عمل شتاب زده وزیر نیرو تونل گلاب دو را خانه نشین کرد

اصفهان شرق

عمل شتاب زده وزیر نیرو تونل گلاب دو را خانه نشین کرد/ کشاورزان برای کشت پاییزه به انتظار آب نشسته اند

کدخبر: 26887
مرداد 19, 1393 @ 2:39 ق.ظ

به گزارش اصفهان شرق: تابستان و گرمای طاقت فرسایش را می شود در آستانه ی صبر مردم تحمل کرد، مردمی که پا به پای نظام و با اراده ای وصف ناشدنی حرکت کردند و حال پس از سالها کشت و زرع چند سالی می شود که در زیر چتر خشکسالی قرار گرفته اند . افرادی که خساست آسمان نه تنها انبار غله شان را خالی کرد بلکه به سبب مشکل معیشت زندگی، فروش زمین های کشاورزی را راه حلی دیگر برای تامین ما یحتاج زندگیشان قرار داد.
آمد و شد مسئولین و دادن طرح های افتخارآمیزآب هر لحظه امید را در کشاورز ساده و بی آلایش زنده می کرد ولی عملی نشدن برخی از آن وعده ها، وصف بد قولی را به ذهن کشاورز آورد.
بگذریم از برخی وعده ها و عملی نشدن آن!
بگذریم از برخی کارشناسی ها و لغو ناگهانی آن!
حال انتظاری دیگر در بین کشاورزان پایین دست شهرستان اصفهان مطرح می شود که به نوعی آرامش عملی شدن قول دادن آب پاییزه را در بر دارد.
حسین محمدرضایی رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به قول وزیر نیرو و استاندار اصفهان در دادن آب کامل در پاییز به کشاورزان شرق اصفهان، گفت: میزان آبی که جهت کشت کامل پاییزه به کشاورز باید اختصاص یابد نزدیک به 450 میلیون متر مکعب می باشد که در سد آبشار و به مدت حدود 130 روز است که باید تحویل کشاورزان داده شود . البته این میزان آب نباید از زمان تحویل از خروجی سد تا سد آبشار و رودشتین لحاظ شود، زیرا در این مسیر پرت آب زیادی خواهیم داشت و می بایست انصاف در انتظار زیاد کشاورزان شرق اصفهان رعایت شود.

 

30388782 1265487 عمل شتاب زده وزیر نیرو تونل گلاب دو را خانه نشین کرد/ کشاورزان برای کشت پاییزه به انتظار آب نشسته اند


وی هر گونه برداشت در غرب اصفهان از آب پاییزه کشاورزان شرق را غیر قانونی خواند و گفت: کشاورزان غرب اصفهان در بهار و تابستان 200 میلیون متر مکعب آب برداشت کرده اند و هر چند این آب کافی نبود ولی می بایست اجازه دهند تا شرق اصفهان بعد از چند سال انتظار و صبر در برابر خشکسالی از آب کامل پاییزه استفاده کنند. وظیفه مسئولین هم در این شرایط کنترل هر چه بیشتر بر برداشت های غیر مجاز از آب پاییزه می با شد.
عضو کمیته استانی پیگیری مشکلات زاینده‌رود، کشت کامل را کشتی خواند که در سالهای نرمال آبی انجام می گرفته و خاطر نشان کرد: نزدیک به 100 هزار هکتار زمین آماده ی کاشت می باشد و این در صورتی است که از 33 سهم حقابه ،19 سهم حقابه ی زاینده رود متعلق به شرق اصفهان است که می توان به تفکیک 6 سهم جی و قهاب، 3 سهم کراج، 4 سهم براآن شمالی و جنوبی و 6 سهم رودشتین را از طومار شیخ بهایی نام برد. در این خصوص چناچه بخواهد از آب پاییزه آبی جهت گاوخونی و محیط زیست قرار داده شود مقدار آب اختصاص داده شده بیش از 450 میلیون متر مکعب می بایست به شرق اصفهان تعلق گیرد.


محصولاتی که با جان مردم بازی می کند
محمدرضایی در ادامه با توجه به طرح ایده آل ساماندهی رودخانه و اقدام موثر جهت عدم برخی برداشت های غیر مجاز از آب تصریح نمود: احداث جاده در دو طرف رودخانه جهت سهل العبور بودن رفت و آمد و تسلط کشاورزان پایین دست بر نظارت برداشت های غیر مجاز طرح بسیار خوبی می باشد که متاسفانه هنوز به طور کامل اجرا نشده است که تکمیل سامان دهی زاینده رود کمک مسئولین را می طلبد. امر ساماندهی رودخانه در جلوگیری از برداشت پساب فاضلاب بصورت مستقیم توسط برخی کشاورزان مفید است زیرا به نحوی آبیاری زمین با آب آغشته به پساب سلامت صیفی جات را به خطر انداخته و نتیجه آن رساندن محصولی نا سالم به دست مردم است .


مصوباتی که روی کاغذ نوشته و اجرا نشد
وی در پاسخ به پرداخت خسارت به کشاورزان طی زمان چند ماهه تا پاییز و دریافت آب ، به کامل اجرا نشدن مصوبات 9 ماده ای اشاره و افزود: خسارتی قرار است به کشاورزان پرداخت شود ولی عملی شدن آن معلوم نیست و آن منوط به عملی شدن صندوق خسارت جهت پرداخت حق استفاده از آب توسط صنایع به این صندوق است که یکی از مصوبات 9 ماده ای شورای عالی آب بود که به طور کامل اجرا نشده است و بیشتر در حد طرح روی کاغذ بود.
مبلغ 210 میلیارد تومانی که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت برای جبران خسارات ناشی از عدم کشت به کشاورزان حوزه زاینده‌رود اختصاص یافت است قرار است 35 میلیارد تومان آن از طرف دولت و 175 میلیار تومان آن از طریق استفاده کنندگان آب توسط صنایع به صندوق فوق پرداخت شود که هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
این مقام مسئول کشاورزی جلوگیری از برداشت های غیر مجاز را یکی دیگر از مصوبات این شورا خواند و با اشاره به عدم تحقق آن در بالا دست اظهار داشت: نصب کنترل های هوشمند برای بالا دست با مخالفت مسئولین چهارمحال روبه رو شد در صورتی که وظیفه اصلی که در این راستا دنبال می شود جلوگیری از برداشت های غیر مجاز کشاورزان بالا دستی در دو استان می باشد که متاسفانه انجام نشد.
محمدرضایی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته از جانب دکتر مقتدایی رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان در خصوص تونل بهشت آباد خاطر نشان کرد: تونل بهشت آباد از شهرستان اردل آغاز و بین باغ بهادران و چم آسمان به رودخانه ختم می شود طول این تونل 65 کیلومتر بوده که متاسفانه با 12 سال کار کارشناسی و بیش از 25 میلیارد تومان هزینه که مصوبه ی 3 دوره ی سفرهای استانی و هیئت دولت را در شناسنامه ی خود دانست که با فشارهای سیاسی مسئولین چهارمحال یک شبه مبدل به لوله شد. امیدواریم با پیگیری نمایندگان و مسئولین بتوان در بازگشت این طرح به استان قدم برداشت و شاهد اجرای طرح کارشناسی بود.

 

n00146994 b عمل شتاب زده وزیر نیرو تونل گلاب دو را خانه نشین کرد/ کشاورزان برای کشت پاییزه به انتظار آب نشسته اند


تونل بهشت آباد طرحی که یک شبه در زیر زمین ماند
وی لوله گذاری جایگزین تونل را ریسک در انتقال آب به استان خواند و گفت :اگر طرح لوله گذاری اجرا شود هزینه ای بالاتر از تونل در برخواهد داشت و جدا از هزینه جهت آزاد سازی مسیر لوله به عرض 50 متر به راحتی توافق توسط زمین داران انجام نمی شود و نیاز به پمپاژ آب در چند نقطه از مسیر لوله را ایجاد می کند که 18 برابر قیمت انتقال آب نسبت به تونل را در بر دارد و حال با وجود این عوامل این طرح در سایه ی عدم توجه یک شبه لغو شد.
محمدرضایی مسئولین را به شنیدن خواسته های کشاورزان دعوت کرد و گفت : کشاورزان شرق اصفهان با پیروی از نظام جمهوری اسلامی ایران اجازه ی دخالت بیگانگان و چسباندن سیاسی کاری در زمینه آب را نمی دهد و اگر اقدامی در سالهای قبل توسط کشاورزان اجرا شد به خاطر این بود که شاید صدایشان از طریق شکستن لوله ی آب زودتر به گوش مسئولین رسید و باور کنند که زندگی کشاورزان سخت و طاقت فرسا است و به یاری آنها بشتابند.

وزیر نیرو شتاب زده عمل نکنند
مشکل دیگری که در پی سفر استانی ریاست جمهور به استان چهارمحال و بختیاری ایجاد شده این است که در این سفر نمایندگان مردم استان همجوار وزیر نیرو را با هلی کوپتر به محل تونل گلاب دو برده و این پروژه را تعطیل کردند. در صورتی که در جلسه‌ای که با حضور رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان استان اصفهان و چهارمحال و وزیر نیرو در نیمه ی دوم ماه مبارک رمضان برگذارشده بود، از طرف خود وزیر نیرو اعلام شده بود که گلاب 2 کارشناسی و مشکلی ندارد و پروژه شروع شود و در جلسه‌ای هم که معاون امور آب وزیر نیرو بود حتی برای شروع خط انتقال آب از محل گلاب 2 به شبکه اصفهان بزرگ اعتبار تخصیص دادند.
در همین مورد گویا وزیر نیرو شتاب زده عمل کرده و مدیرعامل آب منطقه ای استان اصفهان را از سمت خود برکنار کرده اند و این نشان دهنده تسلیم بودن وزیر نیرو در برابر فشارهای سیاسی مسئولین استان همجوار می باشد و اگر این روند کار ادامه پیدا کند سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

برگرفته از اصفهان شرق: http://esfahanshargh.irحق چاپ © 2013 سایت
/ 0 نظر / 59 بازدید