چرا زاینده‌رود فقط برای ما آب ندارد؟!

پرسش حق آبه‌داران از مسئولان؛

چرا زاینده‌رود فقط برای ما آب ندارد؟!

اقتصادی  13:0:55 1394/04/13

944-3091-5  کد خبر

 گروهی از کشاورزان شرق و غرب حوضه آبریز زاینده رود به دلیل بی توجهی مسوولان به طرح 9 ماده‌ای احیای زاینده رود در خصوص منع بارگذاری و برداشت‌های جدید از این رودخانه صبح امروز- شنبه سیزدهم تیرماه- در مقابل استانداری دست به تجمعی اعتراضی زدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسنا- منطقه اصفهان، افتتاح طرح 11 هزار و 500 هکتاری با میزان نیاز آبی 40 میلیون متر مکعب در سال در استان چهارمحال و بختیاری، طرح برداشت 50 میلیون مترمکعبی آب در محور بن- بروجن و نیز اجرای طرح برداشت سالانه 50 میلیون مترمکعب برای افزایش تولید فولاد مبارکه دلیل این تجمع بود.

اسناد زارعان دارای اعتبار است

در این خصوص حسین صابری یکی از کشاورزان منطقه شرق در جمع خبرنگاران گفت: هیچ کدام از استان‌هایی که در سال‌های اخیر آب زاینده رود به آنها منتقل شده و یا از  آن برداشت می‌کنند اسنادی به اعتبار سند زارعان این حوضه آبریز ندارند.

وی با بیان اینکه آب طبیعی زاینده رود، تونل اول کوهرنگ و سهم آب‌هایی که پس از انقلاب به کشاورزان فروخته شده از جمله اسناد یاد شده است، گفت: سوال اینجا است که اگر آبی در زاینده رود وجود ندارد چرا در مراتع چهارمحال کشاورزی و ویلاسازی می‌شود و توسعه صنعت فولاد اصفهان تمامی ندارد؟

صابری با بیان اینکه پرداخت خسارت خشکسالی از طرف دولت به کشاورزان واقعیت ندارد، تصریح کرد: در یک دوره یک ساله، خشکسالی به هر هکتار زمین زراعی 15 میلیون تومان خسارت وارد می‌کند، در حالی‌که شخصا در چهار سال اخیر فقط دو میلیون و 200 هزار تومان کمک معیشتی دریافت کرده‌ام.

این کشاورز یادآور شد: البته بازگشایی زنده رود در سال گذشته برای کشت پاییزه شرق تا حدودی وضعیت را بهبود بخشید.


نابودی دو سوم باغات غرب اصفهان

همچنین حسین محمدی یکی از باغداران شهرستان نجف آباد به خبرنگار ایسنا گفت:  در باغات سه منطقه لنجان، اَلِنجان و ماربین درختان میوه با عمر 100 سال وجود دارد که به دلیل قطع حق آبه خشک و نابود شدند، اما در سال‌های اخیر در مراتع و سنگلاخ‌های استان چهار محال با پمپاژ آب، باغ و ویلاسازی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نجف آباد علاوه بر زاینده رود از چمشه مرغاب نیز سهم آب داشته است، تاکید کرد: احداث سد خمیران بر روی این رود در تیران و کرون موجب خشک شدن باغات نجف آباد در پایین دست آن رود شده است.

محمدی با تاکید بر اینکه دو سوم باغات منطقه غرب حوضه زاینده رود در سال‌های اخیر خشک شده است، افزود: درختان میوه این منطقه در حال حاضر 10  روز یک بار آب نیاز دارد، ولی کسی به باغداران آب نمی‌دهد، نمی‌دانیم چرا اگر آب نیست در بالا دست این قدر آب پمپاژ می‌کنند.

 

چرا زاینده رود فقط برای حق آبه داران آب ندارد؟

همچنین نماینده حق آبه‌داران و کشاورزان غرب استان اصفهان گفت: طبق مصوبات 9 ماده‌ای احیای زاینده رود، هر گونه بارگذاری جدید منع شده است، اما تا کنون در عمل شاهدیم که خلاف آن انجام می‌شود.

 عباسعلی جعفرزاده با بیان اینکه در دو سال اخیر هیچ گونه توقفی در این برداشت‌ها نشده، افزود: فولاد مبارکه درصدد است با اجرای طرح‌های جدید سالانه 50 میلیون مترمکعب آب برداشت کند و از سوی دیگر در استان چهار محال و بختیاری طرح‌های جدید تبدیل مراتع به باغات در حال اجرا است.

وی با تاکید بر اینکه 72 درصد آب زاینده رود متعلق به حق آبه‌داران تاریخی این رودخانه است، تصریح کرد: هزاران درخت و مزرعه در دشت‌های حاصلخیز را خشکانده‌اند، اما نمی‌دانیم در این شرایط بی آبی چرا با پمپاژ آب بر روی کوه، سنگلاخ و علفزار درخت هلو می‌کارند.

نماینده حق آبه داران غرب استان اصفهان با بیان اینکه مسوولان باید به مشکلات کشاورزان رسیدگی کنند، خاطر نشان کرد: قرار بود دریاچه تفریحی کارخانه ذوب آهن نیز آبگیری نشود، اما متاسفانه هنوز این کار ادامه دارد.

 جعفرزاده با انتقاد از خشکی وسیع مزارع شهرستان فلاورجان در چند سال اخیر، یادآور شد: زمانی که اصلا ذوب آهن وجود نداشت کشاورزان زاینده رود دارای سند، سهم و حق آبه مشخص در طومار شیخ بهایی بودند.

کدخبرنگار: 13071

انتهای پیام

/ 0 نظر / 68 بازدید