آب زاینده‌رود ۴۰ درصد از زمین‌های شرق اصفهان را زیر کشت برد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

کدخبر: ۵۷۷۰۲۹
سرویس: استانها
تاریخ: ۱۲/آذر/۱۳۹۳ - ۰۹:۲۹

آب زاینده‌رود ۴۰ درصد از زمین‌های شرق اصفهان را زیر کشت برد

خبرگزاری تسنیم:رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: با آب جاری شده تنها ۴۰ درصد از زمین‌های کشاورزان منطقه شرق زیر کشت رفته و بسته شدن آب زودتر از موعد، مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد می‌کند.

حسین محمدرضایی در در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به جریان آب زاینده‌رود اظهار کرد: آب جاری شده در رودخانه زاینده‌رود به شمال اصفهان واقع در برخوار نیز اختصاص یافت و پیش از آن به غرب اختصاص یافته بود اما آب کشاورزان منطقه شرق اصفهان دوشنبه شب از سد کاهش یافت و باید گفت زودتر از یک ماه جریان آب کاهش پیدا کرد.

وی افزود: آب جریان یافته نیاز کشاورزان را برطرف نکرد زیرا قرار بود آب به صورت کامل اختصاص یافته و با این جریان تنها 40 درصد از زمین‌های کشاورزی زیر کشت پاییزه رفت  کشت.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان بیان کرد: در برخی مناطق اصفهان کمتر از این میزان آب رسیده و در بعضی مناطق دیگر نیز بیشتر از این میزان آب رسیده است و در بخش‌هایی از زمین‌های اصفهان کمتر از 40 درصد و در بعضی مناطق دیگر، بیشتر از آن زیر کشت رفت.

وی تصریح کرد: قرار بود که این آب تنها برای کشاوزی شرق اصفهان باشد ولی بعد از آن، منطقه غرب اصفهان نیز به آن اضافه شده وسپس شمال اصفهان افزوده شد؛ زمانی که آب مرحله دوم از نیمه‌های اسفند جریان پیدا می‌کند، در مناطق دیگر نیز جریان پیدا کرده و این مناطق برای ادامه کشت خود به 2 الی 3 برابر آب فعلی نیاز به آب دارند.

محمدرضایی  گفت: اگر 10 میلیون متر مکعب برای برخوار درنظر گرفته باشند، این منطقه در حال حاضر برای ادامه کشت به 20 الی 30 میلیون مترمکعب آب نیاز داشته و من نمی‌دانم مسئولان در این زمینه چگونه حساب کرده‌اند زیرا بعد با مشکل روبر می‌شویم.

وی اظهار کرد: برای منطقه شرق اصفهان 400 میلیون مترمکعب آب در نظر گرفته شده و قرار بود 150 میلیون  متر مکعب در زمان کنونی و 250 میلیون متر مکعب نیز برای ادامه کشت از نیمه اسفند تا خرداد جریان پیدا کند اما متأسفانه آب زودتر از یک ماه بسته شد.

انتهای پیام/ ی

/ 0 نظر / 44 بازدید