توجه لازم مسئولان استان به شعار "آب پاک برای جهانی سالم"

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

توجه لازم مسئولان استان به شعار "آب پاک برای جهانی سالم"

22 مارس، مصادف با دوم فروردین روز جهانی آب نام گزاری شده است و هر ساله شعاری برای این روز در نظر گرفته می شود و  شعار  سال2010 میلادی : آب پاک برای جهانی سالم است.

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبر نگار ما گفت:  بخش آب سازمان ملل متحد، عنوان شعار روز جهانی آب در سال 2010 میلادی را "آب پاک برای جهانی سالم" اعلام کرد. سال 2010 میلادی، موضوع اصلی به "آب سالم برای داشتن جهانی سالم" اختصاص داده شده و تلاش می شود آگاهی مردم در خصوص اکوسیستم های سالم و دستیابی و تضمین سلامت بشر از طریق دستیابی به آب با کیفیت بالاتر افزایش یابد. از دیگر اهداف انتخاب شعار سال 2010، تشویق و برانگیختن دولتها، سازمانها، جوامع و همه مردم دنیا به تلاش برای دستیابی به آب سالم و باکیفیت می باشد.

وی افزود: موضوع نام‌گذاری روز جهانی آب اولین بار در سال 1992 در کنفرانس جهانی محیط زیست و توسعه پایدار سازمان ملل که در شهر ریودژانیرو برزیل برگزار شد، و رسماً مطرح گردید. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد به منظور اجرای بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل unced) رسماً مطرح شد، این روز را به عنوان روز ترویج و آماده‌ سازی عموم مردم در مورد آب اختصاص دهند و از طریق توزیع نشریات و برگزاری سمینار، کنفرانس و نمایشگاههایی مرتبط، در بزرگداشت آن بکوشند و سهیم باشند.

 محمدرضائی اضافه کرد: علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی، NGO ها نیز در این روز بر اهمیت آب سالم تأکید کرده و این روز را به عنوان روز توجه عموم به مسایل حیاتی آب در نظر می‌گیرند. مشارکت آژانس‌ها و نمایندگی NGO ها مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پررنگ‌ تر می‌کند. همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسایل را در مورد منابع آبی منعکس می‌کند.

بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان "آب برای زندگی" معرفی کرده است. این دهه با هدف جهانی‌ تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب آغاز شده که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شود.

وی افزود : از سال 1993، هرسال یک شعار جدید در باره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه برپایه آن شعار شکل گیرد. لازم به یادآوری است از سال 1994 تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است: (سال 1994: آب و دغدغه‌های همگانی) ، (سال 1995: آب و زنان) ، (سال 1996 : آب و شهرهای تشنه) ، (سال 1997 : آب جهان، آیا کافیست؟) ، (سال 1998 آب زیرزمینی، گنجینه پنهان) ، (سال 1999: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کند) ، (سال 2000 : آب برای قرن 21) ، (سال 2001 : آب برای سلامت) ، (سال 2002 : آب برای توسعه) ، (سال 2003 : آب برای آینده) ، (سال 2004 : آب و بلایا) ، (سال ‌2005 : آب برای زندگی) ، (سال 2006 : آب و فرهنگ) ، (سال 2007 : سازگاری با کم آبی) ، (سال 2008 : آب و سلامت) ، (سال 2009 : آبهای مشترک فرصت‌های مشترک) ، (سال 2010 : آب پاک برای جهان سالم).

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: آب جایگاهی والا دارد و آب و آبیاری در ایران پیشینه‌های فراتری از تاریخ مدرن دارد و بر خلاف بسیاری از مناطق دنیا، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی در ایران به گونه‌ای نبوده است که آب در محل تجمع مردم، مهیا و در دسترس باشد. به این سبب ایرانیان در طول تاریخ همواره کوشیده‌اند تا آب را تأمین و در کنار خود قرار دهند. بیشتر ادیان الهی آب را اولین پدیده‌ای می‌دانند که خداوند خلق کرده است، به طوری که زرتشتیان روز دهم آبان که آبان روز نام دارد، جشن آبان‌گان برگزار می‌شده. ایرانیان قدیم در این روز در کنار چشمه ها و رودخانه ها می‌رفتند و نیایش و سرودهای دینی را می‌خواندند و شادی می‌کردند و برای این نعمت بزرگ که برای آشامیدن و نظافت، رشد و نمو نباتات و رفع سایر نیازهاست، سپاس خدا را بجا می‌آوردند.

وی افزود: در دین اسلام نیز احادیث بسیاری برای پیشگیری از آلوده ساختن آب در اسلام آمده است. قداست آب و حفاظت از آن، تا آنجا با فرهنگ و آیین و مذهب ایرانیان آمیخته است که حتی امروز نیز سوگند خوردن به آب در بین روستائیان مرسوم است. هیچ مراسم مذهبی و فرهنگی را نمی‌توان سراغ گرفت که در آن نشانی از آب به عنوان تبرک وجود نداشته باشد. مورخان، تمدن ایرانیان باستان را هیدرولیکی و آبی و اخلاق آنها را اخلاق آبی ذکر کرده‌اند. ایرانیان همیشه با دیده احترام به آب نگریسته‌اند و هنوز هرجا که آبادانی است در پیوند ناگسستنی با آب است.

وی اضافه کرد: از تقدس آب نزد ایرانیان همین بس که میهن و زادگاه را آب و خاک می‌نامند. علیرغم توجه خاص ملل مختلف به آب، سالانه حدود 2 میلیارد نفر در جهان به علت آلودگی آب‌ها دچار بیماری‌های مرتبط با آن می‌شوند که ایران نیز می‌تواند سهمی از این آمار داشته باشد. با توجه به رشد میزان مصرف فعلی آب و همچنین کاهش منابع آبی و عدم توفیق در ایجاد منابع آبی جدید بی‌شک در دهه آینده، بحرانی با شدت و تهدید جدی‌تری را در جهان شاهد خواهیم بود، کشور ما نیز از این حیث مستثنی نیست و حتی با توجه به شاخص‌هایی که ما در کشورمان داریم وضعیت نامطلوب تر و حتی بحرانی تر از آن چیزی است که در دنیا مطرح می‌شود.

حسین محمدرضائی خاطرنشان کرد: در استان اصفهان مشکل کمبود آب به دلیل کسترش صنعت، تامین شرب بیش از 5 میلیون نفر انسان، گسترده شدن کشاورزی بر حسب نیاز غذای کشور، کسترس فضای سبز اصفهان بر حسب نیاز شهر و شهروندان جهت تولید هوای پاک، مصرف آب در بخش خدمات، انتقال آب به استانهای دیگر و انتقال آب به قسمت هائی که برگشت آن به حوزه زاینده رود غیر ممکن است و ضعف مدیریت وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در عدم تامین منابع جدید و حفظ نکردن منابع موجود و کاهش بارندگی ها در حوزه زاینده رود می باشد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد نامگذاری سال جدید بیانداشت: همانطوری که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در پیام خود به مناسبت آغاز سال 1389 این سال را سال "همت و کار مضاعف" نامیدند. باشد که مسئولان استان، صنایع مرتبط با آب، کشاورزان، مصرف کنندگان آب زاینده رود با همت و کار مضاعف در صرفه جوئی و استفاده بهینه از منابع آب کوشش کنند و مسئولان وزارت نیرو و آب منطقه ای استان برای جبران کمبود آب باید همت کنند تا هرچه سریع تر طرح ها و پروژه های نیمه کاره به بهره برداری رسد تا اینکه مقداری از طلب  کشاورزان در مورد حق آبه ی از دست رفت شان جبران شود.   

وی گفت: با توجه با شعار روز جهانی آب در سال 2010 میلادی باید از آلاینده های که آب زاینده رود را آلوده می کنند جلوگیری کرد. آلودگی ها در بالا دست زاینده رود برای شرب 5 میلیون نفر مصرف کننده آب آشامیدنی می تواند مشکل ساز باشد و بعد از تصفیه خانه آب آشامیدنی اصفهان آلودگی ها موجود از پساب کارخانه های صنعتی و ورود فاضلاب شهری به زاینده رود و مصرف آن در کشاورزی موجب تولید محصولات آلوده در بخش کشاورزی می گردد که برای سلامتی جامعه مضر می باشد.

محمدرضائی افزود: در صورتی که تمام کوشش وزارت جهاد کشاورزی برای تولید محصولات کشاورزی ارگانیک و سالم ( بدون استفاده از کود و سموم شیمیائی ) است، ولی استفاده از آب آلوده موجب تولید محصولات نامناسب و آلوده می گردد.  توجه لازم مسئولان استان به شعار "آب پاک برای جهانی سالم" موجب بهبود وضعیت موجود زاینده رود خواهد شد.  با توجه به معضلات موجود آب کشور ما فقط با حفظ و صیانت از منابع آب موجود و جلوگیری از آلودگی آن و نیز مدیریت صحیح مصرف آب می‌توانیم بحران آب در دهه‌های آینده را کمی آسان‌تر پشت سر بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: ایران جزء کشورهای کم آب و خشک، و دارای منابع آب محدود است. حجم نزولات جوی نسبت به خشکیهای کره زمین به ازاء هر کیلومتر مربع 830 هزار متر مکعب می باشد، در حالی که این میزان نسبت به وسعت خشکیهای ایران تنها 250 هزار مترمکعب است. از طرف دیگر کلیه آبهای موجود درایران قابل استفاده نیست و درصد بالایی را آبهای شور تشکیل می دهند، که روزبه روز برمیزان آنها افزوده می شود. از سویی برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی شیرین از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق باعث کاهش میزان آب شیرین و افزایش آبهای شور می شود. درنتیجه حاصلخیزی زمینهای کشاورزی کاهش می یابد و تبدیل به زمینهای شور می گردند؛ و چون تبدیل آبهای شور به شیرین به دلیل هزینه زیاد، مقرون به صرفه نیست، بنابراین باید با استمرار صرفه جویی عمومی ، برنامه ریزی دقیق ،استفاده بهینه از آب ، جلوگیری از هدر رفتن منابع موجود ، تصفیه مجدد پسابها و به کارگیری مجدد آنها، کمبود آب را جبران کرد.

محمدرضائی در مورد اهمیت آب درجهان و خاورمیانه می افزاید: اکثر کشورهای جهان جهت تامین آب سرمایه گذاریهای زیادی کرده و با ایجاد سیستمهای گوناگون از به هدر رفتن آن جلوگیری می کنند. در کشورهای خاورمیانه نیز ، جنگ بعدی را جنگ بر سر آب می دانند. به طور مثال کشورهای سوریه و عراق با ترکیه، رژیم اشغالگر قدس با فلسطینیان ساکن در کرانه رود اردن همواره تامین آب مورد نیاز خود کشمکش دارند. منطقه خاورمیانه جزء مناطق کم آب دنیا می باشد، ولی نرخ رشد جمعیت آن از بالاترین نرخهای رشد است؛ از سوی دیگر با پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی و بالا رفتن میزان نمک آبهای موجود و آلودگی روز افزون آنها، مساله آب به یکی از چالشهای جدی و خطرناک منطقه تبدیل شده است.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید