شهرک‌های گلخانه‌ای در شرق اصفهان ایجاد شود

محمدرضایی:

شهرک‌های گلخانه‌ای در شرق اصفهان ایجاد شود

اقتصادی  8:58:2 1394/06/15

946-5491-5 کد خبر

 رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه دو سال قبل طرح توسعه گلخانه‌ها در شرق به مسئولان ارائه شد، گفت: ایجاد سایت‌ها یا شهرک‌های گلخانه‌ای در شرایط کم آبی فعلی نیاز این منطقه است، اما متاسفانه مسئولان به اجرای آن اهمیتی نمی‌دهند.

حسین محمدرضایی در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجوان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: متاسفانه طرح ایجاد سایت‌های گلخانه‌ای در شرق اصفهان مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته است در صورتی که اجرای آن در شرایط کم آبی فعلی نیاز این منطقه است.

وی با بیان اینکه صنف کشاورزان حدود دو سال قبل این طرح را به سازمان جهاد کشاورزی ارایه داد، افزود: پیشنهاد دادیم که دولت در هر بخشی از مناطق شرق با هزینه خود سایت یا شهرک‌ گلخانه‌ای احداث کند و هر کشاورزی به نسبت زمین خود صاحب سهم بشود و پس از چند سال تنفس به مرور شروع به پرداخت اقساط و بدهی خود کند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، تاکید کرد: از مزایای اجرای این طرح این است که نخست از ساخت واحدهای پراکنده در مزارع جلوگیری می‌شود و دوم اینکه انتقال برق، آب، گازکشی برای گرمایش، حمل و نقل و ... به مراتب راحت‌تر انجام می‌شود.

محمدرضایی درباره تسهیلات دولتی برای پرورش پرندگانی همانند شتر مرغ و بوقلمون، اظهار کرد: این وام‌ها داده نشد و در صورت پرداخت نیز رقمی چشمگیر نبوده است و افرادی هم که شروع به این کار کرده‌اند به خاطر علاقه و با هزینه‌های شخصی اقدام کرده‌اند.

وی از نحوه پرداخت هزینه غلات خریداری شده توسط دولت انتقاد کرد و گفت: پول خرید تضمینی غله شرق اصفهان با تاخیر زیادی پرداخت شد به نحوی که عده‌ای طلب خود را تا دو ماه نگرفته بودند در حالی که اگر کشاورزی فقط یک میلیون تومان وام بدهکار باشد و قسط خود را به موقع نپردازد بانک‌ها برای گرفتن اقساط مدام به آن شخص و ضامن وی پیامک و تلفن می‌زنند.

این کارشناس صنف کشاورزی، قیمت خرید تضمینی جو را کیلویی 920 و گندم را  یک هزار و 150تومان اعلام و خاطر نشان کرد: کشاورزان به دلیل خشکسالی‌های پیاپی وضعیت مالی خوبی ندارند و پرداخت به موقع این مطالبات برای رفع مشکلات معیشتی آنها بسیار مهم بود.

حقابه شرق را کامل بدهید

محمدرضایی اظهار کرد: مصوبه‌ای در شورای هماهنگی زاینده رود برای رهاسازی 400 میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه شرق برای سال زراعی 94 - 95به تصویب رسید، اما باید این حجم از بند آبشار واقع در قبل از مسیر خروجی شهر اصفهان به سمت مزارع شرق، تحویل داده شود نه از سد زاینده رود.

وی با اشاره به طول زیاد مسیر رودخانه تصریح کرد: در سال گذشته حدود 55 درصد آب کشت پاییزه در نظر گرفته به شرق رسید، چرا که در طول مسیر مزارع بالادستی برداشت کردند و بخشی از آن نیز چاه‌ها و سفره‌های زیر زمینی را تغذیه کرد، اما خواسته همه حقابه داران این منطقه دریافت آب کامل برای کشت است.

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=41165

کدخبرنگار:13071

/ 0 نظر / 54 بازدید