سرنوشتی همچون رودخانه پارکینگ شده قم در انتظار زاینده‌رود

89/04/07 - 13:19شماره:8904070790

  نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خبر داد:

سرنوشتی همچون رودخانه پارکینگ شده قم در انتظار زاینده‌رود

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: در صورت فروش بی‌رویه و به بهره‌برداری نرسیدن طرح‌های آب در اصفهان، رودخانه زاینده‌رود همچون رودخانه خشک شده قم تبدیل به پارکینگ می‌شود.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: برای جلوگیری از مرگ زاینده‌رود و نجات اصفهان از بی‌آبی، ضرورت اجرا و تکمیل پروژه‌های آبرسانی به اصفهان و همچنین دشت مرکزی ایران باید هرچه سریع‌تر عملیاتی انجام شود.

وی با بیان اینکه نباید اجرای طرح تونل بهشت آباد مانند تونل سوم کوهرنگ که 24 کیلومتر طول دارد و پس از 18 سال هنوز به بهره‌برداری نرسیده به تاخیر بیفتد، بیان داشت: جای تعجب است آبی که مقرر شده بود بعد از افتتاح تونل سوم کوهرنگ به یزد برود، هشت سال پیش به دور از چشم مردم و تنها به دلیل فشار مسئولان وقت آب برای استان یزد برده شده و شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان نیز به این اتفاق ناخوشایند تن داد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان افزود: انتظار داریم در سال همت و کار مضاعف این تونل به همت مسئولان به بهره‌برداری برسد و آب استحصال شده از آن برای جبران کمبود آب حق‌آبه‌داران زاینده‌رود مصرف شود.

 

*زاینده‌رود تحمل بار اضافی به دوش کشیدن را نداشت

وی در مورد بار اضافی که بر دوش زاینده‌رود گذاشته شده، افزود: زاینده‌رود زیر بار تامین آب شرب چند استان، آب مصرفی صنایع بزرگ و کوچک استان‌های اصفهان و یزد، خدمات فضای سبز شهرهای در مسیر زاینده‌رود، برداشت‌های بی‌رویه و بدون حساب بالادست رودخانه در استان چهارمحال و بختیاری و همچنین در غرب اصفهان، کمر این رودخانه شکست و موجب خشکسالی در پایین دست شد.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 

محمدرضایی گفت: اگر طرح‌های نیمه تمام مانند خدنگستان، تونل سوم کوهرنگ و طرح تونل بهشت‌آباد که 65 کیلومتر طول دارد به بهره‌برداری نرسد و همچنین جلوی فروش آب توسط شرکت آب منطقه‌ای به هر عنوان گرفته نشود، زاینده‌رود هم مانند رودخانه شهر قم خشک و به پارکینگ تبدیل ‌می‌شود.

 

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 

* تاخیر آب برای کشت پاییزه کشاورزان را دچار خسارت کرد

وی با اشاره به اینکه در پاییز گذشته آب برای کشت غله باز شد و کشاورزان اقدام به کشت غله کردند، ادامه داد: البته دیر باز شدن آب توسط آب منطقه‌ای اصفهان در اواخر اسفند ماه سال گذشته با توجه به هشدارهای نمایندگان کشاورزان، تشکل‌های بخش کشاورزی و جهاد کشاورزی برای بازشدن آب، خسارت شدیدی به کشاورزان وارد کرد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خاطرنشان کرد: به دلایل ذکر شده وضعیت معیشتی کشاورزان مناسب نبوده و در صورتی که برای کشت تابستانه که اغلب علوفه است آب به آنان ندهند، با توجه به نبود آب‌های زیرزمینی در منطقه، کشت کردن برای کشاورزان شهرستان اصفهان مقدور نیست.

وی کشت تابستانه را برای کشاورزان از نظر اقتصادی مهم دانست و گفت: کشت تابستانه که اغلب علوفه است نیاز دامداران شهرستان اصفهان را رفع کرده و در غیر این صورت دامداران مجبور به تهیه علوفه از خارج استان هستند که در این صورت هزینه تولید شیر و گوشت افزایش می‌یابد.

 

* کشت تابستانه کشاورزان تنها با 120 میلیون متر مکعب انجام می‌شود

محمدرضایی بیان داشت: آب مورد نیاز کشت تابستانه کشاورزان حق‌آبه‌دار شهرستان اصفهان با 120 میلیون متر مکعب در طول 100 روز تامین می‌شود که زیر 20 درصد از 620 میلیون متر مکعب حجم سد زاینده‌رود است.

وی با بیان اینکه اختصاص دادن آب به کشاورزان شهرستان اصفهان کار غیرممکنی نیست، خاطرنشان کرد: با وجود جاری بودن آب زاینده‌رود تا سد آبشار و گاهی سرریز آب از این سد، افزایش آب برای کشاورزان پایین دست رودخانه هدر رفت ناچیزی خواهد داشت و این در حالی است که اگر 120 میلیون متر مکعب آب از سد فوق عبور کند، برای کشت تابستانه کشاورزان شرق کفایت می‌کند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان افزود: تهدید مسئولان شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در مورد کمبود آب شرب بی‌مورد است.

 

* مسئولان در برنامه‌ریزی‌ها به میزان آب جاری و مصرفی زاینده‌رود توجه کنند

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 620 میلیون متر مکعب آب پشت سد زاینده‌رود موجود است و بر فرض محال اگر هیچ آبی هم ذخیره نباشد آب طبیعی زاینده‌رود که در طول سال جاری است بیش از آب مصرفی شرب بوده و باید این موضوع مورد توجه مسئولان استان برای تصمیم‌گیری‌ها قرار گیرد.

محمدرضایی همچنین در مورد محاسن باز شدن آب برای کشاورزان پایین دست زاینده‌رود اضافه کرد: با باز شدن آب برای کشت تابستانه، حق آبه داران چند هزار ساله به زندگی طبیعی خود همچون گذشت ادامه خواهند داد، حیات روخانه زاینده‌رود در پایین‌دست روند طبیعی خود را حفظ خواهد کرد و دستخوش خشکسالی و بی‌آبی نمی‌شود.

 

* پساب فاضلاب‌ محیط زیست پایین دست زاینده‌رود را نابود می‌کند

وی بوی بد زاینده‌رود در سطح شهر را به دلیل راکد ماندن آب دانست و بیان داشت: با جاری شدن آب و سرد شدن آن رشد جلبک‌ها در سطح آب کاهش یافته و همچنین فاضلاب و پساب‌های شهر اصفهان و بهارستان که به زاینده‌رود می‌ریزد با جاری شدن آب شسته شده و غلظت آن کاهش می‌یابد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه محیط زیست در پائین دست زاینده‌رود از بی‌آبی و پساب فاضلاب‌ها نابود می‌شود، گفت: جاری بودن آب همچنین از بیابان‌زایی و پیشرفت کویر به طرف کلان شهر اصفهان جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه جاری بودن آب در زاینده‌رود افزایش مسافران و توریست‌ها را به این شهر سبب می‌شود، اضافه کرد: همچنین کشاورزان حاشیه زاینده‌رود از پساب‌های انسانی که به طور مستقیم و نیمه خام وارد زاینده‌رود شده و موجب بیماری‌های انگلی و غیر می‌شوند برای محصولات خود استفاده نمی‌کنند.

انتهای پیام/صا10/ب

بازدید کنندگان محترم می توانند نظرات خود را با کلیک بر روی واژه  (( نظر شما )) در پایین همین صفحه،  بیان فرمایند

 

/ 0 نظر / 15 بازدید