برداشت‌های غیر مجاز در بالادست زاینده‌رود با جدیت بیشتری کنترل شود

اصفهان شرق

برداشت‌های غیر مجاز در بالادست زاینده‌رود با جدیت بیشتری کنترل شود

کدخبر: 62759
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۰۵ ق.ظ

به گزارش اصفهان شرق؛ اسفندیار امینی با اشاره به جریان آب در برنامه پائیز ۹۴ اظهار داشت: برنامه را برای سال ابی ۹۳-۹۴ بسته‌اند که پایان دوره آبی شهریور ماه که در این زمان باید ۱۸۰ میلیون مترمکعب  آب پشت سد بماند.

وی افزود: این مقیاس بر اساس ۹۸۰ میلیون مترمکعب آب ورودی به سد است که خوشبختانه میزان بارندگی‌ها تاکنون خوب بوده و نسبت به پیش‌بینی‌ها جلوتر هستیم.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان بیان کرد: اگر بارندگی‌ها در بهار به همین شکل باشد امکان اینکه در پاییز سال جاری مجددا آب به کشاورزان داده شود، وجود دارد، زیرا در این مدت هم بارندگی آب آوری پشت سد و هم‌چنین تونل سوم کوهردنگ و پمپاژ آب سبب شده که وضعیت بهتر شود.

وی با بیان اینکه این وضعیت مناسب باید با کنترل برداشت‌های غیر مجاز در بالادست باشد، گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با شورای هماهنگی زاینده‌رود برابر قانون و مصوبه سیزدهمین شورای آب رودخانه طبیعی و تونل حقابه دارد و جزئی از محیط زیست بوده و هیچ بخشی حق برداشت از این  محل را ندارد.

امینی تصریح کرد: اگر کشاورزان متوجه شوند قرار است آبی برای پائیز نداشته باشند، نمی‌پذیرند و سال‌های قبل مصوبه شورای عالی آب  و امنیت نبود و آنها همه ساله حداقل آب را می‌گرفتند، اما همه این اقدامات برای حق کشاورزان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه اطلاع دقیقی از ذخیره آب در پشت سد ندارد، اظهار داشت: متاسفانه با اینکه بنده منتخب کشاورزان هستم هیچ اطلاعاتی از سوی شرکت آب منطقه‌ای مبنی بر ذخیره پشت سد نمی‌دانم و این در حالی است که یک کارمند در این شرکت خبر دارد اما من نمی‌دانم و هنگامی که این موضوع را از طریق نامه‌نگاری پیگیری کرده‌ام در پاسخ گفته‌اند که باید با وزیر هماهنگ شود.

منبع: تسنیم

برگرفته از اصفهان شرق: http://esfahanshargh.ir

/ 0 نظر / 45 بازدید