حل مشکل زاینده رود شیخ بهایی دیگری را می طلبد

تهران :۱۷:۲۴-۱۳۸۹/۰۲/۰۳

به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی

حل مشکل زاینده رود شیخ بهایی دیگری را می طلبد

اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: از شگفتی های کار شیخ بهایی طومار تقسیم آب زاینده رود است که عمل نکردن به این طومار در چند دهه اخیر، زاینده رود را خشک و کشاورزان این منطقه را بیکار کرده است.

حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان افزود: برای حل مشکلات فعلی زاینده رود و همچنین عدم مدیریت بر توزیع آب زاینده‌رود، شیخ بهایی دیگر را می‌طلبد که قد علم کند و شجاعانه وارد عمل شود و تحت تاثیر تنش‌های سیاسی و اجتماعی قرار نگیرد و حق آبه چند هزار ساله کشاورزان را به آنها برگرداند.

وی افزود: زاینده ‌رود چشمه جوشان و مارپیچی است که از زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و پس از پیمودن مسیر 450 کیلومتری، از میان کوهها، دره‌ها، دشتها، باغها، بیشه‌ها و کشت‌زاران می‌گذرد و سرانجام با پیچ و خم‌های زیبا، اصفهان را به دو منطقف شمالی و جنوبی تقسیم می کند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در خصوص رفع مشکلات تقسیم آب زاینده رود در گذشته افزود: شیخ بهایی در پی پیدا کردن راه حلی برای تقسیم عادلانه این آب، به تنظیم طومار تقسیم آب زاینده رود پرداخت و کل این آب را به 33 سهم کلی و 275 سهم جزئی تقسیم کرد و با طراحی 13 نهر آن را میان کشاورزان توزیع کرد.

محمدرضایی با اشاره به اینکه تنها از قرن دهم هجری در تقسیم آب اصفهان طوماری با خط سیاقی و منسوب به شیخ بهایی وجود دارد، اظهار داشت:‌ قدمت آبیاری و تقسیم آب دشت اصفهان از طریق زایند‌ه‌رود سابقه‌ای سه هزار ساله دارد.

وی با اشاره به اینکه در دوران صفویه طرح تقسیم آب بر مادی و سهم شهر اصفهان از رودخانه زاینده رود توسط شیخ بهایی انجام شده، افزود: هم اکنون نیز طومار شیخ بهایی به عنوان یک مرجع رسمی جهت تقسیم آب مورد قبول همگان است و در ادارات و سازمانهای مربوطه نیز در این خصوص سخن می‌گویند اما به آن عمل نمی کنند.

محمدرضایی خاطر نشان کرد: نخستین کار جالب مرحوم شیخ بهایی تقسیم صحیح و طریقه مهندسی آب زاینده رود به محله‌ها و باغات شهر اصفهان بود، او با محاسبه دقیق و بدست آوردن آمار بارندگی مناطق مختلف اصفهان و حومه و کوهستان های اطراف و همچنین سرچشمه زاینده رود، طرح دقیق نهرها، شیب و سهم استفاده آب هر باغ و محله و منزل را مشخص کرد.

وی ادامه داد: شیخ بهایی در محاسبات خود فصل سیلابی زاینده رود را طی 197 روز اوایل آذر ماه و سپس مدت 168 روز برای جریان عادی و منظم بررسی و محاسبه کرده که اکنون این مدت زمان تغییرات و نوسانات تا به امروزه با آمار متوسط عوامل جوی اصفهان منطبق و اصالت خود را حفظ کرده است.

وی اظهار داشت: شیخ بهایی طرز تقسیم بندی جریان آب زاینده رود را با توجه به محاسبات خیلی دقیق به 33 سهم تقسیم کرده که هر سهم معادل پنج شبانه روز قسمتی از آب رودخانه است که باید آب موجود در رودخانه به هر محله سرازیر شود که امروزه با نصب دستگاه های مختلف آب سنجها در نقاط زاینده رود به همان نتیجه رسیده اند که وی در 420 سال قبل رسیده بود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطر نشان کرد: برای حفظ رودخانه‌ها و محیط زیست باید فاضلاب های شهری و فاضلابهای صنعتی را بازیافت و تصفیه کامل کرد و در کشاورزی و در چرخه صنعت و آبیاری فضای سبز شهری از آن استفاده کرد و از ورود این فاضلاب ها به صورت خام و یا نیمه خام به رودخانه ها و منابع زیرزمینی و مزارع کشاورزی جلوگیری کرد.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

/ 0 نظر / 8 بازدید