کاهش خروجی سد زاینده رود

کاهش خروجی سد زاینده رود

اقتصادی  14:41:59 1393/09/12

939-3191-5 کد خبر

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اعلام اینکه حجم خروجی آب از سد زاینده رود کم شده است، گفت: طبق قول وزیر نیرو قرار بود آب کامل برای کشت غله به شرق اصفهان اختصاص یابد اما متاسفانه در این مدت با میزان آب تحویلی در مرحله نخست، تنها حدود ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان شرق اصفهان به زیر کشت رفته است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: طبق وعده وزیر نیرو قرار بود آب تنها به کشاورزی شرق اصفهان داده و پس از آن سد بسته شود که با تصمیم اخیر وزارت نیرو آب به کشاورزی غرب، جنوب و شمال اصفهان نیز داده شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در شرق، غرب و شمال استان اصفهان برای مصرف بخش کشاورزی، آب به کشاورزان تعلق گرفته و برای ادامه کشت نیز به آب نیاز است. حال با این وجود آیا مسوولان وزارت نیرو فکری برای شرب اصفهان در فصل تابستان سال آینده کرده‌اند؟

محمدرضایی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در تحویل آب به شرق استان اصفهان کم گذاشته است، ادامه داد: طبق قول وزیر نیرو قرار بود آب کامل به کشت غله پاییزه به شرق داده شود اما متاسفانه در این مدت با میزان آب تحویلی در مرحله نخست حدود ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان شرق اصفهان به زیر کشت رفته است. همچنین هم مدت زمان آب تحویلی به کشاورزان شرق نیز که یک ماه بود، کمتر شده و هم آب از غرب، جنوب  و شمال استان سر در آورده است.

وی اظهار کرد: غرب نیز حق‌ابه خود را در بهار و تابستان گرفته بودند و شمال استان (برخوار) حق آبه‌دار نیستند، بلکه به صورت اشتراکی از آب استفاده و هزینه آن را پرداخت می‌کنند و من تعجب می‌کنم که با شرایط کمبود آب کنونی، چرا آب به کشاورزان شمال تعلق گرفته است. البته فشارهای نماینده شاهین شهر نیز در این خصوص بی تاثیر نبوده است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: اگر آب مربوط به کشت غله در شمال و غرب تحویل داده شود، حجم زیادی از آب پشت سد کاهش خواهد یافت و تنها در حد مصرف صنعت و شرب اختصاص می‌یابد و سد بسته خواهد شد و دیگر آبی به سمت اصفهان نخواهد آمد.

وی خاطر نشان کرد: اگر وضعیت بارندگی‌ها بسیار مطلوب و بیش از سطح نرمال باشد، ممکن است تا اسفندماه، آب به شهر اصفهان برسد در غیر این صورت، آبی به شهر اصفهان نخواهد رسید و این موضوع تا اسفندماه که نوبت دوم بازگشایی آب سد است مطرح خواهد بود.

محمدرضایی گفت: با توجه به اینکه در مرحله نخست حدود ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان شرق اصفهان به زیر کشت رفته است اگر در آبدهی نوبت دوم میزان آب اختصاصی به شرق کمتر باشد تولیدات کشت انجام شده نیز کاهش می‌یابد.

وی اظهار امیدواری کرد آب مرحله دوم کامل پرداخت شود در غیر این صورت دوباره کشاورزان منطقه شرق اصفهان متضرر خواهند شد.

کد خبرنگار: 13017

/ 0 نظر / 46 بازدید