آب زاینده رود گز نیست که سوغاتی برند

 

خبر تولیدی - استانها
شماره : 8805090144

88/05/09 - 14:47

نسخه چاپی

در گیر و دار خشکسالی اصفهان- 12

محمدرضایی: آب زاینده‌رود گز اصفهان نیست که به سوغات ببرند

 خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: آب زاینده‌رود گز اصفهان نیست که به سوغات ببرند و با توجه به اینکه خشکسالی در اصفهان لطمات زیادی ایجاد کرده چرا آب باز هم فروخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، خشکسالی اصفهان و نبود مدیریت صحیح برای رسیدگی به مشکلات مربوطه، پیامدهای ناگواری در زمینه‌های مختلف را برای این استان به وجود آورده است.

حسین محمد رضایی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه عمده مشکلات خشکسالی و کمبود آب مربوط به مدیریت نامناسب است، اظهار داشت: از چند سال قبل اشتباهاتی در زمینه آب مسئولان ایجاد کرده و در حال حاضر این مشکلات بروز کرده و نمایان شده است.

وی با بیان اینکه به علت نبود مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان وضعیت بسیار نامساعدی برای کشاورزان و مردم اصفهان به وجود آمده است، گفت: همچنین ضعف مدیریت در وزارت نیرو و کم‌اهمیتی به آب زاینده‌رود توسط مسئولان استانی نیز به این مشکلات دامن زده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: از زمانی که سازمان آب منطقه‌ای بنابر قانون استقلال آب استان‌ها تبدیل به شرکت سهامی آب استانی شد و درآمدزایی در دستور کار آن قرار گرفت و فروش حق آب کشاوزان به صنعت، خدمات و شرب استان منجر به بروز این مشکلات شد.

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر مشکلات بسیاری به وجود آمده ولی در چهار محال و بختیاری همچنان مجوز پمپاژ و برداشت آب از زاینده‌رود داده می‌شود، گفت: رودخانه زاینده‌رود در بالادست رودخانه دارای برداشت غیرقانونی است.

محمدرضایی با بیان اینکه این رودخانه ملی در صورت رسیدگی نکردن به مشکلات این خشکی ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: در صورتی که این شرایط ادامه پیدا کند بافت تمام زمینه‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

وی به بارندگی‌هایی که پس از فروردین در اصفهان بود اشاره کرد و گفت: در صورتی که همین مقدار اندک بارندگی نبود با در زمینه شرب نیز با مشکل مواجه بودیم.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: چرا باید مردم اصفهان و روستاهای پایین دست برای شرب از آب چاه‌های فلمن استفاده کنند و این در حالی است که از همین مناطق آب به مقدار دو متر مکعب در ثانیه برای یزد پمپاژ می‌شود.

وی با انتقاد از مسئولان اصفهان در زمینه آب گفت: چرا باید آب بدون کیفیت در اختیار مردم استان باشد و منجر به بیماری‌های بسیاری برای مردم می‌شود ولی آب مستقیم کوهرنگ به استان‌های دیگر می‌رود.

محمدرضایی با بیان اینکه جواب مسئولان به ما قاطع نیست، افزود: چرا با وجود خشکسالی در اصفهان و به ویژه شرق اصفهان آب باز مبادرت به فروش آن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز در حال راه‌اندازی خط دوم لوله آب شرب به یزد هستند، خاطرنشان کرد: این در کمال ناباوری است که چرا مسئولان آب اصفهان هیچ اقدامی برای آن نمی‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه مشکلات موجود در آب اصفهان تنها مربوط به استانداری، شهرداری و آب منطقه‌ای نیست، گفت: وزارت کشور و وزارت نیرو باید جوابگوی قوانین ارائه داده و اجرای آن باشند.

وی تصریح کرد: مسئولان استانی و کشوری باید کمی نیز به فکر کشاورزانی که چند سالی است با وجود این خشکسالی دارند زندگی می‌کنند، باشند و این در حالی است که 90 درصد از آنها تنها یک شغله و کشاورز هستند.

انتهای پیام/ل10.

/ 0 نظر / 9 بازدید