کشاورزان اصفهان هیچ خسارتی دریافت نکرده‌اند

نسخه چاپی
استانها - اصفهان
شماره : 13930424000347
93/04/24 - 13:10
نسخه چاپی
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:
کشاورزان اصفهان هیچ خسارتی دریافت نکرده‌اند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: خسارت 6 سال گذشته کشاورزان استان اصفهان بیش از 6 هزار و 200 میلیارد تومان است، اما تاکنون هیچ‌گونه خسارتی به کشاورزان پرداخت نشده است.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه تولید گندم و جو کشت پاییزه شرق اصفهان در سال‌های نرمال برابر 300 هزار تن بود، اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود آب تا به حال 18 هزار تن گندم به شرکت غله با خرید تضمینی تحویل داده شده است و احتمال دارد دو برابر شود و به حدود 40 هزار تن برسد که نشان دهنده کاهش شدید تولید گندم در شرق اصفهان است.

وی افزود: در حال حاضر آب حق‌آبه‌داران صرف صنایع و شرب استان اصفهان و یزد می‌شود و به دلیل برداشت‌های غیرمجاز در بالادست زاینده رود، کشاورزان استان اصفهان محدودیت کشت دارند و تولید محصولات زراعی آنها کاهش شدیدی داشته و کشاورزان شرق اصفهان هم که کشت ندارند و اگر کشت محدودی هم دارند با هزینه های گزاف باید آب را از دل زمین به سطح زمین آورده که توجیه اقتصادی ندارد فقط بخاطر ناچاری و بی کار نبودن است.

عضو کمیته استانی پیگیری مسائل و مشکلات زاینده رود با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری تنها مجوز برداشت 86 میلیون مترمکعب آب داده شده، تصریح کرد: اما برداشت‌ها در حال حاضر 2 تا 3 برابر این میزان است.

وی با اشاره به اینکه طبق مصوبه 9 ماده شورای عالی آب باید از برداشت‌های غیرمجاز در بالادست رودخانه جلوگیری شود، اضافه کرد: در استان اصفهان تعدادی از چاه‌ها حریمی که در حاشیه زاینده‌رود قرار دارند کنتور هوشمند به منظور جلوگیری از برداشت بیش‌از اندازه نصب شده و خواهد شد اما مسئولین در استان‌های همجوار اجازه چنین کاری ندادند.

محمدرضایی با بیان اینکه اگر قانون توزیع عادلانه آب (مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1361) اجرایی می‌شد رودخانه زاینده‌رود هیچ‌گاه خشک نمی‌شد، اذعان داشت: طبق ماده 44 قانون توزیع عادلانه آب، درصورتی که در اثر اجرای طرح‌های عمرانی، صنعتی، توسعه کشاورزی، سدسازی و تأسیسات مربوطه یا در نتیجه استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی در ناحیه یا منطقه‌ای قنوات و چاه‌ها و یا هر نوع تأسیسات بهره برداری از منابع آب متعلق به اشخاص تملک یا خسارتی بر آن وارد شود و یا در اثر اجرای طرح‌های مذکور آب قنوات و چاه‌ها و رودخانه‌ها و چشمه‌های متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی و حقابه نقصان یافته و یا خشک شوند دولت موظف به جبران خسارت است.

وی افزود: با برداشت حق‌آبه،‌ حق‌آبه داران 33 سهم زاینده‌رود توسط شرب، صنعت و انتقال آب به استان یزد برای شرب و صنعت با توجه این که حق آبه‌ها در مالکیت کشاورزان از باغ بهادران تا تالاب گاوخونی است، موجب شده که این کشاورزان قادر به کشت نباشند بنابراین دولت باید طبق قانون اقدام به پرداخت خسارت به کشاورزان کند.

عضو هیئت‌ مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان ادامه داد: طی یک سال زراعی جاری (92-93) خسارت حق‌آبه داران حوضه زاینده‌رود در شهرستان اصفهان طبق کارشناسی کارشناسان جهاد کشاورزی 442 میلیارد تومان است و خسارت 6 سال گذشته کشاورزان استان اصفهان بیش از 6 هزار و 200 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ‌گونه خسارتی به کشاورزان پرداخت نشده است، گفت: تاکنون تنها 4 مرحله کمک معیشت در هفت سال خشکسالی به کشاورزان پرداخت شده است.

محمدرضایی با بیان اینکه حق‌آبه کشاورزان چیز تازه‌ای نیست و به 3 هزار سال قبل باز می‌گردد، اظهار کرد: هیچ‌کجای ایران به نهرهای منشعب از رودخانه‌های مادی نمی‌گویند ولی در اصفهان به دلیل اینکه بعضی از مادی‌های مهم در دوران مادها حفر شده است به آنها مادی می‌گویند.

وی ادامه داد: ابن‌رسته در کتاب خود (علایق النفیسه) در سده سوم هجری آورده است تقسیم آب زاینده‌رود برابر است با تقسیمی که اردشیر بابکان نهاد که به یک هزار 800 سال پیش باز می‌گردد و در حال حاضر سند مکتوبی که در دست هست طومار منصوب به شیخ‌بهایی است که تاریخ نگارش آن 923 قمری است که به 500 سال پیش باز می‌گردد که این نشان از قدمت حق‌آبه داران زاینده‌رود دارد اما به راحتی حق آنها توسط دیگران غصب می‌شود و دراین مورد هیچ دادرسی نیست.

انتهای پیام/63029/صا30

/ 0 نظر / 50 بازدید