حل مشکلات کشاورزان اصفهان همکاری مسئولان را می‌طلبد

89/01/24 - 15:07

شماره:8901240125

نسخه چاپی

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

حل مشکلات کشاورزان اصفهان همکاری مسئولان را می‌طلبد

خبرگزاری فارس: عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: حل مشکلات کشاورزان شرق اصفهان نیازمند همکاری تمام مسئولان مربوطه است.

مجید خشوعی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان در مورد وضعیت کشاورزان شرق اصفهان اظهار داشت: پس از گذشت سه سال، مسئولان استان در حال حاضر به کشاورزان این منطقه آب لازم برای کشاورزی داده‌اند و برای ادامه روند رشد محصولات کشاورزی، این مقدار آب بسیار کم است.
وی ادامه داد: به طور متوسط گندم، تا 70 روز بعد از نخستین روز فرودین به آب نیاز دارد و در حال حاضر حدود 50 درصد کمبود آب برای تامین زمین کشاورزان شرق اصفهان داریم.

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره وضعیت اسفبار زندگی کشاورزان این منطقه، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشاورزانی که از سال‌های گذشته، برای تامین مایحتاج خود، بدهکاری‌های فراوانی را متحمل شده‌اند و هزینه‌های گزافی را پرداخته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌ها در سال جاری نسبت به مدت مشابه در کشور خوب بوده، بیان داشت: بارش باران در منطقه شرق اصفهان چندان مناسب نبود و آبیاری‌های خوبی را نداشتیم.

خشوعی در مورد تولیدات در سال گذشته تصریح کرد: محصولاتی مانند گندم، جو و علوفه‌هایی مانند یونجه تولیدات قابل ملاحظه‌ای را در بر نداشته و نیازمند آب بیشتر و به موقعی است.

وی در مورد طرح‌های عمرانی نیمه تمام در بحث آب، اظهار داشت: نیاز جامعه کشاورزی ما به کانال‌های سه و چهار آب احساس می‌شد و سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز همت‌ها و کارهای فراوانی را تاکنون در این مورد انجام داده است.

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان درمورد حجم فراوان کارها در راستای طرح‌های عمرانی، خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیاز به کمک فراوانی برای درست اجرا کردن طرح‌ها دارد و همت مسئولان مربوطه را می‌طلبد.

وی درمورد کانال‌های سه و چهار پایین دست بیان داشت: در اثر کامل نبودن کانال‌های سه و چهار، آب موجود راندمان لازم را نداشته و در جوی‌‌های خاکی اطراف از بین می‌رود و باید حمایت‌های فراوان به ویژه حمایت‌های مالی از آن انجام شود.

خشوعی با اشاره به مشکلاتی در مورد برداشت آب از زاینده‌رود، گفت: بزرگ‌ترین مشکل زاینده‌رود، بندهایی است که شهرداری اصفهان در مسیر عبور آب نصب کرده و قول برداشتن آنها را برای مصارف کشاورزی در زمان‌های معین داده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق توافق بین شهرداری و سازمان مربوطه، مقرر شده تا در پاییز هر سال بندهای موجود در مسیر زاینده‌رود باز شود تا کشاورزان آب مورد نیاز خود را برداشت کنند و هر مانعی در بین راه آب کشاورزان، غیر قانونی است.

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه مشکلات مالی و وامی کشاورزان ادامه دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه خشکسالی‌های 100درصدی را در پایین‌‌ دست (رودشتین) داشته‌ایم و مزایایی برای کشاورزان نداشته‌‌ است، باید از مسئولان خواست تا وام‌های آنها را بدون بهره تمدید کند.

انتهای پیام/صا20.

 لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم 

/ 0 نظر / 8 بازدید