خروج 100 هزار هکتار از زمین‌های اصفهان از دور تولید محصول به دلیل خشکسالی

روزنامه اصفهان زیبا

 خبری، فرهنگی، اجتماعی | شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ | شماره ۲۴۰۲ | صفحه ۱۰

عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان مجلس در گفت و گو با اصفهان زیبا مطرح کرد،

خروج 100 هزار هکتار از زمین‌های اصفهان از دور تولید محصول به دلیل خشکسالی/

بارندگی در کشور کمتر از یک سوم جهانی است

 در اوایل سال گذشته بود کشاورزان شرق برای گرفتن حقابه خود در جوار امامزاده چهارمیان در برآان شمالی خیمه زده تجمع کردند و پس از آن وزیر نیرو به اصفهان سفر کرد تا درباره مطالبات کشاورزان اصفهان آگاه شود و از کم و کیف آنچه آنان مطالبه می کنند باخبر شود. وزیر نیرو در سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که آب را به طور کامل به کشاورزان داده خواهد شد، اما این روزها پس از گذشت چندین ماه تنها با آب داده شده حدود40 درصد از زمین های کشاورزان به زیر کشت رفت و با تنش های ایجاد شده در توزیع آب باعث افت تولید در بعضی از مزارع کشاورزان شده است. با همین

 موضوع اصفهان زیبا گفت و گویی انجام داد با حسین محمدرضایی رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان، عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان مجلس و عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان تا این موضوع واشکافی شود.

آقای محمدرضایی با توجه به ورود وزیر نیرو به اصفهان و مطالبات کشاورزان شرق آیا آنها به خواسته خود در این خصوص رسیدند؟

نه متاسفانه تنها 40 درصد زمین های حق آبه داران شرق اصفهان زیر کشت پاییزه رفته است و کشاورزان استان از مسوولان کشور، شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب برای کشت پاییزه  در سال جاری هستند.

چه مقدار آب برای زنده ماندن زاینده رود در نظر گرفته شده است و آیا این مقدار برای تامین آب تالاب گاو خونی کافی است؟

40  میلیون متر مکعب آب برای زنده مانده زاینده رود در سطح شهر اصفهان در نظر گرفته شده است که از سد نیکو آباد در استان اصفهان رها سازی شود. این مقدار آب از ابتدای پارک ناژوان نزدیک نیروگاه اسلام آباد به رودخانه زاینده رود می ریزد. اکنون این مقدار آب با اضافه شدن پس آب فاضلاب جنوب شهر اصفهاناز شهر ورزنه عبور کرد و به دلیل اینکه حجم آب کم است مدت زمانی طول می کشد تا به تالاب گاو خونی برسد. متاسفانه این مقدار آب برای سیراب کردن تالاب گاوخونی کافی نیست. با این مقدار تنها درختان و بیشه های خشک از لحاظ آبی تامین می گردند و برای محیط زیست لازم و مناسب است ولی متاسفانه چون این مقدار آب چون با آب فاضلاب مخلوط است، مشکلاتی به همراه دارد.

در طول سال آبی که برای حق آبه تالاب گاوخونی در نظر گرفته شده است چه میزان است؟

سالانه 175 میلیون متر مکعب آب برای حق آبه تالاب گاوخونی در نظر گرفته شده است و اگر این آب به تالاب داده شود بخشی از آن نجات پیدا خواهد کرد. باید حق آبه تالاب بین المللی گاوخونی به صورت مداوم انجام گیرد تا از خشک شدن آن جلوگیری شود و به یاری خدا، کمک مسوولین، و همکاری و همدلی کشاورزان زاینده رود از فصلی بودن نجات خواهد یافت و تالاب احیا می شود.

با توجه به فرمایش شما برای رسیدن این مقدار آب به تالاب گاوخونی چه باید کرد؟

برای اینکه این مقدار آب به تالاب گاو خونی برسد باید از برداشت های بی رویه در استان بالادست و همچنین در بالادست زاینده رود در استان اصفهان جلوگیری شود.

همشهریان باید در استفاده از آب شرب دقت کنند و صنایع آب بر از زاینده رود نیز از مصرف بی رویه و بی حد و حصر آب خودداری کنند.

به اعتقاد شما بازگشایی هر چه بیشتر آب سد زاینده رود چه اثراتی برای محیط زیست خواهد داشت؟

بازگشایی هر چه بیشتر آب از سد زاینده رود برای محیط زیست مفید است. با توجه به معضل ریزگردها و آلودگی هوا این امر می تواند کمک بسیاری به محیط زیست و گردشگری استان کند.

شما می دانید چه میزان خسارت به کشاورزان وارد شده است؟

میزان خسارت وارد شده به کشاورزان شرق اصفهان هنوز به طور دقیق مشخص نیست چرا که برداشت محصولات به طور کامل انجام نشده است. مناطقی در شرق اصفهان به دلیل خشکسالی،گرمای هوا و تنش در حجم آب دچار خسارت شدند اما در مجموع شرایط نسبتاً راضی‌کننده است. در حال حاضر محصول جو برداشت شده و گندم در حال برداشت است. کشت غالب منطقه گندم و جو است.  در سال زراعی جاری 30 هزار هکتار گندم و 10 هزار هکتار جو  در شرق اصفهان کشت شده  البته در مناطق غربی استان نیز برنج کشت شده است. در کشت پاییزه گذشته به دلیل گرمای هوا و ضرفه جویی بیشتر ، آب زاینده رود در سه نوبت پاییز، اواخر زمستان و اوایل بهار تا اوایل خرداد ماه برای کشاورزان شرق اصفهان بازگشایی شد.

چرا کشاورزان شرق محصولات خود را بیمه نمی کنند؟

بیمه محصولات کشاورزی فقط 10 درصد از خسارت واقعی محصولات را پرداخت می کند به همین دلیل بیشتر کشاورزان تمایلی برای بیمه کردن محصولات خود ندارند.

خشکسالی های اخیر چه میزان از زمین های استان اصفهان را از دور تولید محصول خارج کرده است؟

کم آبی و خشکسالی سال‌های اخیر حدود 100 هزار هکتار از این زمین‌های استان را را از دور تولید محصول خارج کرده است. کشاورزان استان از مسوولان کشوری، شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب استان  برای کشت پاییزه  در سال جاری هستند.

کم آبی و پدیده تغییر اقلیم دمای هوا در کشور چه اثرات زیان باری خواهد داشت؟

با توجه به کم آبی در کشور باید روی سازگاری و کاهش آثار تغییر اقلیم کار جدی و اقدام اساسی صورت بگیرد. به دلیل پدیده تغییر اقلیم دمای هوا ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش یافت که این موضوع باعث افزایش تبخیر شده است. این در حالی است که متوسط بارش در جهان 800 میلی متر و در کشور ما 240 میلی متر در سال است و پتانسیل تبخیر سالانه در جهان 700 میلیمتر و در ایران برابر با 2100 میلیمتر است و این موضوع نشان می دهد بارندگی در کشور کمتر از یک سوم جهانی است و تبخیر سالانه در ایران سه برابر متوسط تبخیر سالانه جهانی است.

پس چه کنیم؟

فضای سبز شهری جهت رفع کمبود آب و ضرورت حفظ آب باید جایگزین کردن گل های تزیینی و چمن های مقاوم به خشکی به جای گل و چمن فعلی در فضای سبز شهری را مد نظر قرار دهد. باید تغییر الگوی کشت در شهرداری ها مورد توجه قرار گیرد و از درختان، چمن و گل های زینتی مقاوم به خشکی استفاده شود.

خبرنگار: زهره قندهاری

http://www.isfahanziba.ir/archive/d/2015-06-27/10

/ 0 نظر / 47 بازدید