زمان پیشنهادی کشاورزان برای بازگشایی زاینده‌رود چهارم فروردین است

۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان:


زمان پیشنهادی کشاورزان برای بازگشایی زاینده‌رود چهارم فروردین است


اصفهان- عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان گفت: تاریخ دقیق بازگشایی آب زاینده رود برای کشت کشاورزان مشخص نیست ولی زمان پیشنهاد صنف کشاورزی و کشاورزان شرق اصفهان چهارم فروردین ۹۸ است.


حسین محمدرضایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هنوز تاریخ دقیق بازگشایی آب زاینده رود برای کشت کشاورزان مشخص نیست ولی پیشنهاد صنف کشاورزی و کشاورزان شرق اصفهان چهارم فروردین ۹۸ است.


وی با اشاره به اینکه زمان دقیق بازگشایی آب در کمیته ۱۵ نفر حوضه زاینده رود مشخص خواهد شد، اضافه کرد: پس از مشخص شدن این موضوع که کشاورزان غرب نیز مثل کشاورزان شرق در این ایام نیاز به آب برای کشت دارند یا خیر میزان حجم آب رها سازی از سد زاینده رود مشخص می‌شود.


عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان اعلام کرد: در صورتی که کشاورزان غرب در این ایام نیاز به آب برای کشت نداشته باشند آب با حجم کمتر دریافت می‌شود و اگر همزمان با شرق اصفهان آب دریافت کنند، زاینده رود با حجم بیشتری باز خواهد شد و در هر دو صورت به احتمال زیاد چهارم فروردین ماه آب برای کشت کشاورزان شرق باز می‌شود.


وی افزود: برای کشت کشاورزان شرق اصفهان باید آب زاینده رود به مدت ۷۵ تا ۸۰ روز باز بماند.


وی ادامه داد: برای توزیع آب معقول بین کشاورزان لازم است که شرکت آب منطقه‌ای حداقل ۳۲ متر مکعب در ثانیه آب را به سد آبشار برساند چراکه حجم کمتر از این، توزیع آب را با مشکل مواجه خواهد کرد و بسیاری از کشاورزان به حق حداقلی خود از آب نمی‌رسند.


جریان آب در زاینده رود تا اواسط خرداد ۹۸ ادامه دارد

محمدرضایی با اشاره به اینکه در کشت اول کشاورزان شرق اصفهان بیشتر اقدام به کشت گندم سپس جو و پس از آن گلرنگ کردند، ادامه داد: آب زاینده رود در روزهای نخست عید باز می‌شود و تا اواسط خردادماه جریان آب در زاینده رود ادامه دارد تا اینکه محیط زیست و کشاورزان به حداقل حق‌آبه خود برسند.

کد خبر 4570604

https://www.mehrnews.com/news/4570604/

 

 


/ 0 نظر / 34 بازدید