در روز طبیعت مواظب دست رنج کشاورزان زحمت کش باشیم

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

در روز طبیعت مواظب دست رنج کشاورزان زحمت کش باشیم

دی شد و بهمن گذشت، فصل بهاران رسید  -  جلوه گُلشن به باغ، هم چو نگاران رسید

بنام آنکه طبیعت را آفرید

ضمن عرض سلام ادب احترام خدمت همشهریان، مسافران عزیز و هموطنان گرامی و با آرزوی سالی خوش و پربار برای تمامی شما.

سیزدهمین روزِ فروردین ماه، به نامِ روز «طبیعت» نام گذاری شده است. در این روز، گرایش روح انسان به طراوت و طبیعت، شکوفا می‏شود.

محمدرضائی در گفتگو با خبرنگار ما در باره روز طبیعت گفت: هر کجائی که گیاهی سر از خاک برون آورده، گُلی روییده، یا طراوتِ بهاری به آن دمیده و نوای نغمه و سرود شادی در هوا آکنده است، آن جا جایگه شادی و شعف مردم است. در این روز مردم از چهار دیواری هایشان بیرون رفته و این روز را نماد مهرورزی، دوستی، پالایش روح و روان از کدورت‏ها و اختلافات و پیامش را پیامِ مهر و آشتی می‏دانند.

وی افزود: جهان پُر آشوب امروز، انسانِ دردمند، گرفتار مصیبت های بی شماری است که فقط اندکی از آن ها از دامن طبیعت سرچشمه می گیرد، اما بیشتر آن ها، زاییده حضور نامتعادل انسان در طبیعت است که روز به روز از برابری فطری آن می زداید و در آتشی که خود برافروخته می سوزد و خاکستر می شود. مسلماً کسی به اندازه انسان در حفظ و نگهداری طبیعت موثر نیست. پس هیچ انسانی حق ندارد که در حق طبیعت اجحاف کند و هر گونه ظلم و ستم را بر آن روا دارد.

محمدرضائی اضافه کرد: باید پدر و مادرها از همان دوران کودکی ، فرزندان خود را با طبیعت آشتی دهند ، این ارتباط دوستانه با طبیعت، اتفاقات خوشایندی را برای هستی رقم خواهد زد. در مناطقی که هنوز مردم آن با طبیعت ارتباط تنگاتنگی دارند و زندگی شان از طریق این ارتباط دو جانبه تأمین می شود، این دوستی غیر قابل انقطاع به نظر می رسد و مردم نسبت به طبیعت همانند فرزندانشان احساس مسئولیت می کنند و برای آن دل می سوزانند تا طبیعت نیز در برقراری یک زندگی آرامش بخش و مستغنی مددیار آنان باشد. در عین حال روحیه این آدم ها با طبیعت پیرامون خود گره خورده است و گویی این دو یکی شده اند. مردمانی که در شهرهای بزرگ سکنی گزیده اند و بنا به شرایط روز ، کمتر در ارتباط با طبیعت هستند، هیچ چاره ای ندارند جز اینکه فرصت های به دست آمده را صرف ارتباط با طبیعت کنند. بسیاری از روانپزشکان نیز بر این نکته تاکید کرده اند که ارتباط انسان با طبیعت، ثمرات مفیدی را در پی خواهد داشت و در صورت قطع چنین ارتباطی انواع بیماری های روان پریشانه زندگی فردی و جمعی آنان را تهدید خواهد کرد. شاید بالارفتن میزان آمار و ارقام افسردگی در شهرهای بزرگ دلیل عمده ای در بیان چنین اتفاقات ناخوشایندی باشد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان خاطرنشان کرد: در واقع کلیه موجودات چرخه طبیعت به محیطی امن و طبیعتی آرام که محل زیست و پرورش آنان است، نیازمندند؛ پس تخریب و بر هم زدن نظم این چرخه محیط از تهدیدات اصلی برای آنان محسوب می‌شود و در صورت عدم استفاده صحیح از آن، آینده دشوار، سخت و پرهزینه‌ای برای جوامع انسانی رقم خواهد خورد. به راستی، امروز ما با طبیعت و دنیایی پیرامون خود، چه رفتاری داریم؟ آگاهان و صاحب نظران بر آنند، با وقوع پیوستن بلایی که انسان بر سر طبیعت در آورده، دور نیست محیط زیستِ انسان ها، به جهنّمی سوزان و نا آماده برای زیست، مُبدّل گردد.

 وی افزود: سیزده فروردین؛ روز طبیعت، روز پایان دوره جشن های نوروزی است. در این روز مردم بنابر یک سنت فرهنگی از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها به شادی بگذرانند، و در این روز باید مواظب دست رنج کشاورزان زحمت کش باشیم تا اینکه در این بی آبی موجب زنجش کشاورزان عزیز نگردیم، بنابر این باید همگی بکوشیم تا در ۱۳ فروردین (روز طبیعت) با رعایت نکات ایمنی و حفظ محیط زیست روز خاطره انگیزی برای خود و خانواده مان در تقویم زندگی ورق زنیم.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

/ 0 نظر / 10 بازدید