استاندار از توسعه صنایع سنگین در اصفهان جلوگیری کند

 کد خبر: 2145244

استاندار از توسعه صنایع سنگین در اصفهان جلوگیری کند

اصفهان- خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: استاندار اصفهان از توسعه بی رویه صنایع سنگین در اصفهان، ساخت سد تنگری در بالای دست زاینده رود و انتقال غیرکارشناسی و غیر منصفانه خط دوم لوله آب برای صنایع سنگین استان یزد جلوگیری کند.

 حسین محمدرضایی در گفتگو با مهر، در خصوص توقعات جامعه کشاورز استان از استاندارجدید اصفهان ، اظهار داشت: با توجه با اینکه زرگرپور پیش از این معاون وزیر نیرو بوده اشراف کاملی از وضعیت آب کشور دارد و یقینا می تواند برای احیای این رودخانه تلاش کند.

وی با تاکید بر اینکه استاندار جدید اصفهان باید از توسعه بی رویه صنایع سنگین در استان جلوگیری کند ، افزود: برخی مسئولان کارخانه ذوب آهن مدعی شده اند که این کارخانه قصد دارد تا سال 1397 تولید فولاد خود را به شش میلیون تن برساند اما واقعیت این است که زاینده رود دیگر آبی ندارد که بخواهد به این صنایع بدهد به عبارت ساده تر باید از این افراد پرسید که شما دیگر با کدام منابع آب و هوای سالم نیت چنین عملی را دارید.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در ادامه با انتقاد از بی حرمتی مسئولان استان چهار محال به حق آبه تاریخی کشاورزان اصفهانی گفت: مجموعه جدید استانداری اصفهان باید تلاش جدی برای لغو مصوبه ساخت سد تنگری در استان چهار محال و بختیاری اعمال کند چرا که با ساخت این سد در بالای دست زاینده رود فاتحه این رودخانه خوانده شده و دیگر قطره ای آب به پشت سد زاینده رود نمی رسد.

 

مصوبه خط دوم انتقال آب به یزد غیر منصفانه و غیر کارشناسی است

وی با بیان اینکه ایجاد صنایع پر مصرف آب در سایر استانها موجب اثرات زیانباری بر زاینده رود و ظلم به کشاورزان حق آبه دار شد، گفت: مطابق مصوبات قانونی انتقال آب یزد باید بعد از حفر تونل سوم کوهرنگ انجام می شد اما 13 سال است که این انتقال از حق آبه تاریخی کشاورزان اصفهانی انجام شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از اینکه این حجم آب به اسم شرب و بیشتر برای صنایع پر مصرف این استان همانند فولاد، کاشی و سرامیک منتقل شده است، ادامه داد: هنوز صدای اعتراضات اواخر سال گذشته کشاورزان شرق اصفهان نخوابیده است که در بودجه سال 1392 طرح انتقال خط دوم لوله آب به یزد تصویب شده است که با اجرای آن 150 میلیون مترمکعب آب در سال به این استان منتقل خواهد شد.

محمدرضایی با غیر منصفانه و غیر کارشناسی نامیدن این پروژه اظهار داشت: نمایندگان اصفهان در مجلس و استاندار جدید در راستای حمایت از منابع آب استان و حق آبه کشاورزان باید تلاش جدی برای لغو این مصوبه انجام دهند.

 

یزد و کرمان نیز به اندازه سهم خود در حفر تونل بهشت آباد تلاش کنند

وی در خصوص طرح های انتقال آب به زاینده رود گفت: تونل بهشت آباد به طول 65 کیلومتر باید با مشارکت استان های اصفهان، یزد و کرمان انجام شود اما در حال حاضر فقط مخالفت ها و بحث هایی بین مقامات استان چهار محال و اصفهان برای انجام این پروژه به وجود آمده است به عبارت بهتر این سوال را باید پرسید که آیا استان های یزد و کرمان پس از رفع مشکلات و انتقال آب مالک آن می شوند و آیا در مراحل فعلی نباید تلاشی برای تحقق آن انجام دهند؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در ادامه گفت: صنایع پر مصرف آب در استان همانند ذوب آهن و فولاد مبارکه باید در انتقال آب به فلات مرکزی هزینه کنند تا کشاورزان نیز آب زاینده رود را بدون منت و همانند قرون تاریخی مصرف نمایند.

 

انتقال بخشی از آب های داخل استان عاقلانه تر از انتقال از دریا است

محمدرضایی افزود: معتقدم به جای عملیات پر هزینه شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به استان اصفهان راه هایی ارزانتر و عملی تر وجود دارد به این معنا که سالانه حدود دو میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب از 11 رودخانه اطراف شهرستان سمیرم وارد خوزستان و سپس خلیج فارس می شود که می توان مقداری از آن را به داخل استان انتقال داد.

وی با تاکید بر اینکه هیچگاه توقع نداریم تمامی این آب وارد استان اصفهان شود، گفت: یک سوم این حجم آب برای توسعه کشاورزی شهرستان شهرضا و شرق اصفهان کافی است و از لحاظ اقتصادی نیز هزینه کمتری صرف آن می شود.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: ارتفاع رودخانه های سمیرم در دو هزار متری سطح دریا است و ارتفاع دشت های شهرستان اصفهان یک هزار و 600 متر از سطح دریا که با توجه به این امر آب به راحتی و سریع منتقل می شود.

محمدرضایی یادآور شد: برای انتقال آب از دریا به استان اصفهان باید 700 تا 800 کیلومتر لوله گذاری و عملیات پمپاژ در ارتفاعات صورت گیرد که در مقایسه با روش پیشنهادی فوق اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

وی با اشاره به منابع آبی غرب استان گفت: با احداث سد یلان در فریدون شهر و جمع آوری آب آن سالانه می توان حدود 550 میلیون مترمکعب آب به سد زاینده رود افزود و با حفر تونل فریدن – کوکان به طول 22 کیلومتر 200 میلیون مترمکعب در سال به ذخایر آب استان اضافه می شود.

 

مدیریت یکپارچه بر زاینده رود اجرایی شود

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در ادامه خواستار لغو مصوبه سال 1383 مجلس شورای اسلامی در خصوص مدیریت استانی به جای مدیریت یکپارچه برداشت آب شد و اظهار داشت: این مصوبه یکی از عوامل برداشت بی رویه آب زاینده رود شد چرا که تا قبل از آن تقسیم آب با نظارت سازمان آب منطقه ای استان انجام می گرفت که با تصویب آن شرکت های آب منطقه ای در سه استان یزد، اصفهان و چهار محال پدید آمد و این وضعیت ناگوار رقم خورد.

 

تعیین خط مرزی بر اساس خط القعر دریچه زاینده رود خلاف قانون است

محمدرضایی ادامه داد: یکی از مشکلات جدی که توقع پیگری آن را از استاندار اصفهان داریم تعیین خط مرزی بین دو استان اصفهان و چهار محال در حاشیه دریاچه زاینده رود است زیرا در 20 سال اخیر و بر اساس مصوبات وزارت کشور و در دو مرحله این تغییر خط مرزی استان چهار محال را به سد زاینده رود نزدیک کرده است.

وی در ادامه افزود: آنها نظر دارند خط القعر زاینده رود به عنوان مرز دو استان محاسبه کنند به عبارت بهتر منابع آبی و کنترل سد زاینده رود در اختیار استان بالا دست قرار خواهد گرفت.

این کارشناس کشاورزی اظهار داشت: در تمامی مناطق کوهستانی جهان خط الراس کوه به عنوان مرز مشخص می شود که بر همین اساس و همانند سابق باید خط راس کوه شیدا به عنوان مرز دو استان تلقی شود.

وی یادآور شد: بر اساس بند سه و چهار مصوبه شماره 4322 هیئت وزیران در سال 1333  هرگونه نصب تلمبه و ایجاد نهر جدید به روی بر زاینده رود ممنوع است و باید مطابق قانون با این اقدام در استان بالا دست برخورد شود.


  کد خبر: 2145244

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۷/۷ - ۱۳:۲۸

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم

/ 0 نظر / 8 بازدید