فزایش تولید ذوب‌آهن تضییع حق کشاورزان است

استانها - اصفهان
شماره : 13900718000207

90/07/18 - 10:31

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

افزایش تولید ذوب‌ آهن تضییع حق کشاورزان است

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: افزایش 2 میلیون تنی تولید ذوب‌آهن در سال برابر با برداشت بیشتر از حق‌آبه چند هزار ساله کشاورزان از 33 سهم زاینده‌رود است.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان در مورد افزایش تولید صنایع در استان اصفهان اظهار داشت: صنایع اصفهان در نظر دارند با حق‌آبه کشاورزان افزایش تولید را در دستور کار خود قرار دهند.

وی افزود: افزایش تولید صنایع اصفهان از جمله ذوب‌آهن، فولادمبارکه، پالایشگاه و غیره نیاز به آب بیشتری دارند که با این افزایش تولید آلودگی‌های شیمیایی و انتشار آن در هوا چندین برابر می‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر آثار آلودگی هوا سبب مشکلات تنفسی در مردم و به ویژه در جانبازان شیمیایی شده است و با افزایش تولید صنایع این مشکلات چند برابر می‌شود که این آلودگی‌ها اصفهان را تبدیل به پایتخت ام اس جهان کرده است.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

 

وی با انتقاد از اجرایی شدن این طرح بیان کرد: افزایش تولید ذوب‌آهن از 3 میلیون تن در سال به 5 میلیون تن با کدام آب صورت می‌گیرد.

محمدرضایی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش تولید ذوب‌آهن به میزان 2 میلیون تن در سال برابر است با برداشت بیشتر از حق‌آبه چند هزار ساله کشاورزان حق‌آبه‌دار از 33 سهم زاینده‌رود افزود: با این عمل تیشه به ریشه نیمه‌جان کشاورزی و کشاورزان اصفهان زده می‌شود و آلودگی مضاعف هوا، محیط زیست، منابع آب‌های زیرزمینی را در پی دارد.

وی در این راستا افزود: بنابراین توسعه‌ها و افزایش تولیدها و عواقب مخرب آن باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: استحصال آب توسط دولت به منظور افزودن به زاینده‌رود در حال حاضر 370 میلیون مترمکعب در سال‌های نرمال از طریق تونل دوم کوهرنگ به میزان 250 میلیون مترمکعب و چشمه لنگان 120 میلیون مترمکعب است اما تنها مصرف شرب استان اصفهان 450 میلیون مترمکعب در سال برداشت دارد.

وی با بیان اینکه در سال، 90 میلیون مترمکعب آب به استان یزد پمپاژ می‌شود و 150 میلیون مترمکعب را نیز استان چهار محال و بختیاری به‌صورت غیرمجاز برای احداث باغات پمپاژ می‌کند، خاطرنشان کرد: میزان برداشت صنعت استان 150 میلیون مترمکعب و فضای سبز نیز 100 تا 150 میلیون مترمکعب است.

محمدرضایی در این مورد افزود: اینکه بیش از یک میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌شود و دیگر آبی برای حق‌آبه‌داران زاینده‌رود باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه جنجال‌های اخیر در مورد اجرایی شدن طرح بهشت‌آباد نباید مانع به تاخیر افتادن این طرح فرا استانی شود، گفت: به تازگی رحیم علی محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفته است احداث تونل بهشت‌آباد 450هزار نفر اردلی را آواره می‌کند که در پاسخ به ایشان باید گفت؛ جوسازی تا کجا چرا که بر اساس سرشماری سال 1385 کل جمعیت شهر اردل 8هزار و 162 نفر نه 450هزار نفر برآورد شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: این صحبت‌های غیرکارشناسی و بی‌ارزش برای شخصیتی که عضو هیئت علمی یک دانشگاه است، صحیح و پسندیده نیست.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.

/ 0 نظر / 17 بازدید