آب زاینده رود پس از ۲۰ روز بسته می شود/بازگشایی مجدد در فروردین ۹۴

محمدرضایی:
آب زاینده رود پس از ۲۰روز بسته می شود/بازگشایی مجدد در فروردین ۹۴
شناسهٔ خبر: 2502890یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۴
اصفهان- رئیس انجمن کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه زاینده رود تا ۱۸ الی ۲۰ روز دیگر باز خواهد بود، گفت:بخشی از ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب تخصیصی کشت بهاره در فروردین ماه جاری می شود.

حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بازگشایی دریچه های سد زاینده رود برای آبیاری کشت بهاره کشاورزان اصفهان، اظهار داشت: این آب به مدت ۱۸ تا ۲۰ روز برای کشت بهاره کشاورزان باز خواهد بود.

وی در ادامه افزود: در صورتیکه تصمیم گیری ها برای باز شدن مجدد سد در فروردین ماه قطعی شود در نیمه اول یا دوم فروردین دوباره آب برای آبیاری کشت کشاورزان تخصیص خواهد یافت.

رئیس انجمن کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح داشت: با توجه به اینکه نیاز است آب در فروردین ماه نیز به کشت برسد درصورت خوب بودن بارش ها این آب با تاخیر و در صورت کمبود بارش ها دریچه های سد در همان نیمه اول فروردین بازگشایی می شود.

وی میزان آب اختصاصی به کشاورزان از اسفندماه تا خردادماه را جمعا ۲۶۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان آب مخصوص کشاورزان شرق است و ممکن است به دلیل اینکه در کشت پاییزه مقداری از سهم آب کشاورزان شرق به بخش های دیگر از جمله شمال اصفهان نیز اختصاص یافت، این دوره نیز این کار صورت بگیرد.

محمدرضایی افزود: این آب به اسم کشاورزان شرق است اما این میزان برای آنها هم کفایت نمی کند.

وی با بیان اینکه باید میزان آب تخصیصی به اندازه ای باشد که ۴۰ درصد کشت آبیاری شده در پاییز را تکمیل کند، اظهار داشت: قول وزیر نیرو در سفر فروردین ماه خود به اصفهان مبنی بر اختصاص آب کامل برای کشت غله بود اما در تصمیم گیری ها تنها این میزان آب مشخص شد که آن هم کفاف کشت را نمی دهد.

عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان استان اصفهان ادامه داد: به دلیل اینکه طی ۱۵ روز گذشته حدود ۴۰۰ میلی متر بارندگی در حوضه کوهرنگ صورت گرفته است بنابراین اکنون ذخیره مناسب آبی در این حوضه وجود دارد.

وی در مورد تاثیر بارندگی های بهاره بروی آبیاری محصولات در فرودین ماه نیز گفت: اگر بارندگی ها به اندازه ۲۰ میلی متر باشد به گونه ای که آب به ریشه محصول برسد، می توان بازگشایی سد در فرودین ماه را به تاخیر انداخت اما اگر میزان بارش ها به اندازه سه تا چهار میلی متر باشد، تاثیری در به ثمر نشستن کشت بهاره نخواهد داشت.

محمدرضایی اضافه کرد: اگر بارندگی ها پس از اختصاص آب هم باشد به نفع محصول است چراکه بارندگی در آن زمان آبیاری طولانی تر کشت و شادابی بیشتر محصول را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زمان بسته بودن سد، شهرداری اصفهان اقدام به بستن بند بروی زاینده رود در شهر اصفهان نمود تا نمای شهر حفظ شود بنابراین اکنون که آب در حال جاری شدن به سمت زاینده رود است باید این بند باز شود.

عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان استان اصفهان افزود: با توجه به بازشدن آب برای کشت بهاره ضروری است کشاورزان ضمن آمادگی برای آبیاری محصولات خود در مصرف بهینه آب و صرفه جویی در آن نیز اهتمام ورزند.

رئیس انجمن کشاورزان شرق اصفهان تصریح داشت: زمان بسته بودن آب، با میانجی گری فرماندار و موافقت کشاورزان اجازه این کار به شهرداری داده شد اما طبق قول شهرداری اکنون که دریچه های سد باز شده است و باید آب به کشاورزان در شرق اصفهان برسد، شهرداری باید بند زیر پل بزرگمهر را باز کند.

وی همچنین از تلاش های فرمانداری اصفهان، آب منطقه ای و صنف کشاورزان اصفهان برای بازگشایی زاینده رود قدردانی کرد.

http://www.mehrnews.com/print/2502890/
/ 0 نظر / 47 بازدید