حفظ آب برای کشت پاییزه، مطالبه کشاورزان شرق اصفهان

تاریخ انتشار : 30 خرداد 1394  -   5:40:09 بعدازظهر

 حفظ آب برای کشت پاییزه، مطالبه کشاورزان شرق اصفهان

 انتخاب خبر: به گفته حسین محمدرضایی رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان، در اوایل سال گذشته بود کشاورزان شرق برای گرفتن حقابه خود در جوار امامزاده چهارمیان در برآن شمالی خیمه زده تجمع کردند و پس از آن وزیر نیرو به اصفهان سفر کرد تا درباره مطالبات کشاورزان اصفهان آگاه شود و از کم و کیف آنچه آنان مطالبه می کنند باخبر شود. وزیر نیرو در سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که آب را به طور کامل به کشاورزان برمی گرداند اما این روزها پس از گذشت چندین ماه تنها با آب داده شده حدود40 درصد از زمین های کشاورزان به زیر کشت رفت و با تنش های ایجاد شده در توضیع آب باعث افت تولید در بعضی از مزارع کشاورزان شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه 40 درصد زمین های حق آبه داران شرق اصفهان زیر کشت پاییزه رفته است، به خبرنگار سایت انتخاب خبر گفت: کشاورزان استان از مسئولان کشور، شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب برای کشت پاییزه سال جاری هستند.

محمدرضایی تصریح می کند: 40 میلیون متر مکعب آب برای زنده مانده زاینده رود در سطح شهر اصفهان در نظر گرفته شده است که از سد نیکو آباد در استان اصفهان رها سازی شود. این مقدار آب از ابتدای پارک ناژوان نزدیک نیروگاه اسلام آباد به رودخانه زاینده رود می ریزد.

وی ادامه داد: اکنون این مقدار آب با اضافه شدن پس آب فاضلاب جنوب شهر اصفهان تا شهر اژیه رسیده است و به دلیل اینکه حجم آب کم است مدت زمانی طول می کشد تا به تالاب گاو خونی برسد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه این مقدار آب برای سیراب کردن تالاب گاوخونی کافی نیست، خاطرنشان کرد: با این مقدار تنها درختان و بیشه های خشک از لحاظ آبی تامین می گردند و برای محیط زیست لازم و مناسب است.

محمدرضایی تصریح کرد: این مقدار آب چون با آب فاضلاب مخلوط است مشکلاتی به همراه دارد.

به گزارش انتخاب خبر، وی با بیان اینکه آبی که برای حق آبه تالاب گاوخونی در نظر گرفته شده است 175 میلیون متر مکعب است، تصریح کرد: اگر این آب به تالاب داده شود بخشی از آن نجات پیدا می کند. باید از برداشت های بی رویه در استان بالادست  و همچنین در بالادست زاینده رود در استان اصفهان جلوگیری شود تا این مقدار آب به تالاب گاوخونی برسد.

وی تاکید کرد: همشهریان باید در استفاده از آب شرب دقت کنند و سازمان های صنعتی نیز باید از مصرف بی رویه و بی حد و حصر آب خودداری کنند.

این عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان مجلس با اشاره به شرایط نسبتاً مناسب کشت با توجه به مراقبت کشاورزان و میزان حجم آب باز شده، اظهار داشت: مناطقی در شرق اصفهان به دلیل خشکسالی و گرمای هوا و تنش در حجم آب دچار خسارت شدند اما در مجموع، شرایط نسبتاً راضی‌کننده است.

وی در خصوص میزان خسارت وارد شده به کشاورزان شرق اصفهان، گفت: هنوز به طور دقیق میزان خسارت مشخص نیست چرا که برداشت محصولات به طور کامل انجام نشده است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تأکید کرد: بیمه محصولات کشاورزی فقط 10 درصد از خسارت واقعی محصولات را پرداخت می کند و به این دلیل بیشتر کشاورزان برای بیمه کردن محصولات خود تمایل دارند.

وی در خصوص اینکه تاکنون چه محصولاتی برداشت شده است، گفت: در حال حاضر محصول جو برداشت شده و گندم حال برداشت است.

محمدرضایی با اشاره به اینکه کشت غالب منطقه گندم و جو است، افزود: در سال زراعی جاری 30 هزار هکتار گندم و 10 هزار هکتار جو  در شرق اصفهان کشت شده  البته در مناطق غربی استان نیز برنج کشت شده است.

وی همچنین یادآور شد: در کشت پاییزه گذشته به دلیل گرمای هوا و خشکسالی آب زاینده رود در سه نوبت پاییز، اواخر زمستان و اوایل بهار تا اوایل خرداد ماه برای کشاورزان شرق اصفهان بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه بازگشایی هر چه بیشتر آب از سد زاینده رود برای محیط زیست مفید است، اظهار داشت: با توجه به معضل ریزگردها و آلودگی هوا این امر می تواند کمک بسیاری به محیط زیست و گردشگری استان کند.

وی با تأکید بر اینکه کم آبی و خشکسالی سال‌های اخیر حدود 100 هزار هکتار از این زمین‌های استان را از دور تولید محصول خارج کرده است، گفت: کشاورزان استان از مسئولان کشوری و شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب استان  برای کشت پاییزه سال جاری هستند.

گزارش از: زهره قندهاری

 

/ 0 نظر / 50 بازدید