مسئولان اهمیت و مدیریت مصرف آب در کشاورزی را بررسی کنند

89/03/03 - 11:05شماره:8903030192

  نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

مسئولان اهمیت و مدیریت مصرف آب در کشاورزی را بررسی کنند

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت:بررسی اهمیت و مدیریت مصرف آب در کشاورزی و نقش نظام ترویج کشاورزی در مدیریت آب باید مورد توجه مسئولان ذی‌ربط قرار گیرد.

 حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه ارزش و کرامت انسان، در گرو تلاش و کوشش سازنده است، اظهار داشت: قرآن کریم نیز انسان را به کوشش دعوت مى‌کند و می‌گوید براى انسان بهره‌اى جز سعى و کوشش او نیست.

وی افزود: امروزه روند افزایش رشد جمعیت، لزوم تأمین غذای آنان و در نتیجه فشار بیشتر بر منابع موجود که خود می‌تواند محیط زیست و حیات نسل‌های آتی را با خطر مواجه سازد، سبب توجه بیشتر کشورهای جهان به توسعه پایدار کشاورزی شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه آب به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تولید در بخش کشاورزی، نقش کلیدی در مجموعه عوامل محدود کننده تولید دارد، بیان داشت: کمبود منابع آبی یکی از مهم‌ترین موانع توسعه کشاورزی، افزایش تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی و دستیابی به توسعه پایدار است و به عنوان یک مبنای کلی به فرایند بهینه‌سازی مصرف آب در کشاورزی به عنوان یکی از گزینه‌های توسعه پایدار و راهکارهای ارزنده برای برطرف کردن مشکل کم آبی، باید توجه خاصی مبذول داشت.

وی خاطرنشان کرد: بررسی اهمیت آب در کشاورزی، ضرورت مصرف بهینه آب کشاورزی، راهکارهای مدیریت مصرف آب کشاورزی و نقش نظام ترویج کشاورزی در مدیریت آب باید مورد توجه مسئولان ذی‌ربط قرار گیرد و برای مدیریت مصرف آب کشاورزی راهکارهای زراعی، تشکیلاتی، مدیریتی، فنی و مدیریت مشارکتی آبیاری ارائه شود.

محمدرضایی ادامه داد: نگرش و مهارت کشاورزان در زمینه چگونگی و نحوه انجام مدیریت آب کشاورزی یکی از راهکارهای موثر برای رسیدن به اهداف مدیریت آب کشاورزی محسوب می‌شود و در این بین نهاد ترویج کشاورزی با قابلیت به کارگیری راهکارهای عملی و اجرایی برای بهینه‌سازی مصرف آب کشاورزان توسط کشاورزان و نیز بالا بردن سطح آگاهی عمومی در راستای کاهش اتلاف منابع آب کشاورزی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی افزود: هیچ مراسم مذهبی و فرهنگی را نمی‌توان سراغ گرفت که در آن نشانی از آب به عنوان تبرک وجود نداشته باشد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: منابع و ذخایر هر کشور، جزو ثروت‌های آن کشور به شمار می‌آید، به ‌این معنی که اگر کشوری نسبت به مصرف غیر اصولی منابع خود بی‌تفاوت باشد، در واقع نسبت به دارایی‌ها و ثروتش بی‌تفاوت است.

وی با اشاره به اینکه الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفر در سال، یک متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر، 100 متر مکعب در سال است، گفت: بر این اساس، در کشور ما 70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می‌شود و از نظر مصرف برق، ایران نوزدهمین کشور پرمصرف برق در دنیاست و این در حالی است که در مورد سایر منابع نیز وضعیتی مشابه حاکم بوده و هرچه زودتر باید چاره جدی برای وضعیت موجود اندیشیده شود.

محمدرضایی در مورد ایجاد فرهنگ بهره‌ورى بیان داشت: بهره‌وری نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است تا بتواند ضامن استمرار و تداوم ارتقای بهره‌ورى باشد و این سرمایه ‌گذاری باید در زمینه آموزش و پرورش کودکان و ایجاد تغییر در چگونگی تعلیم و تربیت فرزندان در خانواده‌ها صورت گیرد تا نگرش‌های بهره وری و بهینه سازی مصرف از کودکی در وجود فرزندانمان شکل گیرد.

وی با بیان اینکه سعادت، خوشبختی و بهره‌ورى هر ملتی به کار و تلاش همه ‌قشرهای جامعه بستگی دارد و بهره‌ورى، معیاری برای ارزیابی عملکرد این فعالیت‌ها و تلاش‌ها در بخش‌های گوناگون اقتصادى، اجتماعی و فرهنگی است، افزود: بر این اساس طبیعی است جوامعی که مردمی سختکوش و فعال و تلاشگر دارند، از بهره‌ورى بالایی بهره می‌برند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: هدف در بهره‌ورى این است که انسان به این باور برسد که باید کارها و وظایفش را هر روز بهتر از گذشته انجام دهد و در این راه همه تلاش خود را به‌کار گیرد و این در حالی است که افراد جامعه به دلیل ناآگاهى، برداشت‌‌های درستی از مفاهیم بهره‌ورى نداشته که برای مثال برخی بهره‌ورى را سخت‌تر کار کردن می‌دانند، درصورتی‌که معنا و مفهوم بهره‌ورى، هوشیارانه و آگاهانه‌تر کار کردن است.

وی در مورد موانع بهره‌ورى به تعدادی از آن اشاره کرد و اضافه کرد: بی‌انگیزگى، تنبلى، بیکارى، فقرِ پژوهشی و مطالعه، اهمال در تولید، بسندگی و توقف در کارها، تجمل گرایی، اسراف و تبذیر، نداشتن الگوی صحیح مصرف و مواردی این چنین موانعی است که بر سر راه بهره‌وری بوده و باید با تدابیر مسئولان و همکاری مردم فرهنگسازی شود.

انتهای پیام/صا10/ب

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

/ 0 نظر / 8 بازدید