خشکسالی مناطق سرسبز شرق اصفهان را کویر کرد

خشکسالی مناطق سرسبز شرق اصفهان را کویر کرد

اصفهان - خبرگزاری مهر: کشاورزان شرق شهرستان اصفهان با گلایه از عدم تحقق و عملیاتی شدن طومار شیخ بهایی که بیش از 400 سال پیش نگاشته شده خواستار عملیاتی شدن این مهم توسط مسئولان استانی شدند و نادیده گرفتن این سند تاریخی را به منزله فراموشی این سند تاریخی دانستند.
به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، کشاورزان شرق اصفهان صبح یکشنبه در جلسه
ای با حضور نمایندگان مردم در مجلس، مسئولان دستگاههای دولتی و اصحاب رسانه از عدم تحقق طومار شیخ بهایی و ادای حق آبه مورد نیاز کشاورزان گلایه و خواستار تحقق این مهم در سریعترین زمان ممکن شدند.

در بخشی از این جلسه نماینده کشاورزان شهرستان اصفهان با ابراز گلایه از تحقق این مهم اظهار داشت: با وجودی که کشاورزان اصفهانی در حال حاضر در رنج کامل بسر می برند و حتی بسیاری از آنان به سبب خشکسالیهای اخیر، مجبور به فروش بسیاری از لوازم و امکانات زندگی خود هستند اما سازمان آب منطقهای هیچ اقدامی در خصوص اختصاص آب مورد نیاز و حق آبهای که کشاورزان سند آن را نیز در دست دارند، انجام نداده است.

کاظم محمدی که چندی پیش به عنوان نماینده کشاورزان اصفهانی در سفر دور دوم ریاست جمهوری در جلسه هیئت دولت نیز حضور داشت و به بیان مشکلات کشاورزان پرداخته بود، افزود: این امر در حالی است که میزان بارندگی در سال جاری در مقایسه با سال گذشته بیش از 30 درصد افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود سازمان آب منطقهای حتی درصدد تامین آب کشت گندم سال آینده کشاورزان نیز نیست، این در حالی است که اکنون صنایع از حق آبه کشاورزان استفاده و بهره برداری می کنند که این بهره برداری غصبی است.

وی عنوان کرد: در راستای احقاق حق و بازگرداندن حق آبه کشاورزان نامهای به مراجع تلقید کشور نگاشته شده و وضعیت شرعی بودن و یا عدم شرعی بودن استفاده از حق آبه کشاورزان در این نامه از آنان سئوال شده است.

محمدی همچنین خبر از تنظیم شکواییهای در این راستا داد و خاطرنشان کرد: بر اساس این سند (طومار شیخ بهایی) کشاورزان حق دارند از آب زاینده رود استفاده کنند و مجموعه اسناد را نیز در شکواییه خود الحاق کرده و به مراجع قضایی تحویل خواهیم داد.

تصمیم گیری برای زاینده رود توسط وزارت نیرو غیر منطقی است

نماینده مردم اصفهان در مجلس اظهار داشت: در حالی که به گفته برخی مسئولان 90 درصد آب زاینده رود برای مصارف کشاورزی است و تنها 10 درصد آن در عرصه شرب و صنعت مصرف می شود بنابراین تصمیم گیری برای زاینده رود توسط وزارت نیرو غیر منطقی است.

محمدکریم کریم شهرزاد با اشاره به اینکه کشاورزان اصفهانی همواره در عرصه کشاورزی پیشتاز میدان بوده، افزود: در حال حاضر این پیشتازی به حاشیه رانده شده و کشاورزان دارای مشکلاتی هستند که باید مجلس در این عرصه به یاری آنان شتافته و در صدد رفع کردن این مشکلات باشد.

شهرزاد ادامه داد: در چند سال اخیر به سبب اقدامات انجام شده در مجلس نگاه مسئولان به کشاورزان تغییر کرده و در این راستا گامهای موثری در راستای رفع مشکلات آنان برداشته شده است.

این نماینده مردم اصفهان در مجلس در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: کشاورزان باید با یک برنامه ریزی مدون مشکلات خود را در سه دوره دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت رفع کنند.

یکی از اعضا انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، اظهار داشت: در حالی کشاورزان اصفهانی از استفاده آب زاینده رود محرومند که بر اساس طومار شیخ بهایی 77 درصد از حق آبه این رودخانه متعلق به آنان است.

علی امینی خاطرنشان کرد: البته در شرایط موجود برخی از کشاورزان بالا دستی نیز در خصوص تامین آب مورد نیاز خود مشکلی ندارد.

شیخ بهایی طی طوماری به نام طومار شیخ بهایی، در چهار صد سال پیش زاینده رود را به 33 سهم تقسیم کرد که در آن آب به کشاورزان تحویل داده می شد و در نهایت در سال 1332 برای افزایش آب رودخانه زاینده رود با هزینه کشاورزانی که حق آبه دار این 33 سهم بئوند تونل اول کوهرنگ حفر شد.

با حفر این تونل سالانه 300 میلیون متر مکعب آب به حوضه آبریز زاینده رود اضافه که این آب حق مسلم کشاورزان اصفهانی است و مصرف آن در موارد دیگر بدون اجازه کشاورزان حق آبه دار غصبی بوده و قانونی نیست.

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید