ساخت سد تنگه‌گزی در چهارمحال، آبی برای اصفهان باقی نمی‌گذارد

 خبرگزاری ایمنا  3 مهر 1392 ساعت 11:53  داخلی مصاحبه اقتصادی کد مطلب : 117339

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

ساخت سد تنگه‌گزی در چهارمحال، آبی برای اصفهان باقی نمی‌گذارد /

انتقال آب از رودخانه ماربر نجات بخش کم آبی

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: دادن مجوز برای ساخت سد تنگه گزی از سوی وزارت نیرو در استان چهارمحال و بختیاری، در آینده هیچ آبی برای اصفهان و زاینده رود باقی نخواهد گذاشت.

حسین محمدرضایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا تصریح کرد: در صورت عملی شدن این طرح در عمل، زاینده رود سهمی از آب نخواهد داشت،

انتقال آب از خلیج فارس لقمه دور سر چرخاندن است

وی در خصوص انتقال آب از خزر یا خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، تاکید کرد: نمی دانم چرا مسئولان لقمه را دور سر خود می چرخانند، چرا که انتقال آب شور از دریای خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و اصفهان نیازمند حدود۸۰۰ کیلومتر آزادسازی راه و پمپاژ آب است که این اقدامات سبب گران شدن آب موجود می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در خصوص طرح انتقال آب بهشت آباد، بیان داشت: متاسفانه هنوز عملیات اجرایی این تونل به طور رسمی آغاز نشده؛ استان های اصفهان، یزد، کرمان و چهار و محال بختیاری گرفتار برخی اختلافات هستند، چرا که هزینه این طرح را باید ۴ استان یاد شده تقبل کنند اما تاکنون فقط استان اصفهان پیگیر این طرح بوده و نشان دهنده از ایرادات بزرگ مدیریت استانی آب است.

ضرورت اصلاح مدیریت استانی آب

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون مدیریت استانی آب، اظهار داشت: طبق مصوبه ۲۶ اسفند سال ۸۳ با استانی شدن مدیریت حوضه زاینده رود و برداشت و پمپاژ بی رویه آب از منطقه بالادست رودخانه در استان چهارمحال و بختیاری، مقدمات خشکی زاینده رود رقم خورد و متاسفانه باقی مانده آب نیز از سوی آب منطقه ای اصفهان فروخته و به کشاورزان که حق آبه داران اصلی رودخانه بودند سهمی داده نشد.

محمدرضایی به تغییرات خط مرزی بین دو استان از سوی چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و بیان داشت: خط مرزی رودخانه تاکنون ۲ مرتبه تغییر کرده همچنین در نوبت سوم نیز خط مرزی وسط دریاچه زاینده رود را نشان قرار داد که خوشبختانه چنین موضوعی در حال حاضر منتفی شده، اما اگر این اقدام صورت گیرد در عمل آبی برای اصفهان باقی نخواهد ماند.

وی در ادامه به خط دوم انتقال آب زاینده رود به یزد به میزان ۱۵۰ میلیون مترمکعب در سال طی قانون بودجه ۹۲ اشاره کرد و یادآور شد: خط دوم انتقال آب به یزد باید بعد از افتتاح تونل بهشت آباد عملی شود و زمانی به تصویب رسید که نمایندگان مردم اصفهان در مجلس فقط به امضا نکردن این مصوبه اکتفا کردند.

انتقال غیرقانونی آب به یزد 13 سال زودتر

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه مسیر این خط انتقال آب ۶۵ کیلومتر است و اگر تونل بهشت آباد همانند تونل سوم کوهرنگ به طول انجامد شاید بهره برداری از آن حدود نیم قرن طولانی شود، تصریح کرد: خط اول انتقال آب به یزد قرار بود بعد از اتمام تونل سوم کوهرنگ صورت گیرد، اما این کار به صورت غیرقانونی ۱۳ سال زودتر انجام شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از حادشدن مشکل زاینده رود باید از برداشت های بی رویه آب در منطقه بالادست رودخانه جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: اگر قانون توزیع عادلانه آب اجرایی شود بسیاری از مشکلات موجود برطرف خواهد شد.

محمدرضایی با بیان اینکه متاسفانه وزارت نیرو با وجود این مشکلات با بارگذاری بیشتر میزان بالایی از آب زاینده رود را به شرب، فضای سبز و صنعت اختصاص داده است، تاکید کرد: در حالیکه این آب متعلق به حق آبه داران است، شرکت ذوب آهن اصفهان وعده داده تا سال ۹۷ ظرفیت تولید خود را به ۶ میلیون تن برساند اما سوال اینجاست ذوب آهن با کدام آب و یا رعایت شرایط زیست محیطی تصمیم به طرح توسعه دارد.

وی با یادآوری اینکه باید از احداث صنایع وابسته به آب در حوضه زاینده رود جلوگیری شود، اظهار داشت: متاسفانه مسئولان کشور در وسط کویر در منطقه یزد معلوم نیست با چه حساب و کتاب و پشتوانه آبی قصد ایجاد صنایع فولاد را دارند که شاید این اقدام با طمع تاراج آب زاینده رود در حال انجام است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان همچنین با اشاره به اینکه راهکارهای نجات کشاورزی اصفهان و رودخانه زاینده رود بسیار است، اظهار داشت: سریعترین راه برای نجات زاینده رود انتقال آب از شهرستان سمیرم به اصفهان است.

انتقال آب از ماربر به اصفهان و آبادی شرق اصفهان

وی به فاصله ۱۳۰ کیلومتری رودخانه ماربر شهرستان سمیرم تا زاینده رود اشاره کرد و بیان داشت: طرح انتقال آب از ماربر سمیرم زمان کمتری نسبت به طرح های انتقال آب بهشت آباد و یا آبرسانی از خزر و خلیج فارس می برد.

وی با تاکید بر اینکه استحصال آورد آب ۱۱ رودخانه سمیرم ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، تاکید کرد: متاسفانه مقدار زیادی از این آبها به سمت سرشاخه های کارون در خلیج فارس و سپس به آب های آزاد می رود.

محمدرضایی با بیان اینکه ارتفاع آب رودخانه ماربر از سطح دریا ۲ هزار متر بوده در حالیکه ارتفاع شهر اصفهان نسبت به دریا ۱۶۰۰ متر است، تاکید کرد: با این محاسبات رودخانه ماربر حدود ۴۰۰ متر شیب به سمت اصفهان داشته و آب به صورت ثقلی به سمت زاینده رود حرکت می کند و اگر این طرح مورد موافقت وزارت نیرو قرار گیرد به پمپاژ آب نیاز نخواهد بود و این اقدام سبب کاهش هزینه ها در انتقال آب به زاینده رود می شود.

وی تصریح کرد: در صورت انتقال یک سوم آب رودخانه ماربر سمیرم به اصفهان، دشت شهرضا، جرقویه و شرق اصفهان آباد شده و مقداری از بار موجود بر رودخانه زاینده رود برداشته می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان همچنین اضافه کرد: در صورت افتتاح سد یلان فریدون شهر، حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به سمت اصفهان هدایت خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت تعامل وزرات نیرو و جهادکشاورزی برای نجات کشاورزان و زاینده رود، بیان داشت: ایجاد استخرهای ذخیره آب، لوله کشی کم فشار در بین مزارع و ایجاد کانال ۳ و ۴ بین مزارع تا حدودی می تواند نجات بخش کشاورزی اصفهان به خصوص در منطقه شرق باشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید