مهمانان ناخوانده، کشاورزان شرق اصفهان را تشنه نگه داشتند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

مهمانان ناخوانده، کشاورزان شرق اصفهان را تشنه نگه داشتند

عدم کشت پاییزه امسال در شرق اصفهان به دلیل نبود آب

30 مهر 1391 ساعت 13:33

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: مهمانان ناخوانده زاینده رود با استفاده بی رویه از آب، کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان را تشنه نگه می دارند.

حسین محمدرضایی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا اظهار داشت: مهمانان ناخوانده زاینده رود؛ بخش شرب، صنایع و برداشت های بالادست رودخانه است که حق آبه داران را از آب بی نصیب گذاشته اند.

وی با اشاره به این که کشت پاییزه کشاورزان اصفهانی شامل پیاز، جو، کلزا و گندم است، بیان داشت: با توجه به ۱۶۰ میلیون مترمکعب ذخیره سد زاینده رود، آبی به کشت پاییزه کشاورزان اصفهانی داده نمی شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان این که نیمی از آب زاینده رود برای مصرف شرب استان های یزد و اصفهان استفاده می شود، افزود: صنایع در سال ۲۰۰ میلیون مترمکعب از آب زاینده رود را مصرف می کنند همچنین ۲۰۰ میلیون متر مکعب نیز از سوی چهارمحال و بختیاری برای توسعه باغات برداشت می شود که با این اوصاف آبی برای حق آبه داران زاینده رود باقی نمی ماند.

وی با تاکید بر این که هم اکنون کشت پاییزه در حال انجام است، تصریح کرد: امسال به دلیل نبود آب، شرق اصفهان کشت پاییزه انجام نمی دهد.

محمدرضایی با بیان این که امسال به کشاورزان شرق اصفهانی آب برای کشت داده نمی شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشاورزانی که چاه آب دارند بین ۱۰ تا ۲۰ درصد زمین های خود را با آب بدون کیفیت آبیاری می کنند.

وی با تاکید بر این که بخش غرب اصفهان، چادگان و اطراف زرین شهر امسال غله کشت می کنند، افزود: پیش بینی می شود امسال تولید غلات در استان اصفهان به دلیل خشکسالی کاهش یابد به طوری که کشاورزان ۳۰ درصد کشت نرمال غله خود را انجام می دهند.

کد مطلب: 77958

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcfc1de.w6detagiiw.html

خبرگزاری ایمنا

/ 0 نظر / 7 بازدید