نبود مدیریت سبب خسارت شدید به کشاورزان شده است

89/01/25 - 09:48

شماره:8901240190

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

نبود مدیریت سبب خسارت شدید به کشاورزان شده است

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: نبود مدیریت صحیح و دقیق در توزیع و زمان آب‌دهی سبب خسارت شدید به کشاورزان شده است.

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه مقدار آب وارد شده در زاینده‌رود و کانال‌ها از نظر حجمی به اندازه حد معمول بوده است، اظهار داشت:‌ بخش کشاورزی به عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد، تامین‌کننده غذا و مواد اولیه برای سایر بخش‌هاست و در صورت فعالیت مفید این بخش است که زمینه فعالیت و پیشرفت سایر بخش‌ها تهیه شده و کشور به سوی توسعه سوق می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به دو سال شرایط خشکسالی در سال‌های زراعی 86 ـ 87 و 87 ـ 88 و نبود درآمد اقتصادی کشاورزان و بدهی آنان به بانک‌ها با مطلع شدن آنها از باز شدن آب زاینده‌رود، استقبال کشاورزان برای کشت محصولات پاییزه به ویژه گندم و جو بیش از پیش با استقبال روبه‌رو شد که این استقبال بعد از دوسال نداشتن کشت و مغروض بودن امر طبیعی است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه وجود آب به موقع پاییزه در زاینده‌رود و کانال‌های آبیاری، آیش دو ساله زمین و در نتیجه حاصلخیزی خاک، توزیع بذر یارانه‌دار گندم و جو، استفاده از دستگاه‌های مکانیزه و پیشرفته برای کاشت و بارش باران‌های پاییزه سبب شد که کشت‌های انجام شده در بهترین شرایط آب و هوایی کشت و مراحل اولیه رشدی را طی کند، تصریح کرد: به طوری که وضعیت سبز محصول در اواخر پاییز و اوایل زمستان در مقایسه با سال‌های نرمال آبی بسیار خوب‌تر بود.

وی گفت: از حدود 42 هزار هکتار گندم و جو کشت شده شهرستان اصفهان حدود 26 هزار هکتار آن به صورت مکانیزه کشت شده و از این مقدار حدود 34 هزار هکتار آن زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اما صندوق بیمه محصولات کشاورزی در صورت از بین رفتن 100 درصد محصول با گزینه معمولی، خسارتی ناچیز پرداخت خواهد کرد که جبران خسارت واقعی نیست.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: بیمه محصولات کشاورزی در ایران بیشتر به صورت آماری است و سعی شده تعداد محصولات زیر پوشش این صندوق را افزایش بدهند.

وی گفت: تاکنون 110 محصول زیر پوشش این بیمه قرار گرفته که از این نظر ایران در بین 142 کشوری که خدمات بیمه کشاورزی را ارائه می‌دهند بعد از آمریکا مقام دوم را دارد.

وی با اشاره به تفاوت بیمه محصولات کشورهای دیگر با کشور ما اظهار داشت: به‌طور مثال برای خسارت یک هکتار گندم با گزینه معمولی با 100 درصد خسارت، صندوق بیمه کشاورزی پولی حدود هزینه بذر آن پرداخت می‌کند، در صورتی که هزینه‌های شخم، کودپاشی، بذرپاشی، پول بذر و کود، دیسک و مرزکشی، هزینه‌های کارگر و دیگر موارد فقط برای آماده شدن زمین هزینه می‌شود و هزینه‌‌های بعدی نیز اضافه می‌شود که به حساب نمی‌آید.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید تامین‌‌کننده امنیت خاطر کشاورزان باشد نه یک دغدغه خاطربرای آنها، تصریح کرد: محصولاتی که توسط صندوق بیمه کشاورزی بیمه می‌شود با نبود تناسب بین میزان غرامت پرداختی با خسارت وارده که با اختلاف خیلی زیاد است.

وی با بیان اینکه تاخیر در پرداخت خسارت، از جمله مشکلاتی است که پیش روی کشاورزان وجود دارد، بیان داشت: هر چند بروز این قبیل بلایا که به محصولات کشاورزان خسارت وارد می‌کند در کشورهای مختلف نیز رخ می‌دهد، اما با تدابیر ویژه از جمله پرداخت خسارت واقعی از ناحیه بیمه کشاورزی مشکلات این قشر به حداقل می‌رسد.

وی افزود: اما در ایران با کوچک‌ترین بروز بلایای طبیعی همچون تگرگ، سیل و خشکسالی و سرما زدگی کشاورز دار و ندارش را به یکباره از دست می‌دهد که این خسارت‌‌های جبران نشده رغبت کشاورزان را برای بیمه کردن محصولات خود در سال‌‌های آینده کاهش داده و میل به تغییر کاربری در زمین‌های کشاورزی را در آنان افزایش می‌دهد که نتیجه آن وابستگی به کشورهای استعمارگر است.
محمدرضایی ادامه داد: نبود بارش‌های زمستانه، گرمای هوا در فصل زمستان که طی سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده سبب شد که محصولات گندم و جو به رشد رویشی خود ادامه داده، به گونه‌ای که ساقه‌دهی در سال جاری اوایل اسفندماه اتفاق افتاد.

انتهای پیام/صا10/

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

 

/ 0 نظر / 14 بازدید