صرفه‌جویی راهکار اصلی کنترل بحران آب اصفهان نیست

آب شرب، بحران امروز، فاجعه فردا/ 91

صرفه‌جویی راهکار اصلی کنترل بحران آب اصفهان نیست/ سرانه آب مصرفی پایتخت نشینان ۲ برابر اصفهانی ها

وزارت نیرو نیاز آبی مهاجران را به اصفهان تخصیص دهد

8 تیر 1393 ساعت 13:50

خبرگزاری ایمنا: به گفته مسئولان استان، سرانه مصرف خانگی آب هر اصفهانی حدود ۱۶۰ لیتر در روز یعنی ۱۰ لیتر بیشتر از استاندارد جهانی ۱۵۰ لیتر، است و تنها راهکار برون رفت از بحران کم آبی تنها صرفه جویی است. این آمارها در حالی اصفهانی ها را متهم می کند که سرانه مصرف خانگی آب در اصفهان از بسیاری شهرها پایین تر است و بر طبق آمارهای مختلف سرانه مصرف خانگی آب در چهارمحال و بختیاری بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ لیتر، تهران ۲۸۰ لیتر، اهواز ۲۵۰ لیتر، شیراز ۱۶۰ لیتر و قم ۱۸۰ لیتر در شبانه روز است.

به طور قطع بر اساس تعالیم دینی صرفه جویی در تمام ابعاد زندگی مردم از جمله آب توصیه شده است اما باید دید آیا صرفه جویی تنها راه برون رفت از بحران کم آبی اصفهان است.
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه صرفه جویی در تمام ابعاد زندگی از جمله آب توصیه می شود و ما نیز موافق آن هستیم اما باید واقع گرا بود، به خبرنگار اقتصادی ایمنا، گفت: با توجه به سرانه آب موجود در اصفهان و مقایسه آن با استانداردهای بین المللی و ملی، می توان نتیجه گرفت که مردم اصفهان در مدیریت و اقتصاد آب کارایی بالایی دارند. 
عوامل محیطی در تعیین سرانه مصرف آب هر منطقه موثر است
محمد کوشافر با بیان اینکه میزان سرانه مصرف خانگی آب کشور حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ لیتر در شبانه روز اعلام شده است اما برخلاف تصور این عدد مرجع مطلق نیست، بیان داشت: مردم آب را در شبانه روز بسته به شرایط محیطی مصرف می کنند و عوامل مختلفی از جمله وضعیت محیط باید در تعیین سرانه مصرف آب هرمنطقه لحاظ شود.

وی افزود: به عنوان مثال شهری با میانگین دمای حدود ۲۵ درجه و با رطوبت مناسب، با شهری با دمای ۴۰ درجه مصرف آب یکسانی ندارد، چرا که در مناطق گرم مردم به سیستم سرمایشی و آب بیشتری نیاز دارند و حتی مصرف آب کمتر از نیاز آنها سبب مشکلات بهداشتی برای مردم و تحمیل هزینه های درمان خواهد شد. 
سرانه آب مصرفی پایتخت نشینان دو برابر مردم اصفهان است
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه عدد یکسان برای مقایسه سرانه آب، زیاد قابل استناد نیست، تصریح کرد: این روزها دمای اصفهان حدود ۴۰ درجه است و مسئولان اعلام کرده اند سرانه مصرف آب مردم این شهر ۱۶۰ لیتر در روز است. اما با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان این عدد مناسب ارزیابی می شود و شاخصی است از تلاش مردم و مسئولان اصفهان برای غلبه بر بحران آب اگر چه با صرفه جویی مخالف نیستیم و آن را توصیه می کنیم.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف آب در اصفهانی نسبت به دیگر شهرهای کشور مناسب است، اظهار داشت: بقیه شهرهای بزرگ کشور عددی به مراتب بیشتر دارند و سرانه آب مصرفی در تهران حدود ۲ برابر اصفهان است. 
مهاجران نیاز آبی خود را به اصفهان تحمیل کردند
کوشافر گفت: زمانی که حرف از صرفه جویی می زنیم باید اولویت و تمرکز در صرفه جویی با مناطقی از حوضه باشد که مصرف آب بیشتری به ویژه در بخش غیر شرب دارند.

وی به روخانه زاینده رود و نقش تعدیلی آن در دمای هوای اصفهان اشاره کرد و بیان داشت: اکنون جزیره ای حرارتی در اصفهان ایجاد شده که نیاز آبی و انرژی مصرفی را بالا برده است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه صرفه جویی راهکار اصلی کنترل بحران فعلی آب اصفهان نیست اگر چه باید از سوی مردم رعایت شود، تصریح کرد: بخشی از بحران فعلی آب استان مربوط به جمعیت مهاجر ورودی به اصفهان که هموطنان عزیز ما هستند می باشد چرا که مهاجران نیاز آبی برای زندگی و شرب خود را به اصفهان تحمیل می کنند. 
وزارت نیرو نیاز آبی مهاجران را به اصفهان تخصیص دهد
وی در خصوص خبر جیره بندی آب که هفته گذشته از سوی مسئولان کشور مطرح شد، گفت: اگر مردم در ساعاتی از شبانه روز دسترسی به آب داشته باشند در آن ساعات اقدام به ذخیره سازی آب در مخازن مختلف کرده و به جرات می توان عنوان کرد که جیره بندی آب نیز نمی تواند در حجم مصرف آب تاثیری داشته باشد.

کوشافر با اشاره به اینکه برای حل مشکل آبی اصفهان باید مرزهای جغرافیایی و جمعیتی این شهر را براساس مقدار آب موجود در استان تعریف کرد، گفت: برطبق مرزهای جغرافیایی باید دید در درازمدت و میان مدت اصفهان توانایی تامین آب چه جمعیتی را دارد.
وی تصریح کرد: هموطنان مهاجر وقتی به اصفهان می آیند باید آب مورد نیاز آنها از سوی وزارت نیرو در اختیار استان اصفهان قرار گیرد. 
آبگیری چاه های فمن با جاری شدن زاینده رود امکان پذیر است
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان راهکار دیگر حل بحران کم آبی اصفهان را جاری شدن آب در بستر رودخانه دانست و تاکید کرد: اگر آب در زاینده رود جاری شود بسیاری از تنش های آبی اصفهان و منطقه مرکزی فلات ایران برطرف می شود.

وی در پاسخ به این سوال که در بحران بی آبی چگونه آب زاینده رود تامین می شود، گفت: بخشی از حق آبه زاینده رود و اصفهان در بالادست رودخانه برداشت می شود همچنین مصرف آب در برخی از مناطق حوضه زاینده رود بالا بوده که اگر این دو کنترل شود به طور حتم آب در رودخانه جاری می شود.
کوشافر تصریح کرد: زمانی که آب در زاینده رود جاری شود با آبگیری چاه های فلمن، بخشی از آب شرب اصفهانی ها تامین خواهد شد.
وی راهکار سوم حل مشکل کم آبی اصفهان را وابسته به تصمیمات وزارت نیرو دانست و تاکید کرد: وزارت نیرو معتقد است که تاسیسات آبرسانی برای آب شرب اصفهان کفایت نمی کند و تونل گلاب را پیشنهاد کرده است. 
تونل گلاب راهی برای جبران کسری آب شرب اصفهان است
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه تونل گلاب فقط در استان اصفهان قرار دارد، افزود: این تونل می تواند با جبران کسری آب شرب اصفهان بخش زیادی از مشکل آب شرب را مرتفع کند.

وی با انتقاد بر اینکه متاسفانه سیاست های آبی کشور هنوز به نتیجه نرسیده و در این مقطع نیازمند تغییر نگرش ها هستیم، تصریح کرد: مردم اصفهان برای نجات شهرشان منتظر تدبیر دولت هستند و از رئیس جمهور خواستار این هستند که شخصا به این موضوع رسیدگی کند.
وی با بیان اینکه این روزها قطعی آب در مناطق مختلف شهر زیاد مشاهده می شود، گفت: مردم اصفهان در ماه مبارک رمضان شرایط سختی را تحمل می کنند.

کد مطلب: 152212

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdca6un6u49nmu1.k5k4.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir

/ 0 نظر / 8 بازدید