دادن زکات به کشاورزان اصفهان واجب شده است

نسخه چاپی
سیاسی - مجلس
شماره : 13930230000452
93/02/30 - 11:45
نسخه چاپی
مقتدایی در نطق میان دستور:
دادن زکات به کشاورزان اصفهان واجب شده است

نماینده اصفهان در مجلس گفت: کشاورزان شهرهای اصفهان که صدها سال زکات بده بودند، اکنون زکات بر آنها واجب شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی با اشاره به ضرورت حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی اظهار داشت: حراست از آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور نیازمند عزم جدی مسئولان در بالاترین سطوح و بهره‌گیری از توانمندی نهادهای مردمی در کشور است.

وی افزود: کاملا مشهود است که در دهه‌های گذشته به این موضوع مهم به دلایل مختلف که برخی از آنها ناشی از ضرورت‌‌های قابل درک دوران‌هاست آنگونه که باید و شاید نپرداخته‌ایم و تغییرات پی در پی مدیریتی در سطح ملی و محلی نیز مزید علت شده است و برنامه کلان و همه جانبه‌نگر در این خصوص یا نداشته‌ایم و یا اینکه داشته‌های اندک را نیز اجرا و عملیاتی نکرده‌ایم که این امر عزم جدی دولت و شخص رئیس ‌جمهور را می‌طلبد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نامه نمایندگان مبنی بر حراست از آثار تاریخی به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آقای دکتر روحانی ده‌ها نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به جنابعالی چاره‌اندیشی و برگزاری جلسه فوق‌العاده برای حفظ، حراست و احیای میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی را خواستار شده‌اند، گرچه موضوع این نامه بر اصفهان و میراث بی‌نظیر آن به عنوان بخش قابل توجهی از هویت ایران اسلامی متمرکز است، اما اینکه نمایندگان جنوب، شمال، شرق و غرب و مرکز کشور آن را امضا کرده‌اند، بیانگر دغدغه و اهتمامی است که نمایندگان ملت به این موضوع دارند.

مقتدایی تصریح کرد: آیا باید آثار بی‌نظیری همچون پل خواجو، مدرسه چهار باغ، عالی‌قاپو و مدرسه ابن سینا فرو بریزد تا اقدامی صورت گیرد، یا علاج واقعه قبل از وقوع باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: ‌بنده امروز امضای نمایندگان را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم و خبرنگاران باید به رسالت خود در رساندن فریاد رسا و البته دلسوزانه نمایندگان ملت اقدام کنند.

نماینده اصفهان خطاب به رئیس‌ جمهور گفت: آقای رئیس‌ جمهور میراث فرهنگی، ابنیه تاریخی و آثار هنری این سرزمین کهن و اسلامی را در زیر چتر حمایتی دولتتان که آن را تدبیر و امید نامیده‌‌اید، قرار دهید و بدانید که در این جهت نمایندگان ملت از برنامه‌های دولت حمایت و البته کم‌کاری‌ها را نیز تیزبینانه و فعالانه رصد خواهند کرد.

وی خطاب به رئیس‌ جمهور و وزیر نیرو اضافه کرد: کشاورزان شهرهای اصفهان که صدها سال زکات بده بودند، اکنون زکات بر آنها واجب است، چرا این مردان و زنان جبهه جنگ امروز باید زکات بگیر شوند، آیا سزاوار است که مردم زاینده‌رود و شرق اصفهان به فلاکت و فقر بیفتند؟ آقای رئیس‌ جمهور و وزیر نیرو آب کشاورزی آنها را حتی شده از خلیج فارس تأمین کنید.

مقتدایی با اشاره به حقوق کارگران گفت: آقای وزیر کار ساماندهی قراردادهای موقت کار و امنیت شغلی را در قالب تبصره 2 ماده 7 قانون کار عملیاتی کنید و به نمایندگان گزارش دهید که چه اقدام عملی و مؤثری را انجام داده‌اید.

وی ادامه داد:‌ تقویت و توسعه شورای اسلامی کار در واحدهای تولیدی که قطعا در راستای سیاست اقتصادی مقاومتی است، باید جدی و همه‌جانبه پیگیری شود و موانع و مشکلات به وجود آمده در اثر واگذاری ناقص به بهانه اجرای اصل 44 را با کارگروه‌های فعال برطرف کنید، همچنین طرح طبقه‌بندی مشاغل که عمدتا بر زمین مانده است را عملیاتی کنید و به مجلس گزارش دهید.

وی خطاب به وزیر رفاه با بیان اینکه از دولت خواسته‌ایم که بدهکاری خود به سازمان تأمین اجتماعی را بپردازد، بیان داشت: به مدیران آن سازمان گوشزد کنید که روند به کارگیری نیروهای بازنشسته را متوقف و مراقبت کنند تا سازمان تأمین اجتماعی و سایر بخش‌های آن وزارتخانه، سمت و سوی سیاسی و جناحی به خود نگیرد ،چراکه نمایندگان ملت هم بر این موضوع دقت دارند و هم امور را مستمرا رصد می‌کنند.

انتهای پیام/

©2014 Fars News Agency. All Rights Reserved
/ 0 نظر / 9 بازدید