خشکی زاینده رود حاصل مدیریت غلط مسئولان طی سه دهه گذشته.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

خشکی زاینده رود حاصل مدیریت غلط مسئولان طی سه دهه گذشته.

 

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با خشک شدن زاینده رود علاوه بر کاهش ورود مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به اصفهان، بیماریهای عفونی افزایش یافته، براساس نظر کارشناسان راهنمائی و رانندگی تخلفات رانندگان اصفهانی افزایش و آستانه تحمل آنها کاهش یافته است، بر اساس نظرات کارشناسان و روانشناسان خشک شدن زاینده رود تغییرات آب و هوائی شهر و خذف چشم اندازهای آرام بخش زاینده رود از زندگی روزمره شهروندان موجب اختلال در وضعیت روحی افراد و کاهش آستانه تحمل در بین آنها شده است، و در نتیجه خشک بودن زاینده رود موجب کسالت روحی و روانی و کاهش میزان نشاط مردم شده است. و عکس آن ، آب دار شدن زاینده رود بر اساس نظرات کارشناسان  مجرمان را هم آرام می کند و موجب کاهش 4 درصدی وقوع جرایم در اصفهان شده است.

وی اضافه کرد: بر اثر خشک شدن زاینده رود کاهش مسافران و توریست ها به شهر اصفهان باعث کم رونقی کسب و کار کسبه شهر شده و همچنین خشکی و آلودگی بیشتر هوا و در نهایت افسردگی تمام شهروندان را در پی داشته، با کوچکترین وزش باد های شرقی غربی گرد و خاک از روی مزارع خشکیده شرق اصفهان به شهر هجوم می آورد، ورزش و تفریح های آبی مثل قایقرانی بحال تعطیل در آمده است ، پرندگان دیگر به این شهر مهاجرت نمی کنند، اکوسیستم در منطقه به هم خوده است  و ...

محمدرضائی تصریح می کند: اهمیت وجود زاینده رود بر هیچ کس پوشیده نیست، شاهرگی که در دل کویر امید به زندگی را افزایش می دهد ونبودش تا این حد بر زندگی تک تک انسانها و محیط اطرافش تاثیر گذار است.

وی می افزاید: این همه درد و گله از نبود آب در سطح شهر درست و بجا ، این حق مسلم هر شهروند اصفهانی،  بلکه هر ایرانی است،  ولی تاثیر خشکی زاینده رود تنها موارد مطرح شده نیست.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد:  تا بحال از خود پرسیده اید که با نبود آب و خشک بودن زاینده رود چه مشکلات دیگری به وجود می آید و چه کسانی بیشترین خسارت را می بینند، خیلی ها از آن اطلاعی ندارند، و یا اینکه نخواسته اند که بدانند.

محمدرضائی در این مورد ادامه می دهد: کشاورزانی که قرن ها با این آب کشاورزی و گذران زندگی می کرده اند و حق آبه داران اصلی و اولیه زاینده رود بوده، بیشترین خسارت را دیده اند. آنهائی که تنها شغلشان نسل در نسل کشاورزی و دامپروری است و شغل و درآمد دیگری هم ندارند، آنها در این ایام با بدترین شرایط ممکن زندگی می گذرانند و امرار معاش می کنند.

*آیا تابحال در این دو سال بی آبی سراغی از کشاورزان گرفته اید؟*

با نبودن آب در زاینده رود و از بین رفتن چشم اندازهای آرام بخش، مردم شهر افسرده و آستانه تحملشان کم می شود.

وی می افزاید: ولی با نبودن آب در زاینده رود بیش از 90 درصد کشاورزان اصفهان درآمدشان به صفر کاهش یافته و این به معنی بی پولی، بدبختی، فروش حیوانات اهلی، فروش لوازم منزل، فروش جهیزیه دخترهایشان، فروش ادوات کشاورزی و اسباب دستشان، عقب افتادن ازدواج ها و بالا رفتن سن برای ازدواج، مهاجرت به کلان شهرها، بزهکاری و لغزشهای اجتماعی، سکته های نابهنگام بر اثر فشار بدهکاری، خودکشی ، فروش کلیه برای حفظ آبرو...

حسین محمدرضائی ادامه می دهد: این کشاورزان با تمام این بدبختی ها برای حفظ نظام جمهوری اسلامی و دوری از تنش های موجود سیاسی کشور دم نمی زنند و صبر پیشه کرده و فعلاً سکوت کرده اند، همین کشاورزان بیش از 95 درصدشان به پای صندوق های رأی رفتند و به وظیفه خود عمل کرده ولی مسئولین و خدمتگزاران نظام کار چشم گیری  برای آنها انجام نداده اند.

وی در همین مورد می افزاید: در جلسات متعددی با مسئولین ذیربط در تابستان گذشته مقرر شد مقدار 110 میلیون متر مکعب آب به کشاورزان شرق اصفهان که بیشترین خسارت را دیده بودند داده شود که آن مقدار به 68 میلیون متر مکعب کاهش یافت که این مقدار آب در حال تحویل به کشاورزان پایین دست رودخانه می باشد. و با اختصاص این آب که به مدت 24 روز ادامه دارد تنها 35 درصد زمین های شرق اصفهان به زیر کشت  خواهد رفت.

وی در مورد پرداخت وامهای 5 میلیون تومانی می افزاید: در اواخر سال 87 در جلسه ستاد بحران خشکسالی استان توسط استاندار وقت آقای بختیاری مصوب شد که به کشاورزان خشکسالی زده و تک شغله وام های بلند مدت 5 میلیون تومانی پرداخت خواهد شد که بعد از رسانه ای شدن این خبر تاکنون هیچ اقدام و خبری نشده و همچنان آنها با فقر ناشی از خشکسالی دست وپنجه نرم می کنند و  فقط بدنامی آن برای کشاورزان ماند.

وی می افزاید: با کشت گندم و جو با آب  تحویلی به کشاورزان در پائیز جاری،  و در صورتی که در اسفند ماه تا خرداد آب برای ادامه آن کشت تحویل کشاورزان گردد، برداشت در تابستان آینده صورت خواهد گرفت و کشاورز دست رنج خود را 9 الی 10 ماه بعد از کشت خواهد دید.

وی در مورد امحال وام های کشاورزی خاطر نشان کرد: با وجود خشکسالی و بیکار بودن کشاورزان و عدم توانائی در پرداخت اقساط وام های خود مقرر شده که وام ها امحال گردد، ولی هنوز بانک ها اقدام به این کار نکرده و وجوه خود را طلب می کنند.

وی در مورد بیمه محصولات کشاورزی می افزاید: بعضی مسئولین و افراد کم اطلاع تاکیدشان به کشاورزان استفاده از صندوق بیمه کشاورزی است، این موضوع مشکلات فراوانی دارد، در ابتدا باید کشاورزان به کشت زمین خود اقدام نماید تا اینکه آن محصول بیمه شود، که این امر نیاز به آب دارد، در ضمن صندوق بیمه کشاورزی اگر احتمال بدهد آب کامل برای محصول کشت شده نباشد آن محصول را بیمه نخواهد کرد، و اگر اقدام به این کار هم بکند، از بین 4 گزینه بیمه ای با گزینه یک انجام خواهد داده که پرداخت خسارت به کشاورز بطور متوسط هر هکتار 100 هزارتومان است که این خسارت 5% خسارت واقعی هم نیست، ویک کشاورز که دار وندارش یک هکتار زمین است با مبلغ یکصد هزارتومان در طول یک سال چگونه زندگی کند، خودتان قضاوت کنید. من از مسئولان بیمه یک سوال دارم، بیمه یعنی چه؟ مگر برای جبران خسارات احتمالی نیست.

 وی ادامه داد: دغدغه کشاورزان به موارد ذکر شده ختم نمی شود و یکی از موارد دیگر، عیبدر قوانین بیمه تأمین اجتماعی یا دیده نشدن قوانین برای کشاورزان است، کارفرمایان بخش کشاورزی که خود نیز مشغول بکارهستند و هر کدام به اندازی دو کارگر کار می کنند، و در حقیقت اینها کارگر محسوب می شوند، متأسفانه از بیمه با تعرفه 10% حقوق که به کارگران بخش کشاورزی تعلق می گیرد محروم می باشند. بدلیل اینکه دفترچه خدمات جهاد کشاورزی به نام آنها تنظیم شده و کارفرما محسوب می شوند، بنابراین آینده روشنی در پیش ندارند و بعد از یک عمر زحمت باید دستشان جلوی دیگران دراز باشد که این کار زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نمی باشد. که امیدوار هستیم با مشخص شدن وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت دهم این دغدغه به اصطلاح  کارفرمایان بخش کشاورزی که در حقیقت کارگر می باشند مرتفع گردد.

 

وی ادامه داد: بالا بودن اختلاف بین قیمت بازار و قیمت مزرعه یکی دیگر از مشکلات بخش کشاورزیست،  بطور مثال یک محصول که با هزینه های بالا و با این بی آبی تولید می شود و شش ماه از سال و یا بیشتر کار و زحمت برده است یک طرف و یک روز دلالان و فروشندگان آن محصول یک طرف، به نظر شما این انصاف است؟  

 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطر نشان کرد: چرا باید خشکسالی تبعاتش تنها دامن گیر کشاورزان باشد، این قشر زحمتکش که بنابر تاریخ از زمان اردشیر بابکان نزدیک به دوهزار سال است این حق برای آنها ایجاد شده و حقآبه بر زاینده رود بوده، این حق قانونی طی چندین سال گذشته نادیده گرفته شود است. و تبعات آن خشک شدن زاینده رود می باشد.

محمدرضائی می افزاید: خشکی زاینده رود از خشکسالی نیست،  بارها خشکی های بدتر از این در تاریخ آن را از پا نینداخته است. بلکه این دست انسان است که با ساخت غیر اصولی سدها، حفر چاهای عمیق، افزایش صنعت وابسته به آب، برداشت های بیرویه وغیر قانونی در بالادست زاینده رود برداشت های بی حساب برای شرب بدونه آنکه جایگزینی برای آن در نظر بگیرند،آب این رود را بیرحمانه می مکد. این عدم رعایت الگوی تقسیم آب شیخ بهایی است که زاینده رود را به این روز انداخته است. خشک شدن زاینده رود بدلیل عدم مدیریت صحیح بر زاینده رود بود،  بارش های سال زراعی 87-88  چهل درصد بیشتر از سال زراعی 86-87 بوده ولی با این وجود زاینده رود خشک شد.

وی همچنین قانون استقلال آب استانها را نیز یکی دیگر از عوامل دخیل در خشکسالی عنوان کرد و گفت: این امر موجب توزیع ناعادلانه ی آب در استانها شده است. و باید زاینده رود از سرچشمه تا طالاب کاوخونی تحت یک مدیریت واحد قرار گیرد.

محمدرضائی خشک شدن زاینده رود را حاصل مدیریت غلط مسئولان طی سه دهه گذشته دانست و گفت: مسئولان استانی و کشوری بدون اینکه حق آبه ی حق آبه داران زاینده رود را در نظر بگیرند اقدام به فروش آب زاینده رود به صنایع کوچک و بزرگ ، خدمات، شرب شهرهای مختلف استان و استان یزد و فروش سهم آبه های جدید به مناطق مختلفی که حق آبه نداشته اند و همچنین برداشتهای بی رویه و بدون حساب در بالادست رودخانه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری این فاجعه را به وجود آورده است.

 

وی ادامه می دهد: در صورتی که مسئولین استان اصفهان توجه لازم را در خصوص رسیدگی به وضعیت زاینده رود نداشته باشند به زودی شاهد روستاهای خالی از سکنه و بدون مناطق سر سبز کشاورزی خواهیم بود. وکلان شهر اصفهان وضع بهتری از این روستاها نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: تخلفات موجود در قانون توزیع عادلانه آب و رعایت نکردن حقوق حق آبه دار، اصلاح الگوی کشت، اصلاح الگوی مصرف آب توسط صنایع و شرب و خدمات و تکمیل تونل سوم و اجرایی شدن تونل بهشت آباد از جمله مواردی است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد و در صورتی‌که به آنها توجه نشود در سال های پرآب و تر سالی هم زاینده رود همچنان خشک خواهد بود.

حسین محمدرضایی در مورد فیلم مستند زاینده‌رود که در نیمه آبان ماه امسال از شبکه سه سیما پخش شد، افزود: پخش این مستند اعتراض کشاورزان و مردم اصفهان را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه تهیه‌کننده این مستند آقای پورحامد و کارگردان آن آقای بکتاشیان مغرضانه عمل کرده‌اند، اظهار داشت: این افراد باید از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: این کارگردان با مصاحبه با افراد بی‌اطلاع و کم‌اطلاع در این مستند اینگونه وانمود کرد که مردم اصفهان دروغگو بوده و مردم اصفهان را به تمسخر گرفته است.

 وی افزود: متاسفانه این مستند فاقد ارزش هنری بود و سعی شده بود مسائل حسی و یک جانبه نگاه شود در صورتی که مستند این نیست، مستند باید منصفانه و بی طرفانه و بدون غرض و عاری از فشار های سیاسی تهیه شود و گویای واقعیت ها وقضاوتش منصفانه باشد، که متاسفانه این فیلم هیچ شباهتی به مستند نداشت.

محمدصادق بکتاشیاناین مستند ساز در گفتگو با خبر گزاری فارس گفته است.  اینکه باورهای مردم اصفهان اشتباه بوده ارتباطی به کارگردان و تهیه کننده این برنامه ندارد. و اضافه می کند ما تا جایی که می‌توانستیم تلاش کردیم که واقعیت‌ها گفته شود.

محمدرضایی با بیان اینکه اگر تهیه این مستند مغرضانه نبود و می خواستید واقعیت ها گفته شود، چرا دست‌اندرکاران این مستند برای تهیه گزارش به استان یزد نرفته‌اند، بیان داشت: اینکه ببینند آب زاینده‌رود در این خشکسالی در تمام شهرستان‌های آن استان برای شرب و صنعت مصرف می‌شود، آن هم به مقدار دو تا سه مترمکعب در ثانیه جای تعجب دارد و این در حالی است که این آب در تمام روزهای سال انتقال پیدا می‌کند و همین مقدار آب برای زنده ماندن زاینده‌رود در سال کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: آیا از نظر مسافت یزد برای مصاحبه و گزارش این مستند نزدیک‌تر از کرمان و رفسنجان نبود؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به انتقال آب به یزد خاطرنشان کرد: قرار بر این بود طرح انتقال آب به یزد پس از افتتاح تونل سوم کوهرنگ اتفاق بیفتد، اما به دلیل نفوذ مسئولان در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی حق‌آبه کشاورزان اصفهان که بیش از 2 هزار سال سابقه تاریخی داشته حدود هشت سال قبل، از کشاورزان حق‌آبه‌دار زاینده‌رود اصفهانی غصب و به استان یزد انتقال یافته و این در حالی است که هنوز تونل سوم کوهرنگ افتتاح نشده است.

محمدرضایی با انتقاد از کارگردان این مستند تلویزیونی بیان داشت: چرا گزارشی از استان چهارمحال و بختیاری در این مستند نبود که در این خشکسالی، در آن استان آب قابل توجهی و با حجم دلخواه به وسیله 350 پمپ قوی از زاینده‌رود به ارتفاعات برای احداث باغ و ویلا پمپاژ می‌شد.

وی ادامه داد: اگر گزارش کاملی از مصرف بی‌رویه آب توسط صنایع بزرگ اصفهان که آب زاینده‌رود را می‌بلعد، آورده می‌شود بهتر نبود؟ آقای بکتاشیان خود را اصفهانی میداند، من متاسف هستم که یک اصفهانی اینگونه به شهر و استان خود خیانت می کند.

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد اظهار نظر خانم دکتر یوسفی روانشناس در مستند زاینده‌رود ادامه داد: این روانشناس چطور به خود اجازه می‌دهد که بگوید پر آب بودن و بی‌آب بودن زاینده رود در مسیر زندگی مردم تغییری نمی‌دهد. شما از بی‌آبی چه می‌دانید؟ شما از فقر و بی درآمدی چه میدانید که اینگونه قضاوت می کنید.

محمدرضایی با بیان اینکه این جای سوال دارد که دیدگاه یک روانشناس باید اینچنین باشد، اضافه کرد: آیا می‌دانید در آمد 500 هزار نفر کشاورز اصفهان وابسته به همین آب بوده و باید دانست که چرا این مسئله برای خیلی‌ها بی‌اهمیت است. باید در قضاوت کردن فقط بیش روی خود را در نظر نگیریم و به دورتر و عمق مسئله هم توجه کنیم.

 

 

/ 0 نظر / 32 بازدید