خطر جدی تبدیل زمین‌های کشاورزی اصفهان به شوره‌زار/ ورود گردوغبار

محمدرضایی خبر داد:

خطر جدی تبدیل زمین‌های کشاورزی اصفهان به شوره‌زار/

 ورود گردوغبار

 

شناسهٔ خبر: 2538400 سه‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۳

استانها > اصفهان

اصفهان - عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان اصفهان گفت: کم‌آبی در سالهای اخیر زمین‌های کشاورزی اصفهان را در معرض خطر جدی تبدیل به شوره‌زار و کویر قرار داده است.

حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تبدیل زمین های کشاورزی به کویر و شوره زار سبب می شود که به دلیل وزش باد از سمت شرق به غرب با پدیده گرد و غبار و ریزگردها مواجه شویم، موضوعی که خطری برای سلامتی همه مردم استان به شمار می‌رود.

وی بیان داشت: در این راستا هر چند مدیریت کشاورزان در سالهای اخیر سبب شده که به نحوی این زنگ خطر احساس نشود اما تبدیل زمین های کشاورزی به شوره زار و کویر مسئله ای نیست که بتوان آن را انکار کرد و امسال این اتفاق نیفتد سال دیگر باید منتظر آن بود.

محمد رضایی گفت: کشاورزان در این سالها که با پدیده کم آبی مواجه هستند هر دو سال یکبار با قرار دادن یک قسمت از زمین خود زیر کشت به نحوی از تبدیل زمین های کشاورزی به شوره زار و کویر جلوگیری کردند.

وی افزود: زمین‌های کشاورزی در سالیان گذشته هر سال دو بار زیر کشت غله و ذرت می‌رفت و این در حالی است که در سالهای اخیر به دلیل کم آبی هر یک سال در میان تنها یکبار زیر کشت می‌رود.

عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان استان خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته اگر هم زمین ها زیر کشت می‌رفت به طور کامل بود اما در سال های اخیر تنها ۴۰ درصد زمین زیر بار کشت می رود بنابراین کشاورزان مجبورند هر زمانی که آب به آنها تخصیص می یابد در یک قسمت از زمین کشت کنند تا از تبدیل زمین های کشاورزی به شوره زار و کویر جلوگیری کند.

وی اعلام کرد: در سال های گذشته که زمین های کشاورزی دو بار زیر کشت می‌رفت از پائیز تا خردادماه کشت غله می شد و پس از برداشت ذرت کاری می شد اما در سالهای اخیر تنها کشت غله انجام می‌گیرد که کفاف معیشت کشاورزان را نمی‌دهد.

محمد رضایی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب زاینده رود برای کشاورزان غرب، شمال و شرق استان کافی نیست، گفت: از ابتدا قرار نبود که آب برای کشاورزان شمال اصفهان هم تخصیص یابد که اصرار نماینده برخوار و میمه سبب شد که با این میزان حجم آب به زمین های کشاورزی شمال هم آب تخصیص یابد.

وی به حرکت مسیر آب اشاره کرد و گفت: مسیر حرکت آب از غرب به شرق است که ابتدا آب به مبارکه و سد نکوآباد می‌رسد که زیر دست مبارکه واقع شده و با انحراف از سد، آب در کانال ها جاری و به کشاورزان غرب و شمال می‌رسد.

محمدرضایی بیان داشت: در همین راستا پس از عبور از سد به رودخانه می‌رسد و از آنجا به سد آبشار واقع در شرق شهر اصفهان می‌رسد که این سد انحرافی سبب می شود آب به قسمت راست و چپ کانال های آبشار هدایت شود که سمت راست شامل کرارج، برآن جنوبی و سمت چپ آبشار جی و قهاب و برآن شمالی می شود.

وی افزود: پس از آن سرریز آب وارد رودخانه می شود و به سد مروان یا رودشتین می رسد که این سد نیز وارد دو کانال چپ و راست می شود که شامل بخش جلگه و بن رود می شود و به دست کشاورزان می رسد.

عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان استان اضافه کرد: از  بعد سد مروان یا رودشتین رودخانه تا تالاب گاوخونی که شامل ۱۱۴ کیلومتر می شود آب در آن جاری نیست.

وی گفت: این مسیر و جریان آب از غرب به شرق سبب می شود که حجم کمی از آب به دست کشاورزان شرق  برسد.

محمد رضایی افزود: مشکلی که در زمان حاضر وجود دارد تنش آب است که کشاورزان را نگران کرده و با برداشت های بالا دست و نوسانی که درحجم آب ایجاد می شود سبب شده که از برخی دریچه های کشاورزی آب به دست کشاورزان نرسد و این موجب نگرانی آنها شده است.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز است.

http://www.mehrnews.com/news/2538400

/ 0 نظر / 43 بازدید