نفس کشیدن حق مردم اصفهان است

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان:

نفس کشیدن حق مردم اصفهان است

چهارشنبه, 03 دی 1393 ساعت 14:53

 


رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان نفس کشیدن را حق مردم این استان دانست و بر لزوم اقدامات موثر دولت در زمینه رفع آلاینده های جوی تاکید کرد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، عباس مقتدایی ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: هوای اصفهان و وضعیت آلودگی جوی در این شهر یکی از موضوعات جدی است که مسئولان باید در برابر آن پاسخگو باشند.


وی اظهار کرد: وضعیت هوای اصفهان باعث شده تا تعدادی از هموطنان در این استان جانشان را از دست بدهند و این مسئله به طور قطع عواقب اخروی برای مدیران پیشین خواهد داشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در تشریح فعالیت های خود در زمینه پیگیری و نظارت در این زمینه تصریح کرد: در آذرماه سال 1391 طی تذکر کتبی به رئیس جمهور،موضوع استفاده از سوخت مازوت در دو نیروگاه تولید برق اصفهان و ورود روزانه بیش از 300 تن گوگرد در هوای اصفهان را گوشزد کردم.

وی ادامه داد: در اسفند ماه سال 92 نیز پس از این که دولت دهم در زمینه استفاده گاز توسط دونیروگاه اقدام موثری انجام نداد، علاوه بر طرح دعوی در دستگاه قضایی استان، طی نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب وقت ، خطر استفاده از سوخت مازوت را برای وی توضیح دادم که ایشان نیز دستور پلمپ مخازن مازوت سوز نیروگاه های اصفهان توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست را صادر و از نیروی انتظامی نیز خواست در اجرای این حکم این اداره کل را همراهی نماید.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان اضافه کرد: در سال جاری مردم اصفهان به نسبت سال های گذشته بهتر نفس کشیدند، اما پیگیری های زیست محیطی در این زمینه چشمگیر نیست و این موضوع باید به صورت یک مطالبه عمومی از سازمان حفاظت از محیط زیست درآید،چرا که نفس کشیدن حق مردم اصفهان است.

وی افزود: ایجاد فیلتر برای صنایع بزرگ و آلاینده استان و پیگیری مسایل زیست محیطی باید به صورت جدی مورد مطالبه قرار گیرد و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز موظف است در این زمینه پاسخگو باشد.

 

* جریان آب در زاینده رود باید دایمی باشد

مقتدایی ضمن اشاره به موضوع خشکسالی در استان اصفهان نیز گفت: مردم اصفهان نسبت به زاینده رود یک حساسیت ویژه ای دارند، اما متاسفانه نبود یک برنامه استراتژیک در استان اصفهان در سال های گذشته باعث شده تا رودخانه زاینده رود ابتدا از یک رودخانه جاری به رودخانه فصلی و اکنون نیز به یک رودخانه اتفاقی تبدیل شود.

وی اظهار کرد: در ابتدای تشکیل این مجلس، برای حل مشکل زاینده رود به نظر می رسید که باید در سه مقطع ملی ، منطقه ای با استان همجوار و استانی با مسئولان محلی وارد عمل شویم که در ابتدای دوره نمایندگی این اتفاق افتاد،اما به علت عدم نظارت صحیح دولت در ده سال گذشته ،مشکل این رودخانه در استان اصفهان بیش از آنچه به نظر می رسد عمیق بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بعد از تشکیل کمیته ویژه ای در زمینه دریاچه ارومیه،مذاکرات با شخص آقای رئیس جمهور را آغاز و در تاریخ 2مهرماه سال گذشته نیز طی تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزیر نیرو مبنی بر رسیدگی ویژه به وضعیت رودخانه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی ، قرار شد یک کمیته فرعی زیر مجموعه کمیته ویژه دریاچه ارومیه برای رسیدگی به وضعیت زاینده رود تشکیل و اقدامات مربوط به این حوزه نیز در این کمیته بررسی شود.
مقتدایی تصریح کرد: کمیته ویژه رودخانه زاینده رود یک مصوبه 9 ماده ای داشت که این مصوبه می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در این زمینه باشد، و این مصوبات نیز عصاره و چکیده مجموعه مطالبات مردم و اقدامات کارشناسی کارشناسان و متخصصان است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان بیان کرد: البته بند 2 این مصوبه تصریح دارد "هیچ بارگذاری جدیدی در حوزه زاینده رود ایجاد نشود"اما متاسفانه در سفر اخیر آقای رئیس جمهور به استان چهارمحال و بختیاری طرح انتقال آب از بن به بروجن مصوب شد که این موضوع خلاف این بند از مصوبه می باشد و نمایندگان در حال پیگیری این امر هستند.

وی همچنین از استاندار اصفهان خواست تا هرچه سریعتر نسبت به تاسیس صندوق تامین خسارت کشاورزان که در بند 5 این مصوبه 9 ماده ای به آن اشاره شده است اقدام نماید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سازمان حفاظت از محیط زیست نیز باید در خصوص وضعیت تالاب بین المللی گاوخونی پاسخگو باشد، چرا که اگر اکنون برای این تالاب فکری نشود، در آینده باید با هزینه های به مراتب بالاتری این تالاب را حفظ و احیا نمود.

مقتدایی در ادامه این بخش با تاکید بر این که همدلی و همراهی همه مسئولان استان اصفهان باعث شد تا این مصوبه 9 ماده ای به تصویب برسد، خاطرنشان کرد: مردم اصفهان به جریان مقطعی آب در رودخانه زاینده رود راضی نیستند و جریان دایمی آب در این رودخانه یکی از مطالبات جدی آن ها است و نمایندگان مردم در مجلس نیز نمی توانند شاهد این موضوع باشند که دولت با چنین مسئله مهم و اساسی مانند یک مسئله مقطعی و زودگذر برخورد کند.

 

 
* مالیات 5 هزار میلیارد تومانی برای اصفهان 94

 رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان همچنین ازپیشنهاد دولت مبنی بر درآمد5 هزار میلیارد تومانی از محل مالیات استان اصفهان در لایحه بودجه سال آینده گلایه کرد و گفت: در این زمینه 2 موضوع مهم مورد بررسی و توجه است که به وزیر اقتصاد نیز گوشزد کرده ایم.
 وی اظهارکرد: نکته اول افرادی هستند که مالیات پرداخت می کنند و نام آنها در سازمان مالیاتی کشور ثبت شده است،اما نباید شامل جریمه و مالیات مضاعف شوند، چرا که آن ها به قانون احترام گذاشته و نام خودشان را ثبت کرده اند و این جرایم یا مالیات های مضاعف باید به افرادی تعلق بگیرد که سعی در فرار از مالیات دارند.

 مقتدایی ادامه داد: نکته دوم نیز این است که تلاش شود تا فشار مالیاتی موجود نه تنهادیگر افزایش پیدا نکند،بلکه کاهش هم پیدا کند.

 نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اکنون استان هایی با شرایط مشابه استان اصفهان در کشور وجود دارند که با شاخص های موجود موظف به پرداخت مالیات کمتری شده اند.

 وی افزود: نمایندگان در این موضوع خاص، متفقانه مسئله را پیگیری می کنند و تا آخرین قدم در میدان ایستاده اند.

 

 
* انتقاد ارتباط ضعیف با مطبوعات را می پذیرم

 رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان همچنین در پاسخ به انتقاد برخی از خبرنگاران از جمله خبرنگارپایگاه خبری تحلیلی همراز، مبنی بر ارتباط کم و ضعیف با رسانه ها، خاطر نشان کرد : این انتقاد را می پذیرم و سعی می کنم از این پس این ارتباط را تقویت نمایم.

 وی اضافه کرد: هرچند ارتباطم در این مدت با نمایندگان رسانه های استان ضعیف بوده است، اما ارتباط خوبی با رسانه های پایتخت داشته ام.

ویرایش در چهارشنبه, 03 دی 1393 ساعت 15:53

 

/ 0 نظر / 42 بازدید