آیا بهشت آباد سراب اصفهانی ها می‌شود؟

با وجود بیش از یک دهه کار کارشناسی؛

آیا بهشت آباد سراب اصفهانی ها می‌شود؟

از تصمیمات وزرات نیرو تا مخالف نمایندگان اصفهان

20 فروردین 1393 ساعت 11:59

خبرگزاری ایمنا: بیش از یک دهه گذشته طرحی با عنوان بهشت آباد، قرار بود بهشتی برای زاینده رود و شهرهای کویری کشور به ارمغان بیاورد مطالعات مقدماتی این طرح از ۱۲ سال پیش تاکنون برای انتقال آب از چهار محال و بختیاری به اصفهان انجام شد اما اکنون اجرای این طرح به نوعی بحران که موافق و مخالفان بسیاری داشته پر از اما و اگر است به گونه ای که در آخرین نشست شورای عالی آب طبق آخرین تصمیم، گفته شده به جای تونل بهشت آباد قرار است از طریق لوله ای از سمت چهارمحال و بختیاری به اصفهان آبرسانی شود.

به گزارش ایمنا، سابقه مطالعات طرح انتقال آب بهشت‌آباد به دهه ۷۰ باز می‌گردد. در مطالعات فاز شناخت این طرح که در سال ۱۳۸۳ به پایان رسید، تنها یک گزینه برای انتقال آب مورد توجه قرار گرفت که عبارت بود از احداث سد مخزنی بهشت‌آباد در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه کوهرنگ و بهشت‌آباد و همچنین احداث یک تونل به طول ۶۵ کیلومتر به صورت مستقیم و یک سره که ورودی آن در نزدیکی محل سد بهشت‌آباد و خروجی آن حوالی شهر باغ بهادران از توابع استان اصفهان در نظر گرفته شده است.
بر این اساس روش محاسبه آب قابل انتقال به این صورت برآورد شد که میانگین درازمدت آبدهی دو شاخه بهشت‌آباد و کوهرنگ براساس آمار ایستگاه آب‌سنجی به ترتیب ۵۷۹ و ۷۷۳ میلیون متر مکعب در سال به دست آمد که در مجموع برابر یک میلیارد و ۳۵۲ میلیون متر مکعب در سال است. در ادامه، مشاور طرح برداشت تونل سوم در آینده را سالانه معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفت و آن را از مجموع آب دهی دو شاخه بهشت‌آباد و کوهرنگ کسر کرد و رقم یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون متر مکعب در سال را به دست‌آورده و در نهایت آب قابل انتقال، سالانه برابر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب محاسبه شد و در شورای عالی آب مورد تصویب قرار گرفت و در نهایت در هفته دولت سال ۱۳۹۰ طرح بهشت آباد کلنگ زنی شد تا از پرتو این طرح بخشی از مشکلات کشاورزی، صنعت و شرب شهرهای فلات مرکزی ایران حل شود تا حدی مرهمی بر زاینده رود خشک شود. از همان ابتدای کلنگ زنی با وجودی که قرار بود علاوه بر تامین آب استان چهارمحال وبختیاری، بخشی از آب شرب استان‌های یزد، کرمان و اصفهان را تامین شود، اما مسئولان چهارمحال و بختیاری واکنش های بسیاری نسبت به آن نشان دادند اما این پروژه یکی از طرح های مورد قبول دولت دهم بود! اما این روزها ورق برگشته و در دولت یازدهم حرف از عدم اجرای بهشت آباد است تاجایی بحث ممنوعیت ادامه حفر تونل انتقال آب بهشت‌آباد، در ابتدای این هفته در جلسه معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری، از سوی قاسم سلیمانی، استاندار این استان رسانه‌ای شد و در نهایت با پیگیری مسئولان این استان در آخرین نشست شورای عالی آب ادامه حفر تونل انتقال آب بهشت آباد ممنوع شد و با وجود بیش از یک دهه مطالعه گفته می شود انتقال آب از طریق پمپاژ توسط لوله جایگزین تونل خواهد شد.
اما اتخاذ این تصمیمات در وزارتخانه سبب تجمع جمعی از کشاورزان اصفهان شد و بهانه ای شد در جلسه ای که استاندار اصفهان در شورای عالی آب حضور داشت از وزیر نیرو برای حضور در اصفهان دعوت کند تا شاید تا صحبت های وزیر کشاورزان آرام شوند تا خود را برای کشت پاییزه که پیش از این وزرات نیرو وعده تحویل آب آن را داده بود آماده کنند. 

متاسفانه کشاورزان شرق اصفهان از کشت بهاره گذشته تاکنون زمین هایشان تشنه مانده و دچار مشکلات اقتصادی بسیاری هستند و شاید این فشارها موجب شده با تجمع، اعتراض خود را به مسئولان کشور برسانند. 


کشاورزان بهانه ای برای حضور وزیر نیرو به اصفهان بودند
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در خصوص نشست روز گذشته کشاورزان اصفهان با وزیر نیرو در استانداری اصفهان، گفت: گویا یکی از دلایل حضور وزیر نیرو به اصفهان بعد از آخرین جلسه شورای عالی آب به اصفهان، اعتراضات و تجمعات کشاورزان منطقه شرق اصفهان بوده است.

حسین محمد رضایی با بیان اینکه وزیر نیرو در این جلسه، وعده تامین آب برای کشت پاییزه کشاورزان را داد، افزود: با وعده وزیر نیرو قرار است خسارت معیشتی کشاورزان از ۵۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون تومان افزایش یابد.
وی همچنین در خصوص واکنش نمایندگان کشاورزان اصفهان در این جلسه نسبت به تصمیمات وزارت نیرو، بیان داشت: نمایندگان حاضر در این جلسه در یک کلام از وزیر خواستند که مصوبات این جلسه را به صورت مکتوب ارائه دهد تا طبق آن از کشاورزان معترض را دعوت به آرامش کنیم. 


شاید آب کافی برای کشت پاییزه تحویل داده نشود
عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی فرمانداری اصفهان تاکید کرد: با وجودی که وزیر نیرو وعده تحویل آب برای کشت پاییزه را به کشاورزان داده اما احتمال می رود با توجه به میزان ذخیره سد زاینده رود آب کافی و کامل برای کشت پاییزه به کشاورزان شرق اصفهان داده نشود.

وی همچنین با بیان اینکه متاسفانه در این جلسه از سوی وزیر عنوان شد که آبرسانی از تونل بهشت آباد تبدیل به لوله انتقال آب خواهد شد، افزود: به گفته وزیر نیرو در جلسه شورای عالی آب تصمیم بر این شد آبرسانی از تونل در قالب لوله انجام شود که حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر با حضور در این جلسه به شدت نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد.
محمدرضایی بیان داشت: حاجی دلیگانی در این جلسه، خطاب به وزیر نیرو عنوان کرد "مگر ۱۲ سال تحقیق و بررسی و هزینه بر روی تونل بهشت آباد بیهوده بوده که یک شبه اقدام به حذف تونل و جایگزینی آن به لوله می شود". 


چیت چیان دلیل قانع کننده ای نداشت
وی افزود: متاسفانه وزیر نیرو در واکنش به اعتراضات نماینده اصفهان جوابی نداشت و فقط عنوان کرده که آبرسانی به اصفهان با لوله بهتر از تونل است.

محمدرضایی تاکید کرد: شاید اعمال این تصمیم به دلیل فشار مسئولان چهار محال و بختیاری بوده است.
وی با بیان اینکه با این تصمیم گویا وزارت نیرو قصد دارد ۶۵ کیلومتر لوله گذاری برای انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به اصفهان کند، افزود: بر این اساس قرار است سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب به اصفهان آبرسانی شود. 


پشتوانه بهشت آباد ۱۲ سال کار کارشناسی است
اما نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس که به گفته خودش بدون دعوت در این نشست حضور یافته بود، در خصوص تبدیل تونل بهشت آباد به لوله و تصمیماتی در این خصوص در شورای عالی آب، به خبرنگار ایمنا، گفت: طبیعتا وقوع این اتفاق، به ضرر اصفهان و کار غیرکارشناسی است همچنین به وزیر هم تاکید کردم که به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم این کار انجام شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی دلیل اتخاذ این تصمیم را نفوذ کارشناسان بانفوذ استانی دانست و افزود: با وجودی که برای اجرای تونل بهشت آباد حدود ۱۲ سال کار کارشناسی صورت گرفته اما یک کارشناسی که تنها به منطقه خاصی گرایش دارد عنوان کرده که باید لوله، جایگزین تونل شود.
وی با بیان اینکه تصمیم فوق در جلسه اخیر شورای عالی آب اتخاذ شده است، افزود: متاسفانه فشار برخی از افراد و مناطق سبب این تصمیم شده است. 


وزیر نیرو نباید لغو تونل بهشت آباد را ابلاغ کند
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس در خصوص اینکه آیا این تصمیم منجر به مصوبه هم شده یا خیر، تصریح کرد: بنده به وزیر نیرو تاکید کردم که این موضوع نه تایپ و نه ابلاغ شود در غیر این صورت شدیدا از سوی مجلس و از طریق قانون با این موضوع برخورد می کنیم.

وی در خصوص واکنش وزیر نیرو نسبت به موضع گیری نماینده اصفهان، گفت: ایشان یک سری صحبت هایی عنوان کردند اما بنده قانع نشدم. متاسفانه در وزارت نیرو، تصمیمات اشتباهی در این خصوص اتخاذ شده است.
حاجی دلیگانی ادامه داد: حتی وزیر نیرو دلیل قانع کننده و کارشناسی شده ای برای این تصمیم، عنوان نکرد گویا این تصمیم از سر زور و فشارهای غیر متعارف برخی استان ها اتخاذ شده است.
وی با اشاره به اینکه وزیر نیرو تنها عنوان کرده که با نظر چند کارشناس جدید این تصمیم اتخاذ شده اما متاسفانه این کارشناسان بی طرفانه تصمیم نگرفته اند، تاکید کرد: نمایندگان اصفهان به طور قطع خواستار کار کارشناسی شده برای تونل بهشت آباد هستند.
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس در پاسخ به سوال دیگر ایمنا مبنی بر اینکه آیا ۱۲ سال بررسی و تحقیق نسبت به بهشت آباد تاکنون، اشتباه بوده است، بیان داشت: صحبت ما نیز همین مطلب است.
با این حال باید دید با وجود سال ها سرمایه گذاری از بودجه کشور برای مطالعات طرح بهشت آباد، آیا مسیر اجرای و پیاده سازی این طرح تغییر خواهد کرد یا بار دیگر در بوته نقد و بررسی کارشناسان قرار می گیرد اما با تداوم خشکسالی و بحرانی تر شدن کم آبی در منطقه فلات مرکزی ایران شاید مسئولان باید با سرعت بیشتر و به دور از نگاه های منطقه ای و استانی خاص نسبت به اجرای این طرح نگاه ویژه ای داشته باشند. 

کد مطلب: 142122

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcj88ev8uqexvz.fsfu.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir

/ 0 نظر / 8 بازدید