خط لوله اصفهان – یزد تعمیر می شود/ تلاش برای رهاسازی آب کشت بهاره

 اصفهان فردا: در پی اعتراضات پی در پی کشاورزان شرق اصفهان به عدم تخصیص آب برای کشت، روز گذشته این اعتراضات با روشی متفاوتر از روزهای گذشته به اوج خود رسی. کشاورزان شرق اصفهان، در این راستا لوله انتقال آب زاینده رود به استان یزد را شکستند تا از طریق هم مانع انتقال آب به این استان در شرایط خشکی زاینده رود شوند و هم به مسئولان این پیام را بدهند که در بازگرفتن حق طبیعی خود جدی و مصمم هستند، در این زمینه اسماعیلی معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان امروز در خصوص این اقدام اعلام نظر کرد که دغدغه خاصی در این مورد وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اصفهان فردا، چند سالی است که همزمان با خشک شدن رودخانه زاینده رود، آب مورد نیاز برای کشاورزان که به منظور صرف شدن در بخش کشت مورد استفاده آنها قرار میگیرد با وقفه هایی روبه رو شده است که از جمله آن عدم اختصاص آب به کشت بهراه و پاییزه کشاورزان در یکی، دو سال گذشته بوده است.

 این مسئله در حالی اتفاق می افتد که به رغم کاهش منابع آبی زاینده رود و محروم ماندن بخش کشاورزی از این حق آبه چندصد ساله خود که گواه آن مدارک مستند تاریخی است، بخش صنعت استان سهم خود از آب زاینده رود را با کمترین تنشی در این سالها دریافت کرده است و همین موضوع سبب اعتراض بسیاری از کشاورزان استان نیز شده است؛ چراکه اگر منابع آبی در استان کم شده است این کاهش سهم در دریافت آب باید برای تمام گروه های دریافت کننده آب از زاینده رود یکسان اعمال شود اما در سالهای گذشته به ویژه در دو سال اخیر این اتفاق در حوزه تخصیص آب صورت نگرفت.

دولت دهم و مدیریت استان اصفهان به اولویت، شرب، صنعت و کشاورزی برای تخصیص آب زاینده رود اعتقاد دارد و بر اساس همین اعتقاد نیز امسال کشت پاییزه به کشاورزان اصفهانی به ویژه در شرق اختصاص نیافت؛ موضوعی که در هفته های گذشته طاقت کشاورزان شرق اصفهان را به سر آورد و آنها نیز با تجمع خود و تراکتورهایشان در نقاط مختلف شهر اصفهان اعتراض خود را به این تصمیم در مورد کشاورزان نشان دادند.

کشاورزان اصفهانی که از وضعیت معیشتی خود به واسطه عدم کشت، ناراضی هستند و در این شرایط متزلزل اقتصادی کشور روزهای خوبی را سپری نمی کنند، روز گذشته در اعتراض به انتقال آب زاینده رود به استان یزد، در شرق اصفهان لوله انتقال آب را شکستند تا شاید از این رهگذر توجه مسئولان استان را به وضعیت نامطلوب اقتصادی و معیشتی که اکنون در آن به سر می برند، نشان دهند.

محمد مهدی اسماعیلی معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان امروز در این خصوص در گفتگو با خبرگزاری مهر تصمیمات و راهکارهای مدیریت استان در روزهای آتی برای این موضوع را اعلام کرد:

وی  اظهار کرد: بعد از تجمعات کشاورزان بلافاصله اصل موضوع که مسئله ای اجتماعی بود بررسی و حوزه انتظامی و تامین استان نیز وارد کار شدند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع پیامدهای منفی برای مجموعه به همراه نداشت و مشکل در این بود که اطلاع رسانی لازم در این خصوص کم بود تصریح کرد: در جلسه روز گذشته نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردمی و نخبگان کشاورزی نیز در صحنه حاضر شدند و با مردم صحبت کردند که خوشبختانه مسئله جمع شد.

جبران بخشی از مشکلات کشاورزان در دستور کار است

معاون سیاسی استانداری اصفهان یادآور شد: در همه بخش ها تجمعات در آرامش است و علاوه بر آن اقدامات مدیریت استان در خصوص رسیدگی به وضعیت کشاورزان گسترده بوده و جبران بخشی از مشکلات کشاورزان در دستور کار بوده است.

تلاش برای رها سازی آب کشت بهاره را پیگیر هستیم

وی ادامه داد: در همین خصوص تلاش برای رها سازی کشت بهاره نیز دنبال شده و اکنون افق روشنی برای تامین آب کشت بهاره بوجود آمده که البته این نکته در جلسه روز چهارشنبه هفته جاری نیز اعلام شد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه اتفاقاتی که در این حوزه محقق شده است مثبت ارزیابی می شود گفت: متاسفانه اطلاع رسانی لازم در این خصوص خوب نبوده و در هر صورت تلاش ما بر این است که زنده رود برای ایام آتی جاری شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان گفت: در هر صورت امید است تا با برگزاری جلساتی که در این خصوص طی روزهای آتی برگزار می شود، این مسئله به جمع بندی نهایی برسد.

صرفه جویی در بخش شرب و صنعت دنبال شده است

اسماعیلی گفت: اکنون با همه تمهیدات لازم و مشکلات، صرفه جویی قابل توجهی در بخش شرب با اعمال صرفه جویی محقق شده است و در بخش صنعت نیز ما صرفه جویی و کاهش مصرف قابل توجهی را شاهد بوده ایم.

آب اختصاص یافته به یزد کم می‌شود

وی همچنین بیان داشت: در جلسه شب گذشته استانداری اصفهان مسئولین استان یزد نیز حضور داشتند و با آنها نیز در این خصوص صحبت شد که یک میزان جدی نسبت به گذشته کسری اختصاص آب به آنها خواهیم داشت.

تونل سوم کوهرنگ به منابع تامین آب ملحق می شود

وی همچنین یادآور شد: در تلاش هستیم تا بحث تونل سوم کوهرنگ نیز در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه برسد و در اوایل سال آتی بتوان از این طریق نیز تامین آب داشت.

اسماعیلی گفت: در صورت تحقق این مهم فضای خوبی برای همه شهروندان محقق خواهد شد.

خط لوله اصفهان – یزد در سریع ترین زمان تعمیر می شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان همچنین در خصوص شکسته شدن خط لوله انتقال آب اصفهان – یزد نیز گفت: دغدغه خاصی در این خصوص وجود ندارد و در زمان شکسته شدن این خط لوله مردم در صحنه حاضر شدند و در این خصوص حمایت خود را اعلام کردند و دغدغه خاصی برای آن نداریم.

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم 

/ 0 نظر / 8 بازدید