صنعت، خط قرمز شرب را نیز خواهد شکست

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:
صنعت، خط قرمز شرب را نیز خواهد شکست

آبیاری قطره‌ای در شرق، بدون آب زاینده‌رود محال است

اقتصادی  10:16:17 1392/02/10
922-3291-5 کد خبر

خشکی زاینده‌رود که زندگی بخش مردم فلات مرکزی ایران در طول قرن‌ها بود همگان را بر آن داشت تا علت این امر را جدی‌تر ریشه‌یابی کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسنا_منطقه اصفهان، عده‌ای بر این باورند که شیوه‌های قدیمی کشت و نیز برداشت‌های بی رویه از چاه‌های عمیق به خصوص در طول 20 سال گذشته بیش از نقشصنعت بر خشکی این رودخانه اثر گذاشته است که این نظر موجب بروز نارضایتی در بین تشکل‌های کشاورزی استان شده است و آنان هنوز صنعت را به طور مستقیم و غیر مستقیم عامل اصلی  بروز مشکلات سال‌های اخیر می‌دانند.

نوسازی بخش کشاورزی وظیفه دولت است

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: صنعت، قانون توزیع عادلانه آب را پایمال کرده است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان با انتقاد ازسخنان عنوان شده برخی کارشناسان، اظهار کرد: اگر کشاورزان آب را بیش از سایر بخش‌ها مصرف کرده‌اند اولا از حق آبه چند هزار ساله خود مصرف کرده‌اند دوم اینکه کم‌کاری اصلی در این خصوص را وزارت جهاد کشاورزی با عدم حمایت و آموزش نوین به کشاورزان انجام داده است.

وی با بیان اینکه کشاورزان قرن‌هاست سعی برکاهش مصرف آب داشته‌اند، افزود: نوسازی بخش کشاورزی وظیفه دولت است و برای نمونه وزارت جهاد کشاورزی باید در راستای تسریع آبیاری و کاهش مصرف آب اقدام به کانال کشی بین مزارع کند چرا که این امر در توان مالی کشاورزان نیست.

این کارشناس کشاورزی در خصوص روش‌های نوین آبیاری گفت: همواره بر روشهای جدید مانند آبیاری قطره‌ای و بارانی توصیه می شود اما از لحاظ علمی این امر فقط برای آب‌های سطحی و یا چاه‌هایی که EC یا درجه شوری و املاح پایینی دارند مناسب است.

محمدرضایی خاطر نشان کرد: اگر میزان املاح آب زیاد باشد از یک سو مقدار این مواد  مضر در سطح خاک افزایش می یابد و از طرف دیگر با نشست بر روی برگ گیاهان، موجب برگ سوزی آنان می‌شود و حتی در کنار این معایب باعث ته نشین شدن این املاح در شیر آلات و لوله‌های مخصوص آبیاری قطره‌ای می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به خصوصیات شرق اصفهان و معایب ذکر شده آبیاری قطره‌ای در مزارع این منطقه نیز فقط با آب زاینده رود امکان پذیر است و به هیچ عنوان به طور مطلق از چا ه‌های عمیق نمی‌توانیم استفاده کنیم و حتما باید با آب زاینده رود مخلوط گردد.

صنعت، قانون توزیع عادلانه آب را پایمال کرده است

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از میزان مصرف بالای آب توسط بخش صنعت، اظهار کرد: بر اساس بند هفت از ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب مصوب سال 1361- مجلس شورای اسلامی ایران اولویت برداشت آب به ترتیب آب شرب، باغات مثمر و غیر مثمر،کشاورزی و دامپروری و بعد از آن صنعت و سایر موارد  می‌باشد.

محمدرضایی با ابراز تاسف از اینکه کشاورزان در کشور قدرتی ندارند، خاطر نشان کرد: به دلیل نفوذ و قدرت زیاد صنعت اعم از دولتی و یا خصوصی، این بخش سالیان متمادی خارج از قانون توزیع عادلانه آب از زاینده رود آب برداشت کرده است که متاسفانه در شرایط خشکسالی، سال‌های اخیر شاهد نابودی مزارع کشاورزان بودیم، اما صنعت مشکل آب نداشت.

وی یاد آور شد که ظاهرا با توجه به نفوذ صنایع، اگر این بخش اراده کند خط قرمزهای آب شرب را نیز می‌تواند پایمال کند! همانطوری که در نیمه پائیز سال گذشته حجم سد زاینده رود به 120 میلیون متر مکعب رسید و صنایع همچنان از آب زاینده رود استفاده می‌کردند در صورتی که خط قرمز سد 170 میلیون متر مکعب محاسبه شده بود!

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: برخی عنوان می‌کنند صنایع سنگین بالا دست اصفهان به ازای حجم زیاد آب زاینده رود اشتغال بالایی در استان ایجاد کرده‌اند اما مجموع اشتغال این صنایع زیر 50 هزار نفر می‌باشد که در عوض آن زندگی 500 هزار جمعیت کشاورزی استان را در معرض نابودی قرار دادند.

محمدرضایی با بیان اینکه صنعت به طور غیر مستقیم نیز مصرف آب را افزایش داده است، افزود: صنایع استان باعث افزایش مهاجرت و ایجاد شهرک‌های اقماری شدند که در نتیجه بر میزان مصرف آب اعم از شرب، مصرف خانگی، فضای سبز و ... افزوده است.

وی خاطر نشان کرد: سالانه برداشت آب شرب استان اصفهان از زاینده‌رود حدود 500 میلون مترمکعب می‌باشد در صورتی که مصرف آب شرب خیلی کمتر از اینهاست که می‌توان نتیجه گرفت باز هم حجم قابل توجهی از این آب به  سمت صنایع متوسط و کوچک سرازیر شده است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اظهار کرد: فشار بر حق آبه کشاورزان اصفهانی به اینجا هم ختم نشده است چرا که به طور میانگین در حدود سه هزار لیتر بر ثانیه به استان یزد انتقال می‌یابد و این در حالی است که به طور آماری و عقلانی مصرف آب شرب این استان حدود 500 لیتر در ثانیه است.

محمدرضایی تاکید کرد: متاسفانه در این مورد نیز حجم بسیار عظیمی از حق آبه کشاورزان اصفهان در تولید فولاد اسفنجی، محصولات گلخانه‌ای،کارخانه‌های نوشابه سازی صنایع کوچک و بزرگ و... استان یزد مصرف می‌شود اما نکته درد ناک‌ترآن است که این میزان آب نیز بدون افزایش آب به زاینده رود، برداشت شده است.

 وی خاطر نشان کرد: 13 سال قبل مقرر شد انتقال آب به استان یزد با حفرتونل سوم کوهرنگ عملی شود که متاسفانه این طرح عملی نشده است و همچنان آب انتقالی به این استان از حق آبه کشاورزان اصفهانی برداشت می‌شود.

احداث تونل سوم کوهرنگ 18 ساله شد

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان یاد آور شد بعد از 18 سال کار برروی تونل 24 هزار متری سوم کوهرنگ متاسفانه حدود 30 متر از این تونل باقی مانده است که با مشکل و به کُندی کار پیش می‌رود و مشخص نیست چه موقعی به اتمام رسد!؟

محمدرضایی با بیان اینکه کشاورزان بر خلاف صنعت مشکلات زیست محیطی تولید نکرده‌اند و برعکس صنعت با کشت خود موجب تلطیف هوا خواهند شد، گفت: بر اساس اقرار کارشناسان نیروگاه فسیلی شهید منتظری، مصرف مازوت هر واحد 53 تن در ساعت است که با وجود 8 واحد در حال کار در 24 ساعت حدود10 هزار تن مازوت مصرف می‌شود.

وی افزود: 5 درصد میزان آلایندگی حاصل از نیروگاه ماده سمی گوگرد است که می‌توان نتیجه گرفت این نیروگاه در یک شبانه روز 500 تن گوگرد تولید می‌کند. 

  کدخبرنگار:13071

/ 0 نظر / 8 بازدید