مشکل اصلی کشاورزان اصفهان بی آبی است.

مشکل اصلی کشاورزان اصفهان بی آبی است.

چهارشنبه, 11 مرداد 1391 ساعت 19:38

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با معراج نیوز گفت:مشکل اصلی کشاورزان شرق وغرب اصفهان بی آبی و در بعضی مناطق کم آبی است

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت ازکشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با معراج نیوز گفت : در صورتی که بیش از 73 درصد آب زاینده رود متعلق به کشاورزان حق آبه دار 33 سهم زاینده رود می باشد، در حال حاضر تنها کسانی که بی آب مانده اند آنهاهستند.

محمدرضائی افزود: پیشینه تقسیم آب کشاورزی به دوره مادها یعنی نزدیک به ۳۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد و به غیرازنوشته‌ها در کُتب قدیمی که نخستین تقسیمات زاینده‌رود را به اردشیربابکان یعنی 1850 سال پیش نسبت می‌دهد،و قدیمی‌ ترین سند به جامانده طومارمنسوب به مرحوم شیخ‌بهایی است که تاریخ نگارش آن ۹۲۳ هـ .ق یعنی به ۵۰۰ سال پیش برمی گردد، این پیشینه تقسیم آب نشان میدهد که آب زاینده رود به کشاورزان حق آبه دار حدفاصل باغ بهادران تا تالاب بین‌المللی گاوخونی تعلق داشته و دارد.

وی خاطر نشان کرد: با چنین اسناد کهنی در مورد حق آبه داران، مسئولان استانی و کشوری برای هرنوع تصمیم گیری درمورد زاینده‌رود و حق آبه‌داران آن بایداین اسناد را لحاظ کنند.

رئیس انجمن حمایت ازکشاورزان شهرستان اصفهان گفت: اگرقانون توزیع عادلانه آب به صورت کامل اجرامی‌شد حال و روز حق‌آبه‌داران زاینده‌رود اینچنین نبود بنابراین ما خواهان اجرای کامل این قانون توسط مسئولان هستیم.

وی افزود: مشکلات دیگر کشاورزان و دامداران و مرغداران نبودن نهاد های یارانه دار مربوطه می باشد که روز به روز قیمت تمام شده محصولات را بالا و بالاتر برد و وضعیت موجود را فراهم آورده است، و در این میان، هم تولید کننده و هم مصرف کننده متضرر می شوند. برای حل این مشکلات عزم جدی مسئولان را می طلبد که در این موارد و حل مشکلات گوش شنوایی نیست و روز به روز نهاد های کشاورزی گرانتر می شود.

http://www.merajnews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=281:1391-05-11-19-46-42&catid=34:news-slid

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید

 

/ 0 نظر / 8 بازدید