفهان در حوزه آبگیری زاینده‌رود تحت تنش تشنگی قرار گرفته و از بین رفت.

گندم های خشک شده بر اثر بی آبی در منطقه جی وقهاب شهرستان اصفهان

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه در شرایط نرمال سال‌های گذشته آب زاینده‌رود اواخر اسفندماه تا اوایل فروردین‌ماه باز می‌شد، اظهار داشت: در این صورت خسارتی به محصول وارد نمی‌شد، اما این در حالی است که شرایط جوی امسال این نیاز آبی را در اوایل اسفندماه ضروری کرد.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاقات در شرایطی بود که طی جلسات و مصاحبه‌های مختلف در بهمن‌ماه برای دادن آب به کشاورزان در اوایل اسفندماه هشدار داده بودیم، اما آبی باز نشد و کشاورزان محدودی که آب کمی از چاه‌های کشاورزی با هر مقدار و کیفیتی که بود اقدام به آبیاری کردند و حدود 40 درصد از مزارع گندم و جو شهرستان اصفهان در حوزه آبگیری زاینده‌رود تحت تنش تشنگی قرار گرفت و از بین رفت.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بیان داشت: باز شدن دیر هنگام آب زاینده‌رود، کاهش دبی آب در کانال‌های کشاورزی، تشنگی محصول و خشکی زمین سبب نداشتن کارایی مناسب آب در مزارع شد و بنابراین تنش تشنگی اثر بیشتری در محصول وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر انجام ونش‌بندی (تقسیم غیرهمزمان آب بین دو قسمت) در آب کانال‌های کشاورزی سبب بروز تنش بیشتر به محصول و رها شدن درصد بیشتری از مزارع شده، افزود: چنانچه ونش‌بندی که به طور معمول با کاهش دبی واقعی همراه است ادامه پیدا کند، سطح بیشتری از مزارع و در سطوح باقیمانده افت شدید عملکرد را سبب می‌شود.

محمدرضایی اظهار داشت: نکته مهم اینکه نیاز آبی شدید گندم و جو در مرحله گل و دانه‌بندی و پرشدن دانه‌ها که اواخر اردیبهشت ماه است و با گرمای شدیدتر هوا مواجه است خسارت ببیشتری می‌بیند و بنابراین باید آبدهی به کشاورزان از صورت ونشی به دائمی تا پایان کشت گندم و جو تبدیل شود تا درصد خسارت وارده به کشاورزان کاهش یابد.

وی با اشاره به بارندگی‌های سال زراعی 1389-1388 بیان داشت: در حوزه کوهرنگ تا به امروز یک‌هزار و 100 میلی‌متر بارندگی صورت گرفته که نسبت به سال گذشته افزایش 42 درصد بارندگی داشته و طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی تا اواسط خردادماه هم بارندگی ادامه دارد و نسبت تغیرات سال جاری به میانگین بلند مدت 22 ساله 15 درصد کاهش بارندگی بوده که با در نظر گرفتن این آمار باید 85 درصد حق‌آبه کشاورزان پرداخت شود، اما در حال حاضر تنها 30 درصد آن ارائه می‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خواستار اجرای آیین‌نامه اجرایی ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب شد و افزود: طبق بند 7 این قانون، پروانه‌های مصرف معقول برای آب قابل تحویل با رعایت حق تقدم و با توجه به اولویت مصارفی مانند آب مشروب، آب باغ‌های موجود در تاریخ تصویب این آیین‌نامه (درختان مثمر و صنعتی)، آب زراعتی و دامپروری، آب مصارف صنعتی و سایر مصارف تعیین و صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: بعد از باز شدن آب برای کشاورزان شهرداری اصفهان قرار بود آب‌بندها را در سطح شهر باز کند که شهرداری اصفهان به تعهدات خود عمل نکرده و بعد از گذشت یک ماه هنوز آب‌بندها بسته است که موجب کندی در روند حرکت آب و تبخیر بیش از حد به دلیل افرایش سطح و نفوذپذیری آب شده که خواسته تمام کشاورزان حذف این آب‌بندها است.

محمدرضایی ادامه داد: خسارت‌های در حال حاظر کشاورزان از کم آبی بی‌ربط با این آب‌بندها نیست، در صورتی که قانون توزیع عادلانه آب به صراحت اشاره کرده کسی حق ندارد در حریم رودخانه دخل و تصرف یا مانعی در مسیر آن ایجاد کند و هر بالادستی مسئول خساراتی است که از عمل غیرمتعارف او به پایین دستی وارد می‌آید.

وی اضافه کرد: زمین‌ها و مزارع گندم رها شده به دلیل بی‌آبی توسط کشاورزان و ریزش شدید آفت سن غله به محصول باقی ماند و رها شده و سمپاشی نشدن به خاطر رها شدن آن موجب افزایش شدید و بی‌سابقه سن غله در سال‌های بعد می‌شود که این مشکل بزرگی در سال‌های آتی خواهد بود که مسئولان باید به فکر چاره باشند.

انتهای پیام/صا10

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

/ 0 نظر / 8 بازدید