حقابه ی کشاورزان اصفهان به یغما رفت/ طرح انتقال آب بن و بروجن نابودی کامل شرق اص

اصفهان شرق

حقابه ی کشاورزان اصفهان به یغما رفت/ طرح انتقال آب بن و بروجن نابودی کامل شرق اصفهان است

کدخبر: 35278
مهر 14, 1393 @ 2:29 ق.ظ

به گزارش خبرنگار اصفهان شرق از اژیه: خشکسالی شرایط اسف باری در زندگی مردم شرق اصفهان به وجود آورد که بازگو کردن آن نه تنها باری را از دوش مردم بر نمی دارد بلکه بار توجه مسئولین و توجه ویژه به این قشر را بر دوش مجریان پیگیر کشاورزان سنگین تر خواهد کرد.
آهنگ خشکی زمین های پایین دست حوزه ی آبریز زاینده رود صدای آرامش خش خش برگ های پاییزی را کمی پنهان می کند و آن زمانی نمود می یابد که قول رهاسازی آب در زمینهای کشاورزان شرق اصفهان در پاییزه به گوش می رسد.
بر این اساس لازم دیدیم به منظور شناخت شرایط منطقه و پیگیری مسئولین در مشقت کشاورزان آسیب دیده شرق اصفهان مصاحبه ای با یکی از مسئولین دلسوز شرق داشته باشیم که به شرح ذیل به دید شما می رسانیم.

حاج حسن محسنی رییس هیئت مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان در این رابطه گفت:
اصفهان شرق -گزارشی از فعالیت های اخیر صنف و تشکل های کشاورزی در راستای تحقق جاری شدن آب جهت کشت پاییزه بیان کنید؟
جلسات متعددی با مسئولین آب منطقه ای و با حضور فرماندار داشتیم که ما نظرات کارشناسی خود را با دقت و به روشنی مطرح کردیم. در این جلسات پیشنهاد کردیم که بهترین زمان رها شدن آب پنجم و نهایتا پانزدهم آبانماه می باشد ؛ ضمنا مدت آب جاری برای کشت پائیزه غلات 35 روز و مقدار حجم آب جهت توزیع در سد آبشار 35 متر باشد .

03
اصفهان شرق- مسلما نگاه کشاورزان به آبان ماه است ولی تب و تابی در آماده کردن زمین ها به گوش نمی رسد، چه برنامه ی توزیعی جهت استفاده مناسب با حداقل پرتی آب در نظر دارید؟
کشاورزان به قول و وعده وزیر نیرو و دیگر مسئولین اعتماد دارند و همه جهت آماده کردن زمینهای کشاورزی برای کشت در تلاش اند از جمله تسطیح لیزری اراضی و شخم ، … .
اما با توجه به خشک بودن رودخانه و 7 هزار چاه حریمی و خالی بودن سفره های زیر زمینی پرت آب معمولا خیلی زیاد است. مضافا برداشتهای بی رویه و غیر مجاز از زاینده رود چلشی جدی برای رودخانه و شرق اصفهان بحران زده است .

 

اصفهان شرق- نکته ی قابل توجهی که شما در راستای گفتگوهای قبلی مطرح کردید رسیدگی به پرداخت کمک معیشت کشاورزان به موقع است، به نظر شما این مقدار به گونه ای عادلانه به کشاورز اختصاص می گیرد زیرا مسلما کشاورزان اژیه و ورزنه آسیب جدی تری از خشکسالی خورده اند؟
پرداخت کمک معیشتی کشاورزان ان شاء الله در این هفته پرداخت شد. تخصیص هم به مقدار پرداخت مرحله اول است اما توزیع عادلانه نیست؛ چون کاملا بر اساس خسارت عدم کشت توزیع نمی شود ولی به ناچار باید با همین برنامه توزیعی که جهاد کشاورزی ترسیم و تقسیم میکند کنار آمد و راضی بود.

 

اصفهان شرق- در بحث باز گشایی آب تا چه میزان اطمینان کامل به کشاورز می دهید تا با خسارت بیشتر روبرو نشود؟
ماهم بر اساس قول وزیر محترم نیرو و استاندار محترم به کشاورزان در حد 60 درصد پیشنهاد کشت را داده ایم تا با مشکل و خسارت دوباره روبرو نشوند.

 

اصفهان شرق- آیا سرشماری کشاروزی در منطقه ی شرق اصفهان همزمان با کشور صورت می گیرد تا بتوان از مزایای بیشتری استفاده شود؟
سرشماری کشاورزی در شهرستان اصفهان شروع شده است و امیدواریم با دقت و حساسیت انجام شود.

02

اصفهان شرق- بحث بیمه کارفرمایان و پیشرفت آن را شرح دهید؟
بحث بیمه کارفرمایان کارهای اولیه آن انجام شده مثل مصوبه مجلس، آئین نامه ها و بخشنامه آن اعلام شده و ما منتظر اعتبار تخصیصی آن از طرف دولت هستیم که هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

 

اصفهان شرق- به نظر شما حضور مسئولین سازمان جهاد کشاورزی که از بطن مردم بود تا چه میزان در بحران خشکسالی در بین مردم شرق اصفهان موثر بود زیرا تا آنجا که ما اطلاع داریم جلسات صمیمانه ای که مشکلات مردم شریف را شنیده و جهت دهی مناسبی به گفته ها صورت گیرد ، تا امروز انجام نشده است؟
مسئولین محترم جهاد کشاورزی بیشترین همکاری و هماهنگی را با صنف داشته اند و در جلسات صمیمانه ای که با هم داشته ایم جزئیات مشکلات کشاورزی شهرستان اصفهان با آنها در میان گذاشته شده است. اما حجم زیاد مشکلات و کمبود اعتبارات برای تکمیل کانالهای 3 و 4 ، تسطیح اراضی ، احداث استخرهای آبیاری ، آبیاری کم فشار و تحت فشار مهمترین مشکلات کشاورزی در شرق اصفهان است که امیدواریم تخصیص اعتبار لازم از طرف دولت برای انجام طرح های یاد شده در جهت رفع خسارت کمتر به کشاورز و استفاده بهینه از آب تحقق یابد .

01

 

اصفهان شرق- برگزاری همایش ها در زمینه آب تا چه میزان در رساندن صدای مردم به مسئولین کشور موثر است؟
همایش ها بسیار مفید است چون برگزار کنندگان افرادی دلسوز، متعهد و دانش آموخته آب و خاک هستند و چنانچه به نظرات ایشان توجه شد خیلی از مشکلات خشکسالی رفع می شود و رودخانه زاینده رود احیا می شود. اما رسانه ها کمتر چنین همایش ها را منعکس می کنند و فقط اشاره ای به برگزاری آن می کنند و به بحث های بسیار خوبی که می شود نمی پردازند. همه می گویند مشکل استان اصفهان آب، آب و آب است اما صدا و سیما باید توجه ویژه به نظرات کارشناسان و تشکل های مردمی و صنف کشاورزی داشته باشد .
البته مشکلات و نظرات از طریق صنف و کشاورزان به گوش مسئولین رسیده است. جلساتی با وزیر محترم نیرو و معاون اول رئیس جمهور و استاندار محترم داشته ایم و مشکلات را از طریق نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و با نوشتن طومارهای بلند به گوش همه مسئولین رسانده ایم اما توجه چندانی صورت نمی گیرد .
زیرا تصمیم دارند بیش از چهل میلیون متر مکعب آب را بن و بروجن تخصیص دهند و این تصمیم یعنی نابودی کامل شرق اصفهان .


اصفهان شرق - شرق اصفهان و مشکلات پیش رو را شرح دهید؟
مشکلات شرق اصفهان بسیار زیاد است اگر ما بخواهیم از فقر، نداری، رنج و درد مردم بخواهیم بگوئیم ناشکری کرده ایم اما باز هم خدا را شکر .
آنچه مردم را عصبانی کرده بی توجهی مسئولین در تمام دولت ها به قانون و رژیم حقوقی رودخانه زاینده رود و حق و حقوق حق آبه داران است. طومار شیخ بهائی و قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس شورای اسلامی سال 1361 که به تائید شورای محترم نگهبان هم رسیده است هیچ توجه ای نشده و حق آبه مردم شریف اصفهان را به یغما برده اند. حتی به طرح 9 ماده ای اخیر شورای عالی آب توجه نشده است و هنوز بارگذاری بر رودخانه زاینده رود( تخصیص آب به بن و بروجن ، توسعه صنعت ، حفر چاههای عمیق و نیمه عمیق در حریم رودخانه) ادامه دارد .

در کف رودخانه باید نوشت :

 

تو را سرمایه بردند و مرا سود       تورا کردند خاکستر مرا دود


 برگرفته از اصفهان شرق: http://esfahanshargh.ir

/ 0 نظر / 51 بازدید