کشاورزان زیربار قیمت خرید تضمینی ۵۵۰ تومان گندم نمی‌روند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

کشاورزان زیربار قیمت خرید تضمینی ۵۵۰ تومان گندم نمی‌روند

کاهش ذخایر سیلوهای گندم اصفهان

25 مهر 1391 ساعت 12:51

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: قیمت خرید تضمینی ۵۵۰ تومان گندم از سوی دولت برای کشاورزان به صرفه نیست و گندم کاران زیر بار این قیمت نمی روند.

حسین محمدرضایی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا با بیان این که هزینه تمام شده گندم برای کشاورزان بیش از قیمت اعلام شده خرید تضمینی است، اظهار داشت: قیمت ۵۵۰ تومان در حالی از سوی دولت اعلام شد که قیمت تمام شده هر کیلو گندم برای کشاورز حدود ۷۰۰ تومان است.

وی با تاکید بر این که قیمت پایین خریدهای تضمینی منجر به فروش گندم از سوی کشاورزان به بخش خصوصی با قیمت بالاتر شده است، افزود: این عامل سبب شده کشاورزان گندم خود را به سیلوها تحویل ندهند و اکنون ذخیره سیلوهای گندم با کاهش مواجه شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به گرانی نهاده های کشاورزی، بیان داشت: به طور مثال قیمت یک کیسه کود فسفات آمونیوم ۶۰ هزار تومان، یک کیسه کود عوره ۳۵ هزار تومان و سوخت برای دستگاه های تراکتور کشاورزی محدود است به طوری که کشاورزان مجبورند سوخت را با قیمت ۳۰۰ تومان به صورت آزاد خریداری کنند.

وی اضافه کرد: هزینه برق مصرفی برای چاه های آب کشاورزان نسبت به قبل از هدفمندی یارانه ها بیشتر شده و این افزایش قیمت ها در حالیست که نرخ خریدهای تضمینی دولت از کشاورزان پایین تر از هزینه تمام شده آنان است.

محمدرضایی با تاکید بر این که منطقه شرق اصفهان با کمبود آب و محدودیت منابع زیرزمینی آب روبروست، تصریح کرد: متاسفانه شوری آب در این منطقه بالا و بسیاری از چاه های آب به دلیل کیفیت اسیدی و شور آن برای کشت مناسب نیستند.

وی تاکید کرد: گندم تولید شده با این آب در شرق اصفهان از کیفیت پایینی برخوردار است.

کد مطلب: 77481

آدرس مطلب  : http://imna.ir/vdcgqt9u.ak9u74prra.html

خبرگزاری ایمنا

/ 0 نظر / 8 بازدید