100 هزار متر مربع دشت خشک آماده حمله به اصفهان

100 هزار متر مربع دشت خشک آماده حمله به اصفهان

اجتماعی  9:36:7 1394/02/28

942-6790-5 کد خبر

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: مشکل اساسی استان اصفهان آب است همه راه کارهای مختلف در خصوص مهار ریزگردها بدون آب بی نتیجه است.

رضا جعفری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: درصد بالایی از ریزگردهایی که این روزها مهمان ایران و اصفهان هستند منشا فرامرزی دارند و حدود 88 درصد آنها خارجی هستند.

وی ادامه داد: این ریزگردها اکثرا از عراق و عربستان به ایران می آیند البته ریزگردهای عربستان به دلیل اینکه درشت هستند در مناطق مرزهای کشور نشست می کنند، اما ریزگردهای عراق به دلیل سبکی و ریزی وارد مناطق مرزی ایران می شوند و بیشتر آن ها ناشی از خشکی دجله و فرات ایجاد هستند.

این کارشناس و پژوهشگر ریزگردها با بیان اینکه 12 درصد ریزگردهای کشور از کانون های داخلی ایجاد می شوند، افزود: در اصفهان 16 کانون تولید ریزگرد وجود دارد که دشت سگزی در شرق اصفهان، رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی از همه مهم تر و بحرانی تر هستند.

افزایش شوری زمین های کشاورزی شرق

جعفری تاکید کرد: متاسفانه کار مطالعاتی دقیق در خصوص کانون های ریزگرد بحرانی در اصفهان انجام نشده و لازم است که دوباره کانون های تولید ریزگرد استان بررسی و اولویت بندی شود، چراکه 100 هزار متر مربع از استان اصفهان دشت های خشکی هستند که بالقوه بحران ریزگرد ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه زاینده رود قطعا یکی از نقاط بحرانی و کانون های اصلی و مهم ریزگرد در شرق اصفهان است، تصریح کرد: در منطقه شرق اصفهان حداقل 50 درصد اراضی کشت کاهش یافته است و یا اینکه مزارع با آب شور آبیاری می شوند در نتیجه به تدریج 30 هزار هکتار از مراتع شرق شور می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: افزایش شوری موجب پراکندگی بیشتر خاک می شود در نتیجه زمین های کشاورزی شرق به شدت بحران زا هستند و نگرانی جدیدی برای ایجاد گرد و غبار برای اصفهان است.

جعفری با بیان اینکه مشکل اساسی استان اصفهان آب است و تمام راهکارهای مختلف در خصوص مهار ریزگردها بدون آب بی نتیجه است، تصریح کرد: آب باید مدیریت شود و این مدیریت نیز باید درست صورت گیرد و حق آبه تالاب در آن لحاظ شود تا مشکل گرد و غبار اصفهان حل شود.

ریزگردهای گاوخونی به یزد و کرمان هم می رود

وی با اشاره به اینکه تپه های ماسه ای در اطراف آرن و بیدگل و کاشان اولویت سوم برای مقابله با زیرگردها در اصفهان است، گفت: تپه های ماسه ای در اطراف آرن و بیدگل و کاشان با 90 کیلومتر طول و 20 کیلومتر عرض پهنه عظیمی را تشکیل می دهد که مالچ پاشی شده است، اما مالچ پس از 18 سال از بین می رود و امروز این مالچ ها خاصیت خود را از دست داده است و امروز کانون ریزگرد آران و کاشان دوباره فعال شده است.

این مدرس سنجش از دور با اولویت ریزگردهای دانشگاه صنعتی اصفهان تاکید کرد: حرکت آب های شور از سمت تالاب گاوخونی به سمت اصفهان و آب های زیرزمینی اراضی رها شده کشاورزی نیز خود می تواند به کانون ریزگرد تبدیل شود.

جعفری با تاکید بر بحران های کشوری خشکی گاوخونی و زاینده گفت: گاوخونی از نظر توپوگرافی از یزد و کرمان بالاتر است و همین امر باعث می شود تا با هر وزش باد از شرق به غرب ریزگردهای گاوخونی به یزد و کرمان برود و گاوخونی قطعا فقط برای اصفهان مشکل ایجاد نمی کند بلکه منطقه مرکزی ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

مشکل فقط شرق نیست

وی مشکل کم آبی را فقط محدود به شرق اصفهان ندانست و اظهار کرد: کمبود آب مشکل جنوب و غرب اصفهان نیز است و بسیاری از اراضی این مناطق به بیابان تبدیل شده و آنچه تصاویر ماهواره ای به ما نشان می دهند مراتع در حال تخریب است و بلوط هایی هر روز نسبت به روز قبل خشک تر می شوند.

این استاد دانشگاه صنعتی اصفهان از راهکاری برای مهار ریزگردها در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: نرم افزاری برای ردیابی ریزگردها تهیه شده است که می تواند اطلس ریزگرد کشور را تهیه و میزان ریزگردهای هر استان را از بسیار ناچیز تا خیلی زیاد و بحرانی درجه بندی کند.

/ 0 نظر / 47 بازدید