ابهام در زمان باز شدن حق آبه شرق اصفهان

ابهام در زمان باز شدن حق آبه شرق اصفهان
اقتصادی  9:10:10 1393/07/01

936-20595-5 کد خبر

 

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه حق آبه‌داران تاریخی زاینده رود از حقوق قانونی خود نخواهند گذشت، گفت: هنوز به نتیجه کاملی در خصوص زمان، حجم و میزان و نیز مدت باز بودن آب برای حق‌آبه شرق اصفهان دست نیافته‌ایم.

 حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، درباره مطالب عنوان شده در خصوص باز شدن زاینده رود اظهار کرد: در هفته اخیر نظام صنفی کشاورزی استان با تعدادی از نمایندگان اصفهان در مجلس و مدیریت آب منطقه‌ای در سه مورد تعیین زمان باز شدن دقیق آب برای کشاورزی شرق، میزان آب تحویلی و هم‌چنین مدت باز بودن آن جلسه‌ای برگزار کرد.

 وی با بیان اینکه متأسفانه هنوز به نتیجه‌ کامل نرسیدیم و ادامه این بحث به جلسه‌ای دیگر موکول شده است، افزود: وزیر نیرو در فروردین ماه امسال قول اعطای کامل آب برای کشت پاییزه شرق اصفهان را داد و نباید این وعده ناقص عملی شود.

این عضو کمیته آب، کشاورزی و منابع طبیعی فرمانداری شهرستان اصفهان تاکید کرد: آب ذکر شده باید ابتدا برای کاشت در آبان ماه جاری و دوباره در نیمه‌های اسفندماه نیز برای داشت محصول آب به کشاورزان داده شود، چرا که در غیر این صورت زیان این کشت از نکاشتن آن بیشتر خواهد شد.

محمدرضایی با بیان اینکه حق آبه‌های زنده رود سندیت چند هزار ساله دارد و هرگز نمی‌توان آن ‌را انکار کرد، افزود: سال‌ها است که کشاورزان به خصوص در منطقه شرق به بهانه خشکسالی از این حق معاش خود محروم مانده‌اند و حتی خسارات واقعی و قانونی دوره خشکسالی را هم دریافت نکرده‌اند.

وی گفت: در هر صورت در چنین شرایطی صنایع بزرگ استان اصفهان و یزد به هر میزان که خواسته‌اند از آب قشر کشاورز بهره برده‌اند، اما به هر نحوی زارعان نیز باید به حقوق قانونی خود برسند.

 رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تاکید کرد: حق آبه‌داران زاینده رود به خصوص در شرق اصفهان دیگر تحت هیچ شرایطی از حقوق قانونی خود نخواهند گذشت و این دولت است که باید در هر وضعیتی خواسته‌های این قشر مظلوم را تأمین کند.

محمدرضایی با انتقاد از بی‌توجهی مسؤلان به طرح 9 ماده‌ای احیای زاینده رود گفت: حفر تونل انتقال آب بهشت آباد بدون هیچ منطقی، پس از 12 سال کار کارشناسی در ظرف مدت کوتاهی متوقف شد.

 وی با بیان اینکه کنترل برداشت‌های بالادستی هم جزء همین مصوبات بود که اجرایی نشد، اضافه کرد: در همین شرایط کمبود آب، دولت اصرار به توسعه صنعت فولاد در صنایع بزرگی مثل ذوب آهن و فولاد مبارکه دارد و از سوی دیگر پمپاژهای بی‌رویه برای احداث باغات در سنگلاخ‌های استان چهارمحال تمامی ندارد.

این کارشناس زراعت اضافه کرد: رییس جمهور در سفر اخیر خود به استان چهارمحال مجوز انتقال لوله بن به بروجن از سر شاخه‌های زاینده‌رود به میزان 41 میلیون مترمکعب آب در سال را داده است.

 محمد رضایی با بیان اینکه این عمل نوعی فشار به حق آبه‌های پایین دستی است، گفت: این میزان آب بیش از نیاز شرب عنوان شده، اما حقیقت امر توسعه غیر اصولی صنایع  در بالادست بدون توجه به حرمت حق آبه‌داران زنده رود در پایین دست رودخانه است.

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=32801

/ 0 نظر / 42 بازدید