95 درصد کشاورزان شرق اصفهان از بی آبی قادر به کشت نشده اند

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: 95 درصد کشاورزان شرق اصفهان از بی آبی قادر به کشت نشده اند.

محمد رضایی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به تجمع کشاورزان در ایام نوروز برای حق آبه کشت بهاره اظهار داشت: کشاورزان برای گرفتن حقشان تجمع کردند و در این زمینه مسوولان استان وعده هایی برای پیگیری خواسته های کشاورزان دادند.

وی با بیان اینکه طومارشیخ بهایی گویای حق آبه کشاورزان اصفهان است،افزود: آب زاینده رود از 2 هزار سال پیش میان کشاورزان تقسیم می شده است که این سهم ها درزمان شیخ بهایی دوباره بازنویسی شده است.

محمدرضایی با بیان اینکه استاندار وعده پیگیری این موضوع را به کشاورزان داده است، گفت: کشاورزان جنوب و شمال استان حق آبه ندارند ولی سهم آبه دارند،اما کشاورزان شرق استان حق آبه دارند و حق آبه هر یک از آنان مشخص است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در خصوص خواسته کشاورزان از دولت اظهار داشت: نظر کشاورزان این است که اگر دولت به آب زاینده رود برای شرب و صنعت نیاز دارد مبلغ حق آبه مسلم کشاورزان را به آنها پرداخت کند.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان می خواهند که دولت حق مسلم آنها را به گونه ای جبران کند، به عنوان نمونه دولت می تواند حق آبه ها و سهم آبه ها را که نیاز دارد از کشاورزان خریداری کند.

محمدرضایی گفت: مقدار آبی که از تونل دوم کوهرنگ و تونل چشمه لنگان حاصل می شود 370 میلیون میلی مترمکعب درسال است که دولت از این آب برای شرب، صنعت و خدمات می تواند استفاده  کند درحالی که میزان مصرفی آب شرب بیش از این مقدار است، اما چون کشاورزان از قبل حق آبه و سهم آبه دارند دولت باید سهم آنها را خریداری و خسارت آنها را به گونه ای جبران کند.

محمدرضایی با بیان اینکه از 33 سهم حق آبه  زاینده رود 19 سهم آن متعلق به شرق اصفهان است، خاطر نشان کرد: این درحال است که 95 درصد کشاورزان شرق اصفهان سال گذشته اصلا نتوانسته اند کشاورزی کنند.


رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: آب منطقه ای و دولت باید در آمد  زمین کشاورزی را  برآورد و هزینه های نشده را کسر و مابقی را طبق میزان مساحت زمین به کشاورزان پرداخت کند.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.

/ 0 نظر / 8 بازدید